131019098
16 Haziran 2021, Çarşamba

KORONA GÜNLERİNDEN SONRA İLK BÜYÜK TOPLANTI

1 Haziran 2020, Pazartesi 06:02

     


Foça’da antik çağlardaki toplantıları andıran bir açık hava toplantısı gerçekleştirildi.

Foça Demokrasi Meydanı’nda esnaf ve yetkililer sosyal mesafe kurallarına uymaya çalışılarak buluştu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 1 Haziran 2020 tarihinde işyerlerinin açılmasına yönelik olarak yapılan açıklamaların uygulamalarının nasıl olacağı konuşuldu.

Geçtiğimiz Cuma günü saat 17.00’de başlayan toplantıya Foça Belediye Başkanı CHP’li Fatih Gürbüz, İlçe Emniyet Müdürü Özgür Arslan, İlçe Sağlık Müdürü İlhan Gürbüz, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ahmet Koldaş ile ilçe merkezinde işyeri bulunan 200’ü aşkın esnaf vatandaş katıldı. Sosyal mesafeyi koruyacak aralıklarla yerleştirilmiş sandalyelerde oturan vatandaşlar önce ilçedeki pandemi durumuve kısıtlamaların uygulamaları konusunda bilgilendirildi. Cumhurbaşkanlığınca alınan kararların genel anlamda açıklandığı, uygulamalarla ilgili ayrıntılı genelgelerin henüz yetkililere ulaşmadığı, bu nedenle önlemlere taviz vermeden devam edileceği hatırlatıldı.

İlçe Sağlık Müdürü İlhan Gürbüz Foça’da tespit edilen vakaların büyük çoğunluğunun ilçe dışından gelenlerin yada ilçede ikinci evi olup sonradan gelenlerden kaynaklandığını, ilçede sürekli ikamet edenlerde sayının 10 dolayında olduğunu açıkladı. Gürbüz; esnafın kendilerinden numune alınıp alınamayacağına dair sorusuna ise “Testler alındığı andaki sonuçları gösterir. Negatif çıkanlarda bir özgüven oluşturup rahat hareket etmesini sağlayabilir. Ayrıca yapılan testler sadece virüsün varlığını tespite yöneliktir. Antikor testleri henüz yapılamamaktadır. Bu nedenle önlemleri hiç gevşetmeden uygulamaya devam etmek zorundayız” cevabını verdi.

İlçe Emniyet Müdürü Özgür Arslan’da plaj ve açık alanlar ile ilgili olarak yoğunluk beklendiğini, ruhsatları bir kaç (kafe bar eğlence yeri gibi) nitelikte olan işyerlerinin sadece açılmasına müsaade edilen faaliyet alanında çalışacağını beyan etmesi halinde açılabileceğini ancak ayrıntılı genelge geldiğinde durumu ona göre değerlendireceklerini söyledi. Özgür Arslan;” Bizim şu anda söylediklerimiz bir hak oluşturmasın. Gelecek olan genelge bize farklı bir sorumluluk yüklemezse biz her konuda kolaylık gösteririz. “dedi.

Foça Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ahmet Koldaş bundan sonrasını da hiç bir vaka görmeden geçireceklerine inandığını belirtirken, Foça Belediye Başkanı Fatih Gürbüz;” Esnafımızın bu zor günleri atlatması için her türlü desteği vereceğiz. Talep eden işyerlerinin dezenfeksiyonunu sağlayacağız.İzmir Büyükşehir Belediyesinin SELLUKA uygulaması çerçevesinde belirlenen kurallara uyumuna yardımcı olacağız. Tabii Cumhurbaşkanlığı ve bakanlık genelgelerinin uygulanmasını da denetleyeceğiz” dedi. Foça Demokrasi Meydanı’ndaki toplantı esnafın sorularının cevaplanmasıyla tamamlandı.

(HABER MERKEZİ)  
Son Eklenen Haberler