16 Temmuz 2024, Salı

Tüpraş, enerji dönüşümüne yön verecek

29 Nisan 2023, Cumartesi 06:46

     


Tüpraş, geleceğin enerji sisteminde belirleyici olacak teknoloji girişim şirketlerine yatırım yapmak, stratejik iş birlikleri oluşturmak, ekosistemi geliştirmek, yurt içi ve yurt dışı teknoloji girişimlerine ulaşmak amacıyla Tüpraş Ventures’dan güç alacak.

Tüpraş, enerji sektöründe yaşanan dönüşüme yön verecek bir adım daha attı. Hem şirket içi hem de dış inovasyon kaynaklarını etkin kullanarak büyümesini sürdüren şirket, kurduğu Tüpraş Ventures şirketi ile geleceğin enerji sisteminde belirleyici rol oynayacak teknoloji girişim şirketlerine yatırım yapmayı, stratejik iş birlikleri kurmayı ve girişimcilik ekosistemini geliştirmeyi amaçlıyor. Tüpraş Ventures, Tüpraş’ın stratejik planı kapsamında odaklandığı sürdürülebilir rafinaj, biyoyakıtlar, sıfır karbonlu elektrik ve yeşil hidrojen başta olmak üzere karbon yönetimi, akıllı bilişim teknolojileri, Endüstri 4.0, enerji verimliliği, çevre, geri dönüşüm ve atık yönetimi alanlarında yurt içi ve yurt dışı teknoloji girişimlerine yatırım yapmayı planlanıyor. Kuzey Amerika ve Avrupa başta olmak üzere geniş bir coğrafyada, stratejik odak alanlarına yatırım yapacak olan Tüpraş Ventures, girişimlere teknolojilerini deneme ve ölçeklendirme fırsatı sunacak ayrıca Tüpraş’ın sektör tecrübesini ve bilgi birikimini açacak.

“Geleceğin iş alanlarını geliştirmeye yönelik çalışmalara katkı sağlayacak”

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Tüpraş İnovasyon ve Yatırım Projelerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Levent Zağra, “Stratejik Dönüşüm Planımızda bir yılı aşkın bir süreyi geride bıraktık. 2050’de karbon nötr olma yolculuğumuzda emin adımlarla ilerliyoruz. Dönüşüm yolculuğumuzda yeni teknoloji ve iş modellerini, rekabet gücümüzü artıracak en önemli araç olarak görüyoruz. Girişim Sermayesi, geleceğin yeni iş kollarına yatırım yaparken bize değer katacak çok kıymetli bir alan. İnovasyon, açık inovasyon ve startup iş birlikleri ile bugünün ve yarının işlerine yönelik çalışmalar yürütüyoruz. Aynı zamanda yerli ve yabancı girişimlerin yenilikçi teknolojilerini rafinerilerimizde deneyimleyerek iş birliği geliştirmeye devam ediyoruz” dedi. Teknolojik gelişmeleri yakından takip ederek, geleceğe dönük yeni faaliyet alanlarına katkı sağlayacak şirketlere doğrudan yatırımlar yapmayı ve ortaklıklar kurmayı da hedeflediklerini dile getiren Zağra, “Tüpraş Ventures’ın kuruluşu bu adımlarımızdan ilki. Bu şirketimiz, enerji dönüşümüne yönelik sürdürülebilir rafinaj, biyoyakıtlar, yeşil hidrojen ve sıfır karbonlu elektrik odak alanlarımızdaki çalışmalarımıza önemli katkı sağlayacak” dedi.

“Yeni büyüme alanları yakalamayı hedefliyoruz”

İnovasyon ve girişimcilik ikliminin tüm şirkete yayılması, kültürel dönüşümün desteklenmesi, bu çalışmalardan kalıcı değer üretilmesi için çalışmalarını aralıksız sürdürdüklerini dile getiren Levent Zağra, “Açık inovasyon çalışmalarımızı yurt içi ve yurt dışı girişimcilik ekosistemine entegre olarak hem Tüpraş’a hem de girişimcilere değer kazandırmak amacıyla aktif şekilde sürdürüyoruz. Açık inovasyon çalışmaları ile şirket içindeki ihtiyaçlara yenilikçi çözümler bulmayı ve enerji dönüşümü doğrultusunda son teknolojileri takip ederek yeni büyüme alanları yakalanmayı hedefliyoruz. Türkiye’de ve yurt dışında gelişen teknolojiler ile ilgili sürekli tarama yapıyoruz ve her sene binin üzerinde girişim inceliyoruz. Avrupa’nın önde gelen enerji fonlarından kabul edilen Emerald Technology Ventures Girişim sermayesi fonunun 2020’den bu yana yatırımcısıyız. Bugüne kadar 32 girişim ile iş birliği yaptık. 3 kıtada (Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya) 10’dan fazla ülkeden girişim ile iş birliği gerçekleştirdik. Şirketimiz içinde ise toplam 30’dan fazla departman ile girişim-kurum iş birliği süreçleri yürütüldü, 120’den fazla iç paydaş bu çalışmalarda yer aldı. Girişimlere pilot çalışma imkânı sunduk, ortak inovasyon projeleri yürüttük, müşterileri olduk ve özel iş birliği anlaşmaları imzaladık” dedi.

(HABER MERKEZİ)  
Son Eklenen Haberler