131019098
25 Ekim 2020, Pazar

TİS 11 HAZİRAN’A KALDI

1 Haziran 2019, Cumartesi 06:50

     


Petrol-İş Genel Merkezi, TÜPRAŞ işvereni ile sendika arasında devam eden Toplu İş Sözleşmesi (TİS) süreciyle ilgili yaptığı açıklamada gerçekleştirilen görüşmelerden sonuç alınamadığını duyurdu. Açıklamanın sonunda TİS görüşmelerinin 11 Haziran 2019 tarihinde gerçekleştirileceği belirtildi.

TÜPRAŞ'ta devam eden TİS sürecinde geçtiğimiz günlerde işyeri temsilcileriyle İstanbul'da gerçekleştirilen toplantı sonrası sonuç alınamadığını kamuoyu ile paylaşan Petrol-İş Genel Merkezi işverenin talebi olan üç maddeden geri adım atılmadığını ancak görüşmelerin 11 Haziran günü tekrar yapılacağını belirtti. Petrol-İş Genel Merkezi'nden yapılan açıklama şöyle; “TÜPRAŞ’ta 2019-2020 dönemini kapsayan toplu iş sözleşme süreci boyunca sendikamız Petrol-İş, rafinerilerde örgütlü şubeleri ve genel merkeziyle yek vücut olmuş, kazanımlarını korumak adına birlik ve beraberlik içerisinde bir müzakere ve mücadele süreci örmüştür. TÜPRAŞ işçisi, ülkemizin dört bir yanında alın teri döken on binlerce Petrol-İş üyesinin destek ve dayanışmasını arkasında hissetmektedir. Bu birlik ve beraberlikten aldığımız güçle, sendikamızın TÜPRAŞ toplu sözleşme görüşmelerinde işveren tarafından gündeme getirilen 3 yıllık sözleşme süresi, vardiya sisteminde değişiklik ve mazeret izinleri konusunda görüşü ve duruşu son derece nettir.”

“İş barışının bozulmasını asla istemiyoruz”

Petrol-İş Genel Merkezi tarafından yapılan açıklamada, “Sendikamız, sürecin başından bu yana müzakerede ısrarcı olmuş ve sözleşmenin tarafların iradesi ile masada çözülmesi gerektiği görüşünü ortaya koymuştur. Bu doğrultuda, TÜPRAŞ’ta sürecin Yüksek Hakem Kurulu’na (YHK) intikal etmesinden sonra, 30 Mayıs 2019 tarihinde tarafların ortak yaklaşımıyla Petrol-İş Genel Merkezi’nde bir toplantı gerçekleştirilmiştir. Bu görüşmede, sendikamızın üç konu ile ilgili görüşleri bir kez daha vurgulanmış ve sözleşmede bu konularla ilgili maddelerin dışındaki hususlarda karşılıklı teklifler sunulmuştur. Toplantıda, TÜPRAŞ sözleşmesinin YHK tarafından bağıtlanması durumunda işyerinde iş barışının ortadan kalkma riskinin doğacağının altı çizilmiştir. Petrol-İş olarak, TÜPRAŞ’ta iş barışının bozulmasını asla istemiyor ve 40 yıldır oluşmuş sözleşme-müzakere geleneklerimize uygun olarak anlaşmaya varılmasını istiyoruz. Toplu iş sözleşme görüşmeleri, 11 Haziran 2019 tarihinde gerçekleştirilecek toplantıyla sürdürülecektir.” İfadelerine yer verildi.

(ESİN ÇETİN)  
Son Eklenen Haberler