13 Temmuz 2024, Cumartesi

DTO meslek şehitlerini andı

1 Haziran 2023, Perşembe 06:57

     


İMEAK Deniz Ticaret Odası (DTO) Aliağa Şubesi, Kılavuz Kaptanlar Haftası kapsamında meslek şehitlerini andı.

İMEAK Deniz Ticaret Odası Aliağa Şubesi, Kılavuz Kaptanlar Haftası’nda meslek şehitlerini anma töreni gerçekleştirdi. Aliağa’da ilk kez düzenlenen tören, Cumhuriyet Meydanı’nda saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Ardından Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu ve denize çelenk bırakıldı. Programa, İMEAK Deniz Ticaret Odası Aliağa Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Adem Şimşek, Aliağa Bölge Liman Başkanı Burak Bulut, Aliağa Vergi Dairesi Müdürü Yücel Aydoğan, İzmir Gemi Trafik Hizmetleri Operasyon Amiri Kaptan Fatih Taskok, Deniz Trafik Baş Operatörü Kaptan Yaşar Oğan, Deniz Trafik Baş Operatörü Kaptan Ozan Türbe, İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu üyeleri, Uzmar, Sanmar, Marin Romörkör, Petkim, Ditaş römorkör şirketleri ve deniz acenteleri katıldı. Sonrasında program, Aliağa’da bir restorandaki kahvaltı ile devam etti.

“Emniyetli limanlar olmazsa olmaz ihtiyaç”

İMEAK Deniz Ticaret Odası Aliağa Şubesi Meclis Başkan Yardımcısı Numan Eşiyok günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapmak üzere kürsüye davet edildi. Kılavuz Kaptanlar Haftası’nın Türk Kılavuz Kaptanlar Derneği’nin özen ve gayretleri ile 2009 yılından beri düzenlendiğini söyleyen Numan Eşiyok, “Bu yıl ilk defa İMEAK Deniz Ticaret Odası Aliağa Şubesi’nin destekleri ile meslek şehitlerimizi anmak ve kılavuz kaptanlarımızın haftasını kutlamak üzere toplandık. Bu yıl Kılavuz Kaptanları Haftası’nın 14.’sünü düzenliyoruz. Kılavuz kaptanlar tüm limanlarımızda ve stratejik konumu ile dünyanın en önemli su yollarından olan Türk boğazlarında can, mal çevre ve seyir emniyetini sağlayabilmek için yılın 365 günü her türlü hava ve deniz koşullarında kesintisiz bir şekilde kılavuzluk hizmetlerini vermekteler. Bu hizmeti pandemi şartları altında dahi en ön saflarda bütün zorluklara rağmen görevlerini aksatmadan yerine getirdiler. Bu münasebetle kılavuz kaptanlarımızı taktir ve tebrik ediyoruz. Limanlarımız yoluyla her geçen gün artan oranda dünya ile bağlantımızı, ulaştırma ve ticaretimizi, ihracat ve ithalatımızın büyük bölümünü, ticaretin en önemli hizmetlerinden biri olan ulaştırma ve taşımacılık sektörünün büyük ve önemli bir bölümünü üstlenen deniz ulaştırması için emniyetli limanlar olmazsa olmaz ihtiyaçların başında gelmektedir.” dedi.

“Meslek farkındalığının anlaşılması için bu haftaya katılım önemli”

Kılavuzluk kaptanlığının öneminden bahseden Eşiyok, “Bir limanın emniyetli bir liman sayılabilmesi için en önemli koşulların başında etkin ve verimli kılavuzluk hizmetinin veriliyor olması gerekmektedir. Bu hizmet, gece gündüz, yaz kış, 24 saat, 7 gün, yıl boyu durmadan verilmektedir. Seyir emniyetinin temini ve bu vesileyle gerek gemilerin, gerek liman tesislerinin, doğal çevrenin, denizlerimiz ve kıyılarımızın, bölge insanlarının, tüm canlılarımızın canlarının korunması için en önemli hizmet kılavuzluk hizmetidir. Kılavuz kaptanlar, uzmanlaştıkları limanlarda gemilere hizmet vermektedirler. Bu zor ve stresli koşullarda bazen transfer kazalarında, bazen yanan bir gemide canları pahasına iş kazalarına maruz kalabilmektedirler. Meslekte maalesef çok sayıda meslek şehidi vermiştirler. Meslek şehitlerimizi anmak, iş kazalarına dikkat çekmek, gereken önlemlerin alınmasını sağlamak, bu zor ve yıpratıcı aynı zamanda ülkemiz ve denizciliğimizin çıkarları için vazgeçilmez bir öneme sahip kılavuzluk hizmetinin ve meslek farkındalığının anlaşılması için bu haftaya katılım önem arz etmektedir.” ifadelerini kullandı.

İMEAK Deniz Ticaret Odası Aliağa Şubesi Meclis Başkan Yardımcısı Numan Eşiyok, konuşmasının sonunda, meslek şehidi kılavuz kaptanları adlarını okuyarak andı.

(SAMİYE ÖZTÜRK)  
Son Eklenen Haberler