131019098
13 Ağustos 2022, Cumartesi

“Aliağa dünyanın çöplüğü değildir”

1 Ağustos 2022, Pazartesi 06:45

     


Aliağa Çevre Platformu (ALÇEP) üyeleri, Aliağa’da sökülmesi planlanan NAe Sao Paulo gemisi ile ilgili bir basın açıklamasında bulundu. Açıklamada, “Aliağa dünyanın çöplüğü değildir” denildi.

Aliağa Çevre Platformu (ALÇEP) üyeleri, Aliağa Gemi Geri Dönüşüm Bölgesi’nde sökülmesi planlanan NAe Sao Paulo gemisini Aliağa’da istemediklerini belirten bir açıklamada bulundu. Üyeler, “ Çevre örgütleri, sendikalar, odalar ve gemi sökümü faaliyetinin tüm mağdurları olarak uzun süredir gelmemesi için mücadele yürüttüğümüz Brezilya Bandıralı NAE Sao Paulo nükleer uçak gemisi, nam-ı diğer yüzen tehlikeli atık devinin en geç 5 Ağustos'ta yola çıkacağını, hatta gemiyi çekecek römorkörlerin Rio Limanına vardığını, geminin ihracatına karşı beraber örgütlendiğimiz uluslararası çevre örgütlerinden öğrenmiş bulunuyoruz.” İfadelerini kullandı.

“Bu geminin ülkemizde sökülmesinin karşısındayız”

ALÇEP geminin ülkeye getirilme kararına tepki olarak, “Bu gelişme karşısında tekrar etmek isteriz ki tüm bu hazırlıklar nafiledir. Brezilya açısından ihracat, Türkiye açısından ithalat tehlikeli atıkların uluslararası ticaretini düzenleyen Basel Sözleşmesi, İzmir Protokolü, iki ülkenin ve geminin transit geçeceği ülkelerin ulusal çevre mevzuatına aykırıdır. Anayasa'dan kaynaklı yaşam ve çevre hakkımızı kullanarak, içindeki tehlikeli maddelere ve işlemlerine dair envai şaibe olan bu geminin ülkemizde sökülmesinin karşısındayız. NAe Sao Paulo bir semboldür. On yıllardır kapalı bir kutu gibi işleyerek işçileri, çocukları, denizi, toprağı, havayı zehirleyen gemi sökümü sanayiinde onlarca NAe Sao Paulo söküldü. Çok azını durdurabildik. Kanunu kullananlar, hızlı davranıp, sonrasında kazandığımız davalara konu radyoaktif ve zehirli gemileri sökmüşlerdi bile.” dedi.

“Kaybettiğimiz sağlığımız, canlarımız, geleceğimizdir”

ALÇEP üyeleri sökümü söz konusu olan geminin insana, doğaya zarar verebileceğini belirterek, “Ama artık gemi sökümünün Aliağa'ya, İzmir'e, hurda metallerinin zehirli dumanlarının indiği tarım havzalarına verdiği geri dönüşsüz zararları, Türkiye'nin kat be kat üstündeki kanser oranlarını, üstü örtülen meslek hastalıklarını ve seri iş cinayetlerini kabul etmemek için birleşiyoruz! Karlar bir avuç şirkete, kalıcı hasarlar ekosisteme ve toplum sağlığına sistemini artık kabul etmiyoruz! Ekonomik büyüme ve istihdam dediğiniz karlarınızdır! Kaybettiğimiz sağlığımız, canlarımız, geleceğimizdir. Ne NAe Sao Paulo gemisini, ne de bu şekilde sökülen dünyanın ıskartaya çıkarılmış, gözden çıkarılmış tehlikeli atık dolu yüzlerce gemisini, ne de Aliağa'yı bir avuç şirketin karı için ard arda yaptığı ağır kirletici sanayi yatırımlarını bu haliyle kabul etmiyoruz.” şeklinde ifadeler kullandı.

“Bu gemi buraya gelemez”

ALÇEP üyeleri bildiride ilgili bakanlığa da seslenerek, “Buradan Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'na bir kez daha sesleniyoruz. Halka rağmen, konuyla ilgili ciddi uyarılarda bulunan bilim insanlarına rağmen verdiğiniz şartlı izini derhal iptal edin. Bu izinler geminin sökülmesi halinde zehirlere doğrudan maruz kalacak bizler için de yok hükmündedir. Bu gemi buraya gelemez. Gelmemesi için de tüm meşru mücadele yöntemleriyle karşısında duyacağımızı bir kez daha ilan ediyoruz. Aliağa dünyanın çöplüğü değildir. Buna izin vermeyeceğiz.” dedi.

(ESİN ÇETİN)  
Son Eklenen Haberler