131019098
13 Ağustos 2022, Cumartesi

Aleviler, saldırıları protesto etti

2 Ağustos 2022, Salı 07:02

     


Ankara'da cemevlerine yapılan saldırılar, Türkiye'nin birçok yerinde eş zamanlı basın açıklamalarıyla protesto edildi. Alevi Kültür Dernekleri Aliağa Şubesi’nde yapılan tepki açıklamasında konuşan dernek başkanı Celal Süslü, “Hükümeti açıktan uyarıyor ve göreve çağırıyoruz. Bu saldırıların arka planını, örgütleyicisini ve azmettiricisini derhal açığa çıkarın! Aksi taktirde zan altında kalmaktan kurtulamazsınız.” Dedi.

Alevilerin tuttuğu Muharrem Orucu’nun ilk gününde Ankara'da cemevlerine yapılan saldırılar, Türkiye'nin birçok ilindeki cemevleri ve Alevi derneklerinde eş zamanlı basın açıklamalarıyla protesto edildi. Alevi Kültür Dernekleri Aliağa Şubesi’nde de tepki olarak basın açıklaması gerçekleştirildi. Aliağa Emek ve Demokrasi Platformu bileşenlerinin de destek verdiği basın açıklamasında konuşan Alevi Kültür Dernekleri Aliağa Şube Başkanı Celal Süslü, “Canlarımıza, cemevlerimize ve kurumlarımıza saldıranlar, bu saldırıları planlayıp yönetenler bilsinler ki bizi demokrasi, özgürlük ve eşitlik mücadelesinden koparamayacaksınız. Çünkü biz, baskıya, zorbalığa ve her türlü şiddet politikalarına boğun eğmeyiz. Savaş çığırtkanlığına ve her türlü çatışma diline karşı barışın ve kardeşliğin saflarında yer alırız. Biz Aleviler, tarih boyunca her türlü provokatör tertibinin karşısında ve bize yönelik her saldırıya rağmen 72 millete bir nazarla bakmaya devam ettik.” Dedi.

“Omuz omuza bir mücadeleye inanıyoruz”

Hakları kendi içinde kutuplaştıran, ötekileştiren, çatıştıran, gerilimden ve şiddetten beslenen politikaların karşısında durduklarını ve durmaya da devam edeceklerini söyleyen Celal Süslü, “Ülkemizi kana bulamak için, tetikçileri ve güdümlü katilleri kullanan derin devlet güçlerini, Koçgiri, Dersim, Maraş, Çorum, Sivas, Gazi, Gezi, 10 Ekim'den ve Suruç’tan ve onlarca benzer katliamdan biliyoruz. Aleviler olarak eşit yurttaşlık mücadelesi verirken çok iyi biliyoruz ki bu ülkede yaşayan halklar inançlar ve kimlikler özgür olmadan biz de asla özgür olamayacağız. Bu nedenle dost ve musahip kurumlarla, ilerici aydın, demokrat ve devrimci güçlerle birlikte omuz omuza bir mücadeleye inanıyoruz. Bu saldırıların asıl amacının ülkede kaos ve çatışma ortamı yaratmak olduğunun bilincindeyiz.” Diye konuştu.

“Halkımızı cemevlerine sahip çıkmaya çağırıyoruz”

Halkı cemevlerine sahip çıkmaya ve provokasyona karşı uyanık olmaya çağıran Alevi Kültür Dernekleri Aliağa Şube Başkanı Celal Süslü, “2023 Genel Seçimleri öncesi kaostan ve çatışmadan beslenmek isteyen karanlık güçlerin harekete geçmesine zemin hazırlayan devletin ve AKP hükümetinin şiddet dilinin de farkındayız. Bu saldırıların daha büyük ve acı bir sonuca varmaması için başta demokrasi güçleri olmak üzere herkese görev düşmektedir. Halkımızı kurumlarına ve cemevlerine sahip çıkmaya ve provokasyona karşı uyanık olmaya çağırıyoruz. Bu vesileyle hükümeti açıktan uyarıyor ve göreve çağırıyoruz. Bu saldırıların arka planını, örgütleyicisini ve azmettiricisini derhal açığa çıkarın! Aksi taktirde zan altında kalmaktan kurtulamazsınız. Kınama ve geçmiş olsun ile geçiştirilecek bir durum değildir. İçişleri Bakanlığı daha birkaç gün önce yayınladığı genelgede Cemevlerine yakın olacaklarını, boş bırakmayacaklarını ilan etmişken daha Muharrem’in birinci gününden bu olayların olması bizim açımızdan düşündürücüdür. Biz Aleviler dili, dini, inancı, ırkı, mezhebi ve cinsiyeti ne olursa olsun herkesin eşit ve özgür bireyler olarak yaşayabildiği, kimsenin kimliğinden dolayı ötekileştirilmediği, katledilmediği, demokratik bir cumhuriyette bir arada kardeşçe yaşamı savunuyoruz. Biz Aleviler olarak diyoruz ki; Bozuk düzende sağlam çark olmaz! Bu adaletsiz düzeni hep birlikte değiştireceğiz. Halklar, inançlar ve kimlikler olarak omuz omuza vererek demokrasi ve eşit yurttaşlık haklarımızı birlikte kazanacağız!” ifadelerini kulandı.

“Taleplerimizi kabul edin, ibadethanelerimizi yasal statüye kavuşturun”

Cemevlerinin milyonlarca Alevinin ibadethanesi olduğunu, orada hiç kimseye makamı, dili, dini, rengi sorulmadığını vurgulayan Süslü, “Cemevlerine saldırmak aslında Anadolu halklarının hoşgörüsüne ve bin yıllık komşuluğa saldırmaktır. Biz zalimlerin, zorbaların, ırkçıların dışında kimsenin karşısında olmadık. Aleviler tarihi boyunca hiçbir halkın onurunu incitecek kalkışmada bulunmadı. Bundan sonra da böyle olacaktır. Bu ülkenin başkentinde, 4 ayrı yerde, Alevilerin ibadethanelerine ve mekânlarına yapılan saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Bu saldırının tüm yönleriyle açığa çıkarılması için kararlılıkla mücadele edeceğimizin bilinmesini istiyoruz. Hükümeti bir kez daha uyarıyoruz; cemevlerini tanımayan ve anayasal statüye kavuşturmayan, Alevileri her türlü insanlık dışı asimilasyon politikasına tabi tutan, hakir gören, aşağılayan yaklaşımlarınız bu saldırılara zemin hazırlamaktadır. Taleplerimizi kabul edin ve ibadethanelerimizi yasal statüye kavuşturun. Elinizi, dilinizi inancımızdan ve inanç merkezlerimizden çekin, bizi tarif etmeyin, tanıyın. Provokatörlere karşı, kandan beslenen zalimlere karşı, ırkçı gerici ve şeriatçılara karşı, savaş çığırtkanlığı yapan her türlü zihniyete karşı.” Diye konuştu.

(VOLKAN GÜNDÜZ) 
Son Eklenen Haberler