131019098
19 Ekim 2021, Salı

ÖĞRENCİLER ETWİNNİNG PROJESİ İLE ÇEVRE DUYARLILIKLARINI ARTIRIYOR

1 Mayıs 2021, Cumartesi 06:25

     


Aliağa Alp Oğuz Anadolu Lisesi’nin de ortağı olduğu Türkiye, Fransa ve Polonya’dan okulların ortaklığında yürütülen 5 Ways to Live More Eco-friendly / Daha Çevre Dostu Yaşamanın 5 Yolu isimli eTwinning projesinde, öğrenciler hem üretiyor hem de çevre konusunda bilinçleniyorlar.

5 Ways to Live More Eco-friendly / Daha Çevre Dostu Yaşamanın 5 Yolu Projesi kapsamında Aralık ve Ocak aylarında çevre konuları ile ilgili eğitimler alan öğrenciler, çevre sorunlarına bireysel katkılarını tespit etti ve çözüm önerileri getirdiler. Bu öneriler Ocak ayından bu yana “Plastiğe Hayır De”, “İhtiyacın Yoksa Satın Alma, Geri Dönüştür”, “Enerji Tasarrufu Yap” ve “Yerel Ürünler Tüket” olmak üzere beş ana temada çalışılıyor.

Kimi zaman bireysel, kimi zamanda işbirliğiyle çalışan öğrenciler, ileri dönüşüm projeleri, farkındalık videoları, e-kitaplar ve sunumlar hazırlayarak kendi duyarlılıklarını artırırken, üretimlerini okullarında paylaşarak çevrelerinin de farkındalığını artırmayı hedefliyorlar.

Proje hakkında bilgi veren Alp Oğuz Anadolu Lisesi Kimya Öğretmenleri Nurgül Kaygas ve İrem Ekmel Kara, bu proje ile sürdürülebilir kalkınma amaçları, iklim değişikliği ve küresel ısınma ile ilgili farkındalık oluşturmayı, eleştirel düşünme ve problem çözme becerilerini geliştirmeyi, çevre sorunlarına katkıda bulunan günlük davranışları değiştirmeyi, öğrencilerin iletişim ve iş birliği becerilerine katkıda bulunmayı hedeflediklerini belirtti.

(VOLKAN GÜNDÜZ)  
Son Eklenen Haberler