131019098
23 Haziran 2021, Çarşamba

EMNİYETTEN KAÇAK AKARYAKIT OPERASYONU

2 Kasım 2019, Cumartesi 06:27

     


Aliağa İlçe Emniyet Müdürlüğü KOM Grup Amirliği tarafından yapılan alan çalışmaları neticesinde; Gemi Söküm Tesislerinde piyasa değeri 1 milyon 296 bin TL olduğu bilinen gümrük kaçağı akaryakıt ele geçirildi.

Aliağa'da Gemi Söküm Tesislerinde faaliyet yürüten bir işyerinde, damperli bir kamyonun kasasındaki seyyar tankla gümrük kaçağı akaryakıtın sevkiyatının yapılacağı bilgisi elde edildi. Bahse konu araç güzergah üzerinde durduruldu ve araçta bulunan seyyar tank içerisindeki maddenin marker cihazı ile yapılan ölçümünde geçersiz sonucu alınması üzerine, araçtaki seyyar tank içerisinde 6 bin 600 Litre gümrük kaçağı akaryakıt ele geçirildi.

726 bin lira kamu zararının önüne geçildi

Konu ile ilgili olarak yapılan çalışmaların devamında, Aliağa Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan alınan talimatlara istinaden, işyerinde parçalanmak üzere bulunan gemide de arama yapıldı. Yapılan arama neticesinde geminin kapağı açık olan su tankı haznesinde akaryakıt türevi bir madde olduğu görüldü. Maddenin marker cihazı ile yapılan ölçümünde geçersiz çıkması neticesinde akaryakıt tasfiye edildi. Yapılan tasfiye işlemi sonunda 187 bin litre gümrük kaçağı akaryakıt olduğu anlaşılarak el konuldu. Olayla ilgili olarak kamyon şoförü A.R.İ. (57) iş yerinin mesul müdürü A.Ö.(48) ile işyeri çalışanları F.S.(37) ve E.Ç. (42)isimli şüpheli şahıslar yakalandı. Kişiler hakkında soruşturma hala devam ediyor. İlgililer, akaryakıtın piyasa değerinin 1 milyon 296 bin TL olduğu, gümrük kaçağı akaryakıtın yakalanması ile 726 bin TL civarında kamu zararının önüne geçildiğini belirtildi.

(ESİN ÇETİN)  
Son Eklenen Haberler