131019098
24 Nisan 2024, Çarşamba

En fazla sanayi kaynaklı kirlilik Aliağa’da

2 Ağustos 2023, Çarşamba 07:01

     


Çevre Şehircilik Bakanlığı, 2022 Yılı Çevre Durum Raporu’nu yayınladı. Rapora göre sanayi kaynaklı hava kirliliğinin en fazla yaşandığı ilçe ağır sanayi yatırımlarıyla öne çıkan Aliağa oldu.

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın yeni yayınladığı 2022 Yılı Çevre Durum Raporu’na göre İzmir’de sanayi kaynaklı hava kirliliğinin en fazla yaşandığı ilçe ağır sanayi yatırımlarıyla öne çıkan Aliağa olarak belirtildi. Yine il merkezinde özellikle Bornova ilçesinde hava kirliliğine katkısı olan sanayi kuruluşlarının bulunduğu vurgulandı.

“Sanayi kaynaklı hava kirliliğinin en fazla yaşandığı ilçe…”

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın yayınladığı 2022 yılı Çevre Durum Raporu’nun sonuç ve değerlendirmelerinde, “İlimizde sanayi kaynaklı hava kirliliğinin en fazla yaşandığı ilçe ağır sanayi yatırımlarıyla öne çıkan Aliağa ilçesidir. İlçede demir-çelik tesisleri, mevcut petro kimya tesisleri, kömür eleme ve paketleme tesisleri, geri kazanım tesisleri, akaryakıt dolum tesisleri, doğalgaz çevrim santralleri, halen inşaatı devam eden ya da yatırımı planlanan termik santraller, petrokimya tesisleri bulunmaktadır. Yine il merkezinde özellikle Bornova ilçesinde bulunan sanayi kuruluşları, çimento fabrikaları, demir ve demirdışı maden döküm tesisleri, gıda üretimi yapan işletmeler, taş ocakları hava kirliliğine katkısı olan sanayi kuruluşlarındandır.” açıklamalarına yer verildi.

“Mevcut tesisler iyileştirilmeli”

Açıklamada, “Isınmadan kaynaklanan hava kirliliğinin en yoğun yaşandığı ilçeler ise merkez ilçeler olup özellikle kalitesiz yakıt kullanımı ile hava hareketlerinin en aza indiği dönemlerde hava kirliliği ilimizde yaşanmaktadır. Yine şehir merkezinde yaşanan trafiğinde hava kirliliğine katkısı olabilmektedir. Hava kirliliği ile mücadelede yeni tesisler kurulmadan önce öncelikle mevcut tesisler iyileştirilmeli, bunların emisyonları en aza indirilmeli ve emisyon kontrol sistemlerinin sürekliliği sağlanmalıdır. Yeni yapılacak ya da mevcut binalarda ısı yalıtımı yapılmalı ve merkezi ısıtma sistemlerinin kullanılması teşvik edilmelidir.” ifadeleri kullanıldı.

(SAMİYE ÖZTÜRK) 
Son Eklenen Haberler