16 Haziran 2024, Pazar

Emeklilerin zam isyanı

4 Ocak 2023, Çarşamba 06:47

     


Emekliler zam taleplerini açıklamak üzere basın açıklamasında bulundu. “En düşük emekli maaşı asgari ücrete eşitlensin” taleplerini dile getiren Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Emekli Sen üyeleri yapılacak aksi yönde bir düzenlemeyi kabul etmediklerini duyurdu.

İzmir’de emekliler “En düşük emekli maaşı asgari ücrete eşitlensin” talebiyle Konak’ta toplandı. Emekliler adına açıklama yapan DİSK Emekli Sen Ege Bölge Temsilcisi Sabahattin Yeşiltepe, emeklilerin açlık sınırının altındaki maaşlar ile yaşam mücadelesi verdiğini belirterek, “Ülkede dört kişilik bir aile için açlık sınırının 8 bin liraya ve yoksulluk sınırının 28 bin liraya ulaştığı göz önüne alındığında hem geçtiğimiz günlerde açlık sınırı düzeyinde belirlenen 2023 yılı asgari ücreti hem de TÜİK’in açıklayacağı enflasyon rakamlarıyla beraber emeklilere uygulanacak zam oranlarının emeklileri ölüm sınırına iteceği açıktır. En düşük emekli maaşı asgari ücret seviyesine çekilmelidir” dedi.

“Zamdan etkilenmeyen yalnızca emekli ikramiyeleri oldu”

Emeklilerin ülkede belirlenen en düşük ücretten daha düşük maaş alarak yurttaş olarak görülmediklerini dile getiren Yeşiltepe, “Elektrikten doğalgaza, ekmekten suya, iğneden ipliğe yapılan zamlar karşısında, zamdan etkilenmeyen yalnızca emekli ikramiyeleri olmuştur. Bu ikramiye bayram ikramiyesi değil emekli ikramiyesi adı altında değiştirilmeli ve hiçbir biçimde asgari ücretin altına düşmeyecek şekilde yılda iki ikramiye olarak güncellenmelidir. Emekliler de diğer tüm kesimler gibi enflasyondan, hayat pahalılığından, bütün bir ekonomik krizden etkilenmektedir. Emeklilere resmi enflasyon oranında yapılan yüzdelik zamlar hiçbir anlam ifade etmemektedir. Yapılması gereken en düşük emekli maaşı asgari ücret seviyesinde olmak üzere tüm emekli maaşlarına asgari ücret zammı oranında zam uygulanmasıdır. Bize reva görülecek olan insanlık dışı zamların karşısında yılgınlığa kapılmayacağız. Meşru ve demokratik zeminde hakkımız olanı alıncaya kadar mücadele etmeyi sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı.

(SAMİYE ÖZTÜRK)  
Son Eklenen Haberler