131019098
29 Temmuz 2021, Perşembe

ESNAFA KREDİ DESTEĞİ İKİ KATINA ÇIKARILACAK

17 Aralık 2020, Perşembe 06:39

     


Aliağa Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Salih Yiyitalp, Aliağa esnafına kredi desteğini iki katına çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.

Aliağa esnafına 1 yılda 46 Milyon 750 Bin TL kredi kullandırdıklarını açıklayan Aliağa Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Salih Yiyitalp, yeni yılda kredi desteğini 2 katına çıkarmayı hedeflediklerini söyledi. Aliağa esnafı üzerindeki toplam kredi miktarının 90 Milyon TL olduğu kaydeden Yiyitalp, 2021 yılında kullandıracakları yeni krediler ile bu rakamın 180 Milyon TL’ye ulaşabileceğini ifade etti.

“Kredi desteğini sürdüreceğiz”

Ekonomiyi olumsuz etkileyen zorlu pandemi sürecinde Aliağa esnafına kredi desteğini sürdüreceklerini ifade eden Yiyitalp, “Pandemi sürecinde esnafımıza hiçbir evrak istemeden 25 bin liraya kadar 36 ay vadeli, üç ayda bir ödemeli kredi imkanı sunduk. Geçtiğimiz yıl yüzde 6’larda olan faiz oranlarını da yıllık yüzde 4,5, aylıkta ise yüzde 0.38’e indirdik” dedi.

200 bin TL’ye kadar kredi imkanı

Aliağa esnafına üst limit olan 200 bin TL’ye kadar ipotek şartıyla 5 yıl vadeli kredi imkanı sağladıklarını ifade eden Salih Yiyitalp, “Aliağa Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi üzerinden kredi kullanmak isteyen esnafımız üç aylık faaliyetlerini doldurmuş olması gerekiyor. 20 Bin TL’ye kadar iki kefil çalışan veya esnaf, 20 Bin TL üzeri talepler için ev veya dükkan tapusu gerekiyor. Ayrıca servis, minibüs ve taksi tipi plakalı araçlar da teminat olarak gösterilebiliyor. Gecikme faizlerinde ise yüzde 20’lik bir uygulama gerçekleştiriliyor” diye konuştu.

(SERKAN SELİNGİL)  
Son Eklenen Haberler