131019098
23 Haziran 2021, Çarşamba

“ELLEÇLENEN KONTEYNER MİKTARI AZ DA OLSA ARTTI”

18 Mart 2021, Perşembe 06:14

     


İMEAK Deniz Ticaret Odası Aliağa Şubesi Mart ayı Olağan Meclis Toplantısı’nda konuşan Yönetim Kurulu Başkanı Adem Şimşek, Aliağa ve Türkiye genelinde limanlarda kaydedilen Ocak- Şubat dönemi konteyner ve yük istatistiklerine değindi. Şimşek: “Ocak-Şubat 2021’de limanlarda elleçlenen konteyner miktarı, bir önceki yılın aynı aylarına göre az da olsa artış göstererek 220 bin TEU olarak gerçekleşti.” dedi.

İMEAK Deniz Ticaret Odası Aliağa Şubesi Mart ayı Olağan Meclis Toplantısı, Meclis Başkanı İsmail Önal başkanlığında; Yönetim Kurulu Başkanı Adem Şimşek ve şube meclis üyelerinin katılımıyla video konferans sistemiyle gerçekleştirildi. İMEAK DTO Aliağa Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Adem Şimşek ve Şube Yönetim Kurulu üyelerinin katılımıyla video konferans sistemiyle gerçekleştirilen meclis toplantısında geçen ayın toplantı zabıtları onaylandı. Ocak ayı mizanları onaya sunuldu, oy birliğiyle onaylandı. Şubat ayı faaliyet raporunun da video konferansa katılan üyelerle paylaşıldığı İMEAK DTO Aliağa Şubesi Olağan Meclis Toplantısı, İMEAK Deniz Ticaret Odası Aliağa Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Adem Şimşek’in konuşmasıyla devam etti. Başkan Şimşek konuşmasına, Bingöl’den Tatvan’a giden askeri helikopterin düşmesi sonucu şehit olan askerlerimize Allah’tan rahmet, ailelerine ve milletimize başsağlığı ve sabır dileyerek başladı.

“Denetim ekibimizi kurduk”

Yeni normalleşme ile birlikte İçişleri Bakanlığı'nın, valiliklere Koronavirüs (COVID-19) tedbirlerine yönelik ‘Dinamik Denetim Süreci’ konulu genelge gönderdiğini söyleyen İMEAK DTO Aliağa Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Adem Şimşek: “İzmir Valiliği, İl Salgın Denetim Merkezinin ‘Dinamik Denetim Süreci’ uygulaması kapsamında, Aliağa Kaymakamlığımızın talimatı ile birlikte İMEAK DTO Aliağa Şubesi olarak bizler de kontrollü normalleşme döneminde ‘Dinamik Denetim Uygulamasına’ geçtik. Bu kapsamda yapılan denetimlerde, tedbirlere aykırılık tespit edilirse yaptırım uygulanabilecek. Meslek odaları veya bunlara bağlı alt odaların üyelerinden oluşturulacak ekip, haftada en az bir kez üyelerinin iş yerlerini denetleyecek. Biz de İMEAK Deniz Ticaret Odası Aliağa Şubesi olarak Oda Denetim Ekibimizi kurduk. Ekibimiz, üyelerimize ziyaret gerçekleştirerek, İçişleri Bakanlığı’nın kurmuş olduğu ‘İl İlçe Salgın Denetim Merkezi Uygulaması’na (İSDEM) denetim sonrası verilerimizi girerek haftalık rapor etmeye başladık.” dedi.

“Elleçlenen konteyner miktarında artış söz konusu”

Aliağa ve Türkiye genelinde limanlarda kaydedilen Ocak ve Şubat dönemi konteyner ve yük istatistiklerine de değinen Başkan Şimşek: “Ocak ve Şubat 2021’de limanlarda elleçlenen konteyner miktarı, bir önceki yılın aynı aylarına göre az da olsa artış göstererek 220 bin TEU olarak gerçekleşti. Bu dönemde Aliağa limanlarında elleçlenen yük miktarı ise 16 milyon groston oldu. Aliağa limanlarına gelen gemi adedi sayısına baktığımızda bu yılın Ocak ve Şubat döneminde 848 olarak gerçekleşti. Türkiye geneline elleçlenen konteyner miktarını TEU bazlı olarak değerlendirdiğimizde ise Ocak ve Şubat 2021’de geçen yılın aynı dönemine oranla çok az bir artışla 1 milyon 953 bin TEU olarak gerçekleşmiştir.” dedi.

Konuşmasını 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 106. yıl dönümü kutlayarak sonlandıran Başkan Şimşek: “Çanakkale Destanı’nın yıl dönümünde başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyor, milletimizin 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’ni kutluyorum.” dedi. Toplantı dilek ve temennilerin dinlemesiyle son buldu.

(SERKAN SELİNGİL)  
Son Eklenen Haberler