16 Temmuz 2024, Salı

İlk 1000 ihracatçı listesinde 159 Egeli

27 Haziran 2023, Salı 07:03

     


Ege Bölgesi, ihracatçı firmaların şampiyonlar ligi konumundaki ilk 1000 ihracatçı listesinde 159 firma ile yer aldı. İhracat şampiyonlarında 2022 yılında Petkim lider olurken SOCAR, en çok ihracat yapan dördüncü firma olarak listede yer aldı. HABAŞ Sınai ve Tıbbi Gazlar İstihsal Endüstrisi A.Ş. ise çelik sektöründe Türkiye birincisi oldu.

Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından hazırlanan ilk 1000 ihracatçı listesinde, Ege Bölgesi’nden 159 firma yer aldı. İlk 1000 ihracatçı listesine 2022 yılında hizmet sektörüne ait 53 firma listeye ilk kez girdi. Hizmet sektörünün ilk 1000 ihracatçı listesindeki tüm dengeleri bozmasına karşın Ege Bölgesi, 2021 yılındaki 159 firma ile yer alma pozisyonunu korudu. Ege Bölgesi, ihracat şampiyonlar liginde en çok firmayla temsil edilen ikinci bölge olurken İzmir, 75 firmayla ilk 1000 ihracatçı listesinde İstanbul’un ardından ikinci sıradaki yerini korudu. Denizli 25 firmasıyla listede yerini alırken, Manisa 21 ihracatçı firmayla ilk 1000 listesinde temsil ediliyor. Aydın’dan 7, Balıkesir ve Kütahya’dan 6’şar firma, Muğla’dan 3 firma ve Uşak’tan 2 firma ilk 1000 listesinde olmanın mutluluğunu yaşadı. Ege Bölgesi’nden 18 firma 2022 yılında ilk 1000 ihracatçı listesine yeni girerken, 141 firma listede kalmayı başardı.

İzmir’de Petkim lider

İzmir’in ihracat şampiyonlarında 2022 yılında Petkim Petrokimya Holding A.Ş. lider olurken, 2021 yılı şampiyonu Pergamon-Status Dış Ticaret A.Ş. ikinci oldu. Hizmet sektörünün listeye dahil edilmesiyle MSC GEMİ ACENTALIĞI A.Ş. bu yıl İzmir’in en çok ihracat yapan firmaları listesine üçüncü sıradan giriş yaptı. İzmir Aliağa’da üretim tesisleri olan Socar, Türkiye’den en çok ihracat yapan dördüncü firma olarak listede yer aldı. Aliağa’da üretim yapan HABAŞ Sınai Ve Tıbbi Gazlar İstihsal Endüstrisi A.Ş. Çelik sektöründe Türkiye birincisi olurken, genel sıralamada 15. sıraya adını yazdırdı. Manisa’nın ihracat şampiyonluğunu 24 yıldır kimseye bırakmayan Vestel Ticaret Anonim Şirketi şampiyonluğunu 25 yıla taşıdı. Denizli’de geçen yıllarda da ihracat şampiyonu olan Başak Metal Tic. Ve San. A.Ş. 2022 yılında da ilk sırayı kimseye bırakmadı. Balıkesir’de Banvit Bandırma Vitaminli Yem San. A. Ş., Muğla’da KLC Gıda Ürünleri İth. İhr. ve Tic. A.Ş. zirvedeki yerlerini 2022 yılında da korurlarken, Uşak’ta ihracatın liderliğine Gedik Tavukçuluk Ve Tarım Ürünleri Ticaret Sanayi Anonim Şirketi yükseldi. Kanuni merkezi Ege Bölgesi’nde olmayan üretim tesisleri Ege Bölgesi’nde yer alan Türkiye Petrol Rafinerileri A. Ş., Türkiye genelinde en çok ihracat yapan üçüncü firma olurken, kimya sektöründe Türkiye şampiyonu oldu. Tütün sektörü ihracat şampiyonu JTI Tütün Ürünleri Sanayi A.Ş. ilk 1000 listesinde 178. Sıranın sahibi olurken, Yaş meyve sebze sektöründe Türkiye birinciliğini 6. Yıla taşıyan Uçak Kardeşler Gıda Seracılık Uluslararası Nakliye Plastik Sanayi Ve Ticaret Limited Şirketi, ilk 1000 ihracatçı listesinde 216. sıranın sahibi olmayı başardı. 2021 yılında ilk 1000 ihracatçı listesine 969. Sıradan giren Verde Yağ Besin Maddeleri Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi, 2022 yılında 536 sıra birden yükselerek 433. Sıraya çıkarken, Zeytin ve Zeytinyağı sektöründe ihracat şampiyonu olan başka bir İzmir firması oldu.

Eskinazi: “Listedeki güçlü konumumuzu koruyoruz”

Ege Bölgesi’nin 2022 yılında 31 milyar doları aşan bir ihracat performansı ortaya koyduğu bilgisini paylaşan Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, ilk 1000 ihracatçı listesinde Ege Bölgesi olarak güçlü konumlarını koruduklarının altını çizdi. Ege Bölgesi’nin ihracatındaki sektörel zenginliğe vurgu yapan Eskinazi, “Kimya, Elektrik-Elektronik, Çelik, Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller, Tütün, Yaş Meyve Sebze ve Zeytin ve Zeytinyağı sektörlerinde ihracat şampiyonları Ege Bölgesi’ndeki firmalarımız. Türkiye’ye ihracatı öğretmiş bir kent olarak, Sürdürülebilirlik, İnovasyon, Ar-Ge, Tasarım, Dijitalleşme ve Mesleki Eğitim konularına yoğunlaşarak, fuarlar, ticaret heyetleri, alım heyetleri ve URGE projeleriyle ilk 1000 ihracatçı listesinde sayımızı artırmayı hedefliyoruz. Hükümetimizden de yeni dönemde ihracatçılarımızın rekabetçiliğini koruyacak politikalar geliştirmesini bekliyoruz. Hükümetimiz bizim önümüzü açtığı takdirde Türk ihracatçısı orta vadede 500 milyar dolar ihracat seviyesine ulaşacak potansiyele sahip” şeklinde konuştu.

(HABER MERKEZİ) 
Son Eklenen Haberler