14 Haziran 2024, Cuma

Patili dostlar ‘Merhamet Bahçesi’nde güvende

1 Aralık 2022, Perşembe 06:19

     


İzmir’de yaşayan 4 arkadaş, sokak hayvanlarına gönüllülük esasına dayalı, kendi imkanlarıyla kurdukları ‘Merhamet Bahçesi’nde sahip çıkıyor.

Son zamanlarda ülkenin farklı yerlerinden gelen barınaklarda yaşayan patili canların maruz kaldığı kötü haberler hepimizin içini sızlattı. Neyse ki bu kadar kötü haberden sonra yüzümüzü gülümseten şeyler de oluyor. İzmir’de yaşayan 4 arkadaşın gönüllülük esasına dayalı, kendi imkanlarıyla kurdukları ‘Merhamet Bahçesi’ndeki sokak canlarının güvende olması gibi. Sokaktaki canlara sahip çıkan Lisy Gnadenhof, Ahu Sungur, ve arkadaşları dernek olmadıklarını gönüllülük esasıyla çalıştıklarını belirtirken imkanları el verdiği sürece ‘Merhamet Bahçesi’ndeki ve sokaktaki canların beslenmeleri tedavilerine yetişmeye çalıştıklarını belirtirken mama fiyatlarının artmasından ve tedavi giderlerinin kendilerini zorlamasından da yakınıyor.

BARINAKTAKİ CANLARIN SAYISI ARTIYOR

İlk kurulduğunda 60 canın barındığı bahçenin şu anki mevcudu ise 130 civarında ve bu sayı giderek artmakta. Bunun nedeni ise kapıya bırakılıp, terkedilen canlar. ‘Merhamet Bahçesi’ndeki Patili dostların %50’si ise engelli. Bahçede hasta, tecavüz mağduru, dövüştürülmüş, işkence mağduru canlarda yer almakta. Barınaktaki canların hepsinin ayrı bir hikayesi var yani. Bahçenin sakinleri arasında bir de Kadife (eşek) var.

HAVVANSEVERLERİN YARDIMINI BEKLİYORLAR

Yaşamlarını sürdürmek için çalışan 4 gönüllü hafta sonları yaz-kış demeden barınaktaki canlar için mücadele ediyor. Üstelik bu arkadaşlar bahçedeki canların dışında 5-6 farklı noktada da 200'e yakın sokak canının beslenmesi ve tedavisi ile ilgileniyorlar. Gönüllüler dernek olmadığı için hayvanseverlerden para istemiyorlar. Beklentileri ise para yerine, mama, yaklaşan kış için battaniye ve kısırlaştırma ile beraber tedavi ihtiyacı olan hayvanların tedavisinde yardımcı olunmasını istiyor. ‘Merhamet Barınağı’na sosyal medyadan ulaşmak mümkün. Merhamet Barınağı’na Instagram’daki @Merhamet Bahçesi Gnadenhof hesabından ulaşmak mümkün.

(SERKAN SELİNGİL)  
Son Eklenen Haberler