131019098
25 Şubat 2021, Perşembe

TÜGVA'DAN AZERBAYCAN'A DESTEK

3 Ekim 2020, Cumartesi 06:50

     


Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Aliağa İlçe Temsilciliği, Ermenistan’ın Azerbaycan topraklarına yaptığı işgalleri kınadı. Azerbaycan'ın topraklarını geri almak için başlattığı seferberliğe de destek verdi.

Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Aliağa İlçe Temsilciliği, Azerbaycan’a destek için Demokrasi Meydanı'nda basın açıklaması gerçekleştirdi. TÜGVA İlçe Temsilcisi Muhammet Keskin, Karabağ bölgesinin işgalinden bu yana bölgede Ermenistan devletinin yapmış olduğu soykırımlar, baskı ve zulümlerin uzun yıllardır süregelen bir insanlık dramına neden olduğunu söyledi. Daha önceki ve özellikle geçtiğimiz günlerde yaşanan saldırıların Yukarı Karabağ hattında değil, doğrudan iki devlet arasındaki sınırlarda ve ağır silahlarla yapıldığını vurgulayan Keskin, “27 Eylül Pazar günü, sabah saatlerinde Ermenistan’ın başlattığı geniş çaplı saldırılar sonucunda aynı aileden 5 kişi şehit olmuş ve bu 5 kişiden 2 kişinin henüz ilkokul öğrencisi olmaları bizleri derinden yaralamıştır. Aynı şekilde Ermenistan ordusu, sivillerin yaşadığı birçok köy ve kenti bombalayarak adeta bir sivil katliamına imza atmaktadır. Kardeş ülke Azerbaycan ise aksine sivillerin yaşadığı köyleri ve kentleri bütün gücü ve imkanlarıyla korumaktadır. Bu durum, olayın herhangi bir sınır ihlali ve çatışması değil, doğrudan Azerbaycan'a yönelik bilinçli bir taarruz olduğunu göstermektedir. Hiç şüphesiz bu saldırı, Ermenistan'ın çapını aşan bir hadisedir. Amaç saldırgan ve zalimane bir yaklaşımla hem Yukarı Karabağ sorununun çözümüyle ilgili süreci tıkamak hem de bölgede yeni çatışma alanları ortaya çıkarmaktır.” dedi.

“Bu sorunu çözmemek için ellerinden geleni yaptılar”

Ermenistan’ın alçakça saldırganlığı karşısında gerekli ve yeterli bir tepki ortaya koyamayan uluslararası toplum ve kuruluşların, çifte standardını bir kez daha gösterdiğini söyleyen Muhammet Keskin, “Minsk 3'lüsü denilen, ABD, Rusya ve Fransa yaklaşık 30 yıldır bu sorunu çözmemiş, Azerbaycan Türkü soydaşlarımızın, Müslüman kardeşlerimizin katledilmesine göz yummuş, dolaylı yoldan da çeşitli lojistik ve mühimmat desteklerinde bulunmuşlardır. Adeta bu sorunu çözmemek için de ellerinden geleni yapmışlardır. İşgal edilen topraklar kardeş ülkemiz Azerbaycan’ın topraklarıdır. Yaşanan bu zulüm sebebiyle 1 milyona yakın insan kendi topraklarından uzak yaşamaktadır. ‘Artık hesap vakti geldi’ diyen Azerbaycan, kendi göbeğini kendisi kesmek zorunda kalmıştır. Türkiye ve Azerbaycan olarak aramızda yıllardır süregelen kadim bir dostluk ve kardeşlik hukuku söz konusudur. Türkiye ve Azerbaycan hükümetleri hem siyasi arenada hem de toplum nezdinde dostluk ve kardeşliklerini fiilen ortaya koymuş, her türlü şart altında, hiçbir dünyevi menfaate dayanmaksızın dile getirmişlerdir.” diye konuştu.

“Karabağ Azerbaycan’dır, Azerbaycan Türkiye’dir”

Türkiye Gençlik Vakfı Aliağa İlçe Temsilciliği olarak, Ermenistan devletinin yaptığı kabul edilemez ve hadsiz tahrikkarlığa ve yıllardır süregelen bu acımasız zulümlerin karşısında durduklarını ve kınadıklarını ifade eden Keskin, “Aynı şekilde Azerbaycan devletinin ve halkının yanında olduğumuzu da bütün dünyaya bildiriyoruz. Biz kardeşiz ve kıyamete kadar birbirimize sahip çıkmak için varız. Bu kardeşlik bağımızla birlikte bugün de Azerbaycan’ın tam yanındayız. Her koşulda, her dönemde, her türlü zorlukta kalplerimiz ve milletimiz birdir. Her koşulda, her dönemde, her türlü zorluk ve zulümkarlığın altında kalplerimiz ve milletimiz birdir. 2 devlet olsak da Türkiye ve Azerbaycan tek bir millettir. Türkiye Gençlik Vakfı Aliağa İlçe Temsilciliği olarak bizler dualarımızla ve bugün burada bir araya gelerek kardeş ve dost ülke Azerbaycan’ın yanında olduğumuzu belirtmek istiyoruz. Şehit olan kardeşlerimizin makamları ali olsun ve şu anda, cephede gazada olan kardeşlerimizin de gazaları mübarek olsun diyoruz. Karabağ Azerbaycan’dır, Azerbaycan Türkiye’dir.” İfadelerini kullandı.

(VOLKAN GÜNDÜZ)  
Son Eklenen Haberler