20 Haziran 2024, Perşembe

Başarılı sanayi kuruluşları ödüllendirildi

22 Aralık 2022, Perşembe 06:52

     


Ege Bölgesi Sanayi Odası’nın (EBSO) Kovid-19 salgını nedeniyle daha önce yapılamayan 2019 ve 2020 Yılı Başarılı Sanayi Kuruluşları Ödül Töreni gerçekleştirildi. Törende, çeşitli kriterlerde; Tüpraş, Star Rafineri ve Petkim ödüllendirildi.

Kovid-19 salgını nedeniyle daha önce yapılamayan 2019 ve 2020 Yılı Başarılı Sanayi Kuruluşları Ödül Töreni, İzQ İnovasyon Merkezi'nde yapıldı. Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, İzmirli sanayicilerin Kovid-19 salgını nedeniyle yaşanan küresel krizi fırsata çevirdiğini söyledi. Törende konuşan Yorgancılar, zor dönemlerin üretmenin önemini daha çok öne çıkardığını kaydederek, salgın döneminde de bunun bir kez daha görüldüğünü söyledi.

“Küresel bir krizi, sanayicilerimiz fırsata çevirdiler”

Dinamik, esnek, girişimci, cesur hamleleri ile reel sektörün herkesin evlere kapandığı, ne yapacağını bilemediği bir süreçte takdire şayan bir performans gösterdiğini belirten Yorgancılar, "Artan ihracat rakamlarımızdan, büyüme oranımıza, ülkeye giren dövizden, artan siparişlere kadar her aşamada bunu gördük. Küresel bir krizi, sanayicilerimiz her türlü güçlüğe rağmen fırsata çevirdiler. Zira, bunu geçen haftalarda açıklanan 2021 iller bazında gayrisafi yurt içi hasıla verileri de teyit etmektedir. Ülke ortalamasının üstünde büyüyen İzmir'in bu başarısındaki ana etken imalat sanayindeki büyümesidir. 2020 yılında İzmir'in sektörel dağılımında imalat sanayinin payı yüzde 20 iken bu oran 2021 yılında yüzde 22'ye yükselmiştir." diye konuştu.

“Çözüm bekleyen konular yeni yılda daha sert karşımıza çıkacak”

Yorgancılar, yılı kapatırken küresel ve ulusal birçok konu ile aynı anda mücadele ediyor olmalarından kaynaklı olarak 2022 için aynı performanstan bahsedemeyeceklerini ifade ederek, "Artan riskler, çözüm bekleyen konular yeni yılda belki de daha sert biçimde karşımıza çıkacak." dedi. EBSO Meclis Başkanı İbrahim Gökçüoğlu da sürdürülebilir performans açısından sanayinin tercih edilir olmasının her zamankinden daha önemli hale geldiğini belirterek, küresel ekonomide artan risk ve belirsizliklere iç dinamiklerdeki konular da eklendiğinde üretimin ülke açısından çok daha kritik bir strateji durumunda olduğunu ifade etti.

72 firma ve 2 genç girişimciye 94 plaket

Törende çeşitli kriterlerde 72 firma ve 2 genç girişimciye 94 plaket verildi. "Büyük firma en yüksek üretim" kategorisinde 2019 yılında TÜPRAŞ, STAR Rafineri, PETKİM, Philip Morris, JTI Tütün, 2020 yılında Star Rafineri, TÜPRAŞ, PETKİM, Philip Morris, JTI Tütün ödül aldı. "Büyük firma en yüksek yatırım" kategorisi 2019 yılı sıralaması STAR Rafineri, JTI Tütün, PETKİM, Abalıoğlu Yağ, Polibak, 2020 yılı sıralaması JTI Tütün, TÜPRAŞ, Philip Morris, CMS Jant ve Makina, Cevher Jant oldu.

(AA)  
Son Eklenen Haberler