131019098
29 Temmuz 2021, Perşembe

ERTÜRK: “ALIŞVERİŞİMİZİ YEREL ESNAFTAN YAPALIM”

15 Aralık 2020, Salı 06:37

     


Aliağa Ticaret Odası (ALTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Ertürk, pandemi döneminde küçük ve orta ölçekli yerel işletmelerin zor günler geçirdiğini belirterek Aliağalı vatandaşlara yerel esnaftan alışveriş yapmaları çağrısında bulundu.

Aliağa Ticaret Odası (ALTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Ertürk, pandeminin ekonomiyi olumsuz etkilediği bu günlerde Aliağa’daki yerel esnaftan alışveriş yaparak onların bu zor zamanlarda yaşadığı sıkıntıları atlatmalarında bir nebze olsun destek olunması gerektiğini söyledi. Özellikle Pandemi döneminde ayakta kalma mücadelesi veren yerel esnafın Aliağa halkının ve firmalarının desteğine ihtiyacı olduğunu ifade eden Ertürk, özellikle yerel esnaftan alışveriş yapılmasını tavsiye etti.

“Küresel ve ulusal zincirlere elbette karşı değiliz”

Bu dönemde ekonomik olarak en çok etkilenen işletmelerin, küçük ve orta ölçekli yerel esnaf olduğunu söyleyen Ertürk, “Üyelerimiz uzun süre işletmelerini kapatmak zorunda kalmış, çoğu zaman günlük giderlerini bile karşılamakta zorluk çekmişlerdir. Aliağa Ticaret Odası olarak Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği aracılığıyla üretim ve ticari anlamda faaliyet gösteren üyelerimizin sorunlarını pandemi sürecinin başından beri Sayın Cumhurbaşkanımıza ve ilgili bakanlıklara aktardık. Yerel sorunlarımızı ve çözüm önerilerimizi sürekli kendilerine iletmekteyiz. Bu noktada Nefes Kredisi, Cansuyu, KGF, Aidatların ertelenmesi ve yapılandırma gibi pek çok destek hayata geçirildi. Aliağa Ticaret Odası olarak da bugüne kadar ihtiyacımız olan ürünleri mümkün oldukça yerel esnafımızdan tedarik etmeye gayret gösterdik. Bu süreçten sonra da bu konudaki hassasiyetimizi arttırmaya devam edeceğiz. Değerli Aliağalı vatandaşlarımızdan ve Aliağa’da faaliyet gösteren işletmelerimizden de bu zor dönemlerde mümkün olduğu kadar yerel esnafımızdan alışveriş yapmalarını rica ediyorum. Aliağamızda büyük bir ailenin parçası olarak işletmelerimizle ve esnafımızla bu zor günlerde el ele vererek, esnaf arkadaşlarımıza destek olma konusunda gerekli hassasiyeti gösterelim. Aynı şekilde üretici firmaların da tedariklerini kendi şehirlerinden yapması da büyük önem taşıyor. Küresel ve ulusal zincirlere elbette karşı değiliz. Onlar da ciddi istihdam sağlıyorlar. Ancak onlar kurumsal yapıları ve finansman yönetimiyle esnaflarımıza oranla daha güçlüler. Esnafımız ekonominin yapı taşlarıdır. Onları bu küresel bu krize karşı yalnız bırakmamalıyız. Herkesi bu konuda üzerine düşeni yapmaya davet ediyorum” dedi.

“Kira ve fatura desteğinin sağlanması önem arz ediyor”

İşletmelerin başta elektrik, su, doğalgaz giderleri, kiralar ve ortak maliyetler olmak üzere birçok gider kalemi içinde ayakta kalmaya, istihdamı da devam ettirmeye çalıştıklarını belirten Ertürk, “Koronavirüs önlemleri çerçevesinde pek çok esnafımız dükkanlarını geç açıyor ve erken kapatıyor. Bu süreçte yaşadıkları ciddi ekonomik sıkıntıları var. Aynı zamanda kiralar işliyor, elektrik, su ve doğal gaz faturaları gelmeye devam ediyor. Bunların ödemeleri var. Başta vergi ve SGK primleri olmak üzere, kamu alacaklarının yapılandırılmasına yönelik yasal düzenleme önemli ölçüde rahatlık sağladı. Bunun yanı sıra esnafımıza kira ve fatura desteğinin sağlanması da işletmelerimiz için önem arz ediyor. Bu konuda taleplerimizi ilgili makamlara iletmeye devam ediyoruz. Bu konuda güzel haberlerin geleceğini umuyoruz. Herkese sağlıklı günler diliyoruz” diye konuştu.

(DERYA SÜNER)  
Son Eklenen Haberler