20 Haziran 2024, Perşembe

Kayıtlı istihdam teşvik ediliyor

9 Kasım 2022, Çarşamba 07:03

     


Aliağa Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürlüğü tarafından, sigortalı istihdamı teşvik etmek amacıyla işyerlerine sosyal güvenlik konusunda bilgilendirme ziyaretleri gerçekleştiriliyor.

Aliağa Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürlüğü, kayıt dışı istihdamla mücadele çerçevesinde rehberlik ve bilgilendirme faaliyetlerini sürdürüyor. Bu kapsamda sigortalı istihdamı teşvik etmek amacıyla ilçedeki işyerlerine sosyal güvenlik konusunda bilgilendirme ziyaretleri yapılıyor. Rehberlik anlayışını esas alan bir yöntem ile sigortalı istihdamı teşvik etmeye çalıştıklarını, bu nedenle Aliağa’daki işyerlerini, STK'ları ve kuruluşları ziyaretlere devam ettiklerini belirten Aliağa Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürü Nuray Erdal, “Kayıt dışı istihdama neden olan birçok etkenden bir tanesi de çalışanların ve işverenlerin sosyal güvenlik mevzuatından kaynaklanan hak ve yükümlülüklerini yeterince bilmemeleri, sosyal güvenliğin önemi konusunda yeterli bilinç seviyesine sahip olmamalarıdır. Bu nedenle, Sosyal Güvenlik Kurumu olarak, rehberlik anlayışını esas alan bir yöntem ile kayıtlı istihdamı teşvik etmeye çalışmaktayız.” Dedi.

Kayıt dışı istihdamın olumsuz sonuçları anlatılıyor

Kurumun denetim ile temel amacının, işverenlere idari para cezası vererek gelirini artırmak olmadığını, kurumun esas olarak işverenleri sosyal güvenlik mevzuatı ile ilgili yükümlülükleri konusunda bilgilendirerek, mevzuatın uygulanması aşamasındaki sorunları en aza indirmeye çalıştığını vurgulayan Erdal, “Bu çerçevede çeşitli dönemlerde belirlenen işyerleri, sendikalar, ilgili diğer STK’lar ve kuruluşları rehberlik amacıyla ziyaret ediyoruz veya bu gruplar aracılığıyla kamuoyuna yönelik çeşitli bilgilendirme, bilinçlendirme faaliyetleri gerçekleştiriyoruz. Bu faaliyetlerde işverenlere veya çalışanlara sosyal güveliğin önemi, kayıt dışı istihdamın olumsuz sonuçları, sosyal güvenlik hak ve yükümlülükleri, uygulanmakta olan sigorta primi teşvikleri, yapılandırma gibi konulara ilişkin bilgiler veriyoruz.” Diye konuştu.

Bilgilendirme veya rehberlik faaliyetlerinde; hedef kitlenin yapısına, işyerinin sektörüne, büyüklüğüne, bölgesine ve diğer özelliklerine göre gerekli bilgileri aktardıklarını belirten Aliağa Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürü Nuray Erdal, bu kapsamdaki işyeri ziyaretlerinin 15 Kasım’a kadar süreceğini belirtti.

(VOLKAN GÜNDÜZ)  
Son Eklenen Haberler