23 Temmuz 2024, Salı

Bir Fidan Bir Dünya ile ağaçlandırma çalışmaları başlıyor

4 Ocak 2023, Çarşamba 06:41

     


İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin iklim krizi ve kuraklığa dirençli İzmir vizyonuyla başlattığı Bir Fidan Bir Dünya kampanyası, ağaçların dikim zamanının gelmesiyle bu yıl yeniden başlıyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin iklim krizi ve kuraklığa dirençli bir İzmir yaratma hedefiyle başlattığı Bir Fidan Bir Dünya kampanyası, ağaçların dikim zamanının gelmesiyle bu yıl yeniden başlıyor. Proje kapsamında önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da birfidanbirdunya.org sitesinden alınan fidanlarla İzmir’in birçok farklı noktasında binlerce ağaç toprakla buluşacak.

15 bin fidan toprakla buluşacak

İzmir Büyükşehir Belediyesi şirketi İzDoğa’nın yürüttüğü Bir Fidan Bir Dünya kampanyası ile 2023 yılında Ocak ayından başlamak üzere Mart ayına kadar 11 ayrı noktada en az 15 bin fidan dikilecek. Ağaçlandırılacak 11 alan Bayraklı, Bornova, Buca, Çiğli, Karşıyaka ve Menderes olmak üzere altı ilçede yer alıyor.

İzmir’in iklimine uygun bitkiler seçiliyor

Bir Fidan Bir Dünya kampanyası kapsamında yapılan ağaçlandırma çalışmalarında kullanılan bitkiler büyük bir titizlikle seçiliyor. Çalışmalarda İzmir’in iklim ve doğasına özgü ve yoğun bakım gerektirmeyen türler tercih ediliyor. Bağış yapmak isteyen kişi veya kurumlar birfidanbirdunya.org sitesine girip Anadolu palamut meşesi, defne, menengiç, dağ çileği, ahlat, zakkum, delice zeytin, sandal, sakız, keçiboynuzu, yabanmersini veya dikilen fidanların dış etkenlerden zarar görmeden büyümesini sağlayan fidan kucağı satın alabiliyor.

 (SERKAN SELİNGİL)  
Son Eklenen Haberler