20 Haziran 2024, Perşembe

PETKİM ve Star çalışanlarına yüzde 50 zam

25 Mart 2023, Cumartesi 06:57

     


Petrol-İş Sendikası Aliağa Şubesi’nin örgütlü olduğu PETKİM ve Star Rafineri’de Toplu İş Sözleşmesi (TİS) imzalandı.

Petrol-İş Sendikası Aliağa Şubesi’nin örgütlü olduğu PETKİM Petrokimya ve Star Rafineri’de Toplu İş Sözleşmesi uzun süren toplantı sonrasında imzalandı. Petkim ve Star Rafinerisi sözleşme toplantısında; Petrol-İş Sendikası Genel Başkanı Süleyman Akyüz, genel sekreter Salih Akduman, genel yönetim sekreteri Ünal Akbulut, Petrol-İş Sendikası Aliağa Şube Başkanı Hasan Toptan, sendikanın şube başkan yardımcıları, SOCAR, Star Rafineri, Petkim ve Kiplas, avukatlar yer aldı. Uzun süren toplantının ardından anlaşmaya varılarak sözleşme imzalandı. İmzalanan PETKİM ve Star Rafineri Toplu İş Sözleşmesi sonrasında, Hasan Toptan, sabah işe giren ve çıkan vardiyaya açıklama yaptı. Toptan, gündüz başlayan ve geç saatlere kadar süren görüşmeler sonrasında anlaşmaya varılarak sözleşmenin imzalandığını ve ilk altı ay için alınan ücret zammının yüzde 50 olduğunu duyurdu.

“Son zamanlarda imzalanan en iyi zam oranını aldık”

Hasan Toptan, PETKİM ve Star Rafinerisi işçilerine yönelik yaptığı açıklamada, “Her iki tarafında dengelerini bilerek oturduğumuz TİS masasında yüzde 50 ücret zammıyla son zamanlarda imzalanan en iyi zam oranını aldık. Geldiğimiz noktada iyi bir sözleşme imzaladığımıza inanıyor ve emeği geçen tüm yönetici ve temsilci arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Elbette ki eksikliklerimiz olmuştur ama inancımızı asla yitirmedik” diyerek imzalanan toplu iş sözleşmesinin içeriğini üyelere aktardı.

İmzalanan toplu iş sözleşmesinin içeriği

Toptan, “İşverenin talebi olan PETKİM ve Star işyerlerinin entegrasyonu kabul edildi. Entegrasyon süresince PETKİM ve Star işçileri arasındaki maaş skalasının düzenlenmesi 7 dönem (bir sözleşme dönemi) olarak geçti. PETKİM ve Star işçileri için 3’lü vardiya primi yüzde 30 olarak belirlendi. Uzun süredir görüşmelerini sürdürdüğümüz banka promosyonu da Nisan ayında yapılacak banka görüşmeleriyle belli olacak. Hem PETKİM hem de Star işyerlerimiz için sosyal yardımlar lojmanda kalanlar için 608 TL’den 2 bin TL’ye, lojmanda oturmayanlar için ise 632 TL’den 2 bin 500 TL olarak ödenmesi geçen maddelerimiz arasında yer aldı. Star Rafinerisi işçilerinin yüzde 7 ve 10 olan vardiya primi kök ücrete yüzde 10 olarak giydirildi. PETKİM işçilerinin yüzde 4,6,8,9 ve 10 olan eğitim primi yüzde 10 olarak kök ücrete yedirildi. PETKİM işçileri için üretim bakım primi tüm çalışanlar için yüzde 20 olarak belirlendi. Star’da ise üretim bakım primi yüzde 20’den yüzde 24’e çıkarıldı. Kıdem yılı 30’dan 35’e çıkarıldı. PETKİM için gruplar 7’den 5’e düşürüldü. Star işçileri için bayram çalışması maddesi PETKİM’deki gibi geçti. Madde-11 Mesleki Eğitim maddesi ESM olarak geçti. Üçlü vardiyada ayda iki kere 4-12 çalışan işçilerin 3 yevmiye yerine 3+3 olarak belirlendi.” diyerek imzalanan sözleşmenin tüm üyelere ve örgüte hayırlı olmasını diledi.

(SAMİYE ÖZTÜRK)  
Son Eklenen Haberler