14 Haziran 2024, Cuma

Çırak yok, usta yetişmiyor

23 Mayıs 2024, Perşembe 06:46

     


Aliağa Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Serdar Berk, esnafın çırak ve yetiştirecek eleman bulamadığından dolayı zorlandığını belirterek durumun böyle devam etmesi halinde 10 yıl sonra bazı mesleklerde usta bulunamayacağını söyledi.

Aliağa'da sanayi sitesinde ve esnafta çırak sıkıntısı nedeniyle usta yetişmiyor. Bu durum, birçok meslekte körelmeye ve eleman bulmakta zorlanmaya yol açıyor. Aliağa Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Serdar Berk, piyasada çok sayıda iş arayan olmasına rağmen, yeni neslin sanattan uzaklaşması ve meslek edinmeye ilgi duymaması nedeniyle usta yetişmediğini söyledi. Berk, meslek liselerine ve çıraklık okullarına gereken önemin verilmesi gerektiğini vurguladı.

“Maalesef bazı meslekler köreliyor”

Esnaf ve sanatkârların hepsinin elemana ihtiyacı olduğunu, bazı mesleklerin ise körelme noktasına geldiğini vurgulayan Serdar Berk, "Çocuklar kendine bir iş buluyor. Canı istediği zaman işe geliyor, canı istemediği zaman gelmiyor. 3 gün bir yerde 3 gün başka bir yerde çalışıyor. Meslek öğreneyim diye bir dertleri yok. Maalesef bazı meslekler bu nedenle köreliyor. Meslek kahır çekerek, sabır ve sebatla öğrenilir” diye konuştu. Eskiden çocukların meslek öğrenmek için ustaların yanında rica minnet iş bulduğunu ve iyi ustaların seçerek çırak aldığını anlatan Berk, "Ağaç yaşken eğilir. Biz 13-14 yaşında çıraklık yaparken paraya bakmayıp meslek öğrendik. Allah razı olsun ustalarımızdan bizim elimizden tutup hem meslek hem de edep öğrettiler” dedi.

“10 yıl sonra usta bulunamayacak”

Berk, herkesin masa başı iş peşinde olduğunu, anne babaların evlatlarının hakim, savcı, doktor, mühendis ya da devlet memuru olmasını istediğini belirterek,  “Bu nedenle ülkede ara eleman ihtiyacı giderek büyüyor. Tüm esnaf ve sanatkârlar bu sorunu yaşıyor. Sadece Aliağa'da değil, yurdun neresine gidilirse gidilsin esnafın eleman sorunu var. Bu durumun böyle devam etmesi halinde 10 yıl sonra bazı mesleklerde usta bulunamayacak. Bu sorunun önüne geçmek için mesleki eğitime gereken önem verilmeli” ifadelerini kullandı. 

(SERKAN SELİNGİL) 
Son Eklenen Haberler