30 Mayıs 2024, Perşembe

Ticari taşıtta ÖTV muafiyeti

25 Nisan 2023, Salı 06:11

     


Cumhurbaşkanı Erdoğan, esnafa yönelik vergi muafiyet kapsamının genişletileceğini, esnafın ticari araçlarını yenilerken ÖTV ödemeyeceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gemlik'te SIRO Batarya Geliştirme ve Üretim Kampüsü Temel Atma Töreni öncesi Gemliklilerle bir araya geldi. Erdoğan, konuşmasında esnafa bir müjde verdi. Daha önce esnafa sağlanan vergi muafiyetinin genişletilerek pazar esnafının ve ticari araç sahiplerinin de buna dahil edildiğini duyurdu. Erdoğan şöyle konuştu: "Esnafımızın bir bölümüne vergi muafiyeti getirmiştik. Şimdi evlerde imal ettikleri ürünleri internette ve benzeri platformlarda satanları vergi muafiyeti kapsamına alıyor. Muafiyet sınırını da 320 bin liradan 700 bin liraya çıkarıyoruz. Yine geçtiğimiz yıllarda yaptığımız düzenleme ile basit usulde vergilendirilen esnafımızın kazançlarını gelir vergisinden istisna tutmuştuk. Berber, terzi, bakkal, manav, taksici, dolmuşçu gibi esnaflarımızdan gelir vergisi almayarak eşi benzeri olmayan bir düzenleme yapmıştık. Hali hazırda 830 bin esnafımız hem gelir vergisi muafiyetinden yararlanıyor hem de KDV ödemiyor.”

Ticari araç değişiminde ÖTV muafiyeti

Ticari araçlarını yenilemek isteyen esnafa da bir müjdesinin olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şehir içi taksi, dolmuş, minibüs, midibüs, otobüs, çekici işletmeciliği, kamyonla ticari yük taşımacılığı yapan esnafımız aynı cins taşıtlarını yenilerken ÖTV ödemeyecek. Tüm bu konularla ilgili detaylar Hazine ve Maliye Bakanlığımız tarafından ayrıca açıklanacaktır. ÖTV muafiyeti uygulamasının da esnaflarımıza hayırlı olmasını diliyorum. İnşallah yeni Meclis faaliyete geçtiğinde ilk yapacağımız yasal düzenlemelerden biri bu olacaktır.” diye konuştu.

(HABER MERKEZİ)  
Son Eklenen Haberler