131019098
24 Ocak 2021, Pazar

ALOSBİ’DEN HASTANE PROJESİNE 12 MİLYON TL DESTEK

1 Ekim 2020, Perşembe 06:19

     


Aliağa Kimya İhtisas ve Karma Organize Sanayi Bölgesi (ALOSBİ), Dokuz Eylül Üniversitesi’nin Aliağa Mesleki ve Çevresel Hastalıklar Hastanesi projesine 12 milyon TL bağışta bulundu.

Dokuz Eylül Üniversitesi’nin sağlık alanındaki yatırımlarından Aliağa Mesleki ve Çevresel Hastalıklar Hastanesi için bir adım daha atıldı. Dokuz Eylül Üniversitesi’nin (DEÜ) temelini attığı ve kendi alanında İzmir’de ilk, Türkiye’de ise dördüncü olan Aliağa Mesleki ve Çevresel Hastalıklar Hastanesine iş dünyasından destek geldi. Üniversitenin Alsancak’taki Rektörlük Binasında imzalanan ve Aliağa Belediyesi’nin de dahil olduğu protokol kapsamında; Aliağa Kimya İhtisas ve Karma Organize Sanayi Bölgesi (ALOSBİ), hastane projesine 12 milyon TL bağışta bulundu. Çalışmaları devam eden hastanenin iki yıl içinde tamamlanması öngörülürken; yapılan sözleşme kapsamında ise Aliağa Belediyesi de inşaattan ruhsatlandırma işlemlerine kadar bütün süreçlerde üniversiteye destek verecek.

“Güç birliği yapma irademizin bir göstergesi”

İzmir’de bir ilki daha başarmanın heyecanını taşıdıklarını belirten DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, “Bir süre önce temelini attığımız ve çalışmaları devam eden Aliağa’daki Mesleki ve Çevresel Hastalıklar Hastanemizde yeni bir aşamaya geldik. Kentimizin iktisadi hayatını teşkil eden sanayicilerimizin yer aldığı Aliağa Kimya İhtisas ve Karma Organize Sanayi Bölgesi (ALOSBİ), meslek hastalıkları hastanemize imzaladığımız bir protokol ile 12 milyon TL’lik bir bağışta bulundu. Bu anlaşma, sadece inşaat sürecini hızlandıracak bir vesika değil aynı zamanda aziz milletimiz adına iş dünyamız ve yerel yönetimlerimizle güç birliği yapma irademizin de bir göstergesi oldu. Bu yüzden güzel kentimiz adına büyük gurur duyuyoruz. Kıymetli desteklerinden dolayı ALOSBİ Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Tezcan’a, Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar’a, mensuplarımıza ve Aliağa’daki hemşerilerimize teşekkürlerimizi sunuyoruz” diye konuştu.

“Süreci titizlikle kontrol ediyoruz”

Aliağa Belediyesi’nin koordinasyonunda hastanenin kaba inşaatının tamamlanması ile birlikte hastanenin işletilmesine yönelik akademik ve idari çalışmaların başlatılacağı bilgisini veren Rektör Hotar, “Elbette buradaki hedefimiz, İzmir’de ve Ege Bölgesinde son derece önemli bir ihtiyaca hızlı şekilde cevap verebilmek olacak. Bunun için bütün aşamalarda yer almaya dikkat ediyor ve bütün süreci titizlikle kontrol ediyoruz. Hastanemiz, aynı zamanda iş kazaları sonrası ortaya çıkan kritik zaman kayıplarını da önlemeyi hedefliyor çünkü bizim için öncelikte her zaman insan hayatı yer alıyor. Yüksek risk gurubunda olan ya da iş güvenliğinin ve sağlığının son derece önemli olduğu iş alanlarda, bu hastanemizin daha da büyük bir sorumluluk üstleneceğine inanıyoruz” dedi.

“İki yıl içinde hastanemizi açmayı planlıyoruz”

Rektör Hotar, sözlerini şöyle sürdürdü: “Meslek Hastalıkları Hastanemizde yürütülecek faaliyetlerin ve bilimsel çalışmaların ilerleyen yıllarda, ülkemizin ulusal istihdam politikalarının belirlenmesinde referans noktaları teşkil edeceğini de düşünüyoruz. Bizler, öğretim ve araştırma faaliyetlerinde olduğu kadar kamusal sorumlulukları bulunan bir kurumuz. Dolayısıyla iktisadi hayatımızın dinamiklerinin ihtiyaçlarına çözümler üretmeyi; hem işveren hem de çalışan açısından bu tür projeleri hayata geçirmeyi önemsiyoruz. İki yıl içinde hastanemizi açmayı planlıyoruz. Bu noktada işbirliklerine devam edeceğiz” dedi

“Dünyanın sayılı bir hastanesi olacak”

Törende konuşan ALOSBİ Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Tezcan, “Bu protokol, İzmir’imizin ne kadar farklı bir şehir olduğunu bir kez daha gösteriyor. Bu farkındalığı yaratan başta Rektörüm olmak üzere, Aliağa Belediye Başkanım ve Dokuz Eylül Üniversitesi Genel Sekreteri Dr. Saip Tiryakioğlu’na teşekkür ediyorum. İzmir’in, Ege’nin, Türkiye’nin, dünyanın sayılı bir hastanesi olacak. Sağlığın ne kadar kıymetli olduğu bu dönemde daha da iyi anladık. Bazı farkındalıkları yaratmak hepimizin görevi, her şeyi devletten beklememek gerekir. Burada bir başarı öyküsü yazacağız” ifadesinde bulundu.

Rektör Hotar’a teşekkür

Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar ise şunları söyledi: “Ülkemizin önde gelen üniversitelerinden Dokuz Eylül Üniversitesinin mezunu olarak Rektörümüzün öncülüğünde ülkemiz için önem arz eden bir projeye daha imza atıyoruz. Mesleki ve Çevresel Hastalıklar Hastanesi önemli bir misyon üstlenecek. Bu hastanenin ülkemizin önde gelen sanayi şehirlerinden biri olan Aliağa’da yapması bize büyük bir mutluluk ve onur verdi. Desteğini baştan beri esirgemeyen Sayın Rektörümüze ve ALOSBİ yönetimine Aliağa halkı adına teşekkür ediyoruz.”

(SERKAN SELİNGİL)  
Son Eklenen Haberler