23 Temmuz 2024, Salı

Sivas Katliamı’nın 30. yılı

4 Temmuz 2023, Salı 06:09

     


Aliağa Emek ve Demokrasi Platformu Bileşenleri, 30 yıl önce Sivas Madımak Oteli’nde yaşanan katliam ile ilgili basın açıklamasında bulundu.

Sivas Katliamının 30. yılı sebebi ile Aliağa Emek ve Demokrasi Bileşenleri basın açıklamasında bulundu. Alevi Kültür Dernekleri Aliağa Şubesi’nde gerçekleşen basın açıklamasına, Aliağa Emek ve Demokrasi Bileşenleri, siyasi partilerin ve sivil toplum örgütlerinin yöneticileri, temsilcileri ve vatandaşlar katıldı. Aliağa Emek ve Demokrasi Bileşenleri adına basın açıklaması metnini okuyan Kemal Harite, “2 Temmuz 1993 Cuma günü, Madımak Oteli’nde yaşatılan katliamın üzerinden 30 yıl geçti. 4. Pir Sultan Abdal’ı anma etkinliklerinde gerici, ırkçı, faşistler tarafından, 33 aydınımız, ozanımız, sanatçımız, semah dönen gençlerimiz, kısacası aydınlık geleceğimiz Madımak Oteli ateşe verilerek katledilmiştir.” dedi.

“Katliamın arkasındaki gerçek sorumlular açığa çıkarılmadı”

Katliamın üzerinden 30 yıl geçmesine rağmen, katliamın hesabının verilmediğini söyleyen Kemal Harite, “Katliamın arkasındaki gerçek sorumlular açığa çıkarılmamış, adalet yerini bulmamıştır. Katillerin çoğu affedilmiş, yurt dışına çıkarılmış, normal yaşamlarına devam etmiştir. Tutuklu olanlar serbest bırakılmıştır. 30 Yıllık hukuk mücadelesinde adeta aileler, Alevi örgütleri ve vicdanlar yargılanmıştır. Cafer Erçakmak ve 7 kişinin yargılandığı davanın zaman aşımı kararı, dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ‘milletimize hayırlı olsun’ diyerek karşılanmıştır. Firari 3 sanık yönünden devam eden mahkeme süreci de zaman aşımına uğratılmaya çalışılmaktadır. Sivas Madımak Katliamı insanlığa karşı işlenmiş bir suçtur. İnsanlığa karşı işlenen suçlarda zaman aşımı olamaz.” diye konuştu.

“Örgütlü olmayan halklar ezilmeye mahkum”

Sivas Katliamının toplumu ayrıştırması için bilinçli seçilmiş bir Alevi katliamı olduğunu söyleyen Harite, “Yaşadıklarımız, bize bir kez daha göstermiştir ki örgütlü olmayan halklar ezilmeye, asimile olmaya, sömürülmeye ve katledilmeye mahkûmdurlar. Dün Madımak Oteli’ni kuşatanlar, devlet kadrolarında işe alınmış, hatta milletvekili yapılmıştır. Devlet, Maraş, Sivas, Çorum, Dersim, Malatya katliamlarında olduğu gibi Madımak katliamı ile de yüzleşmediği için sonrasında Gazi, Ümraniye, 10 Ekim, Roboski, Suruç gibi katliamları yaşadık. Katliamlar, ancak amasız fakatsız yüzleşilerek aydınlatılabilir. Katliamların arkasındaki gerçek faillerin açığa çıkarılması için bu bir zorunluluktur.” dedi.

“Madımak Oteli, Utanç Müzesi olmalı”

Aliağa Emek ve Demokrasi Platformu Bileşenleri olarak taleplerini açıklayan Kemal Harite, “Cem evleri Alevilerin ibadethanesidir ve anayasal güvence altına alınmalıdır. Kapatılan ve el konulan Dergahlarımız gerçek sahibi olan biz Alevilere geri verilmelidir. Her türlü ayrımcılık son bulmalı ve kime karşı olursa olsun nefret söylemleri en ağır biçimde cezalandırılmalıdır. Alevi köylerine cami yapılmasından vaz geçilmeli, Alevilerin kutsal mekanlarına yapılmak istenen baraj, hes, maden ve taş ocağı projeleri derhal iptal edilmelidir. Din dersleri, tüm eğitim kurumlarının her kademesinden kaldırılmalı, eğitimin içeriği bilimsel ve çağdaş normlara kavuşturulmalıdır. Alevi inancının asimilasyonu ve yaşamın her alanının gericileştirilmesinin kurumsal karşılığı olan, laik ve demokratik cumhuriyetin önündeki en büyük engel Diyanet İşleri Başkanlığı kapatılıp, lağv edilmelidir. Devlet, tarihimizle ve yaşatılan katliamlarla yüzleşmeli ve hesabını vermelidir. Madımak Oteli, Utanç Müzesi olmalıdır.” Dedi.

“Bu dünyayı bütün ötekiler ile birlikte inşa edeceğiz”

Eşit yurttaşlık hakkını savunmak için toplandıklarını söyleyen Kemal Harite, “Biz Aleviler, kimsenin inancından, kimliğinden, dilinden, kültüründen, cinsiyetinden dolayı ötekileştirilmediği, horlanmadığı, öldürülmediği, herkesin barış içinde bir arada kardeşçe yaşadığı, hakça bölüşümün esas alındığı, savaşların ve sömürünün son bulduğu kısacası inancımızda Rıza Şehri olarak tarif edilen bir dünyanın mümkün olduğuna inanıyoruz. Bu dünyayı bütün ötekiler ile birlikte inşa edeceğiz. Madımak katliamını ve insanlığa karşı işlenmiş tüm suçları unutmayacağız, unutturmayacağız, hesabını soracağız. Unutmak; başta inancımıza, direncimize, tarihsel bilincimize, Kerbela’daki Hüseyni duruşa, Enel Hakk’tan geçmeyen, Hallac-ı Mansur’a, Baba İlyas’tan Kalender Şah’a, Dar ağacında ki Pir Sultan Abdal’dan günümüze, hak ve hakikat mücadelesinde inançları uğruna bedel ödeyenlere ihanettir. Unutmak; Asım Bezirci’nin Kalemine, Hasret Gültekin’in Bağlamasına, Nesimi Çimen’in Curasına, Asuman Sivri’nin Semahına, Koray Kaya’nın düşlerine ihanettir. Madımak Katliamı’nı unutmadık, unutturmayacağız, hesabını soracağız.” ifadelerini kullandı.

(SAMİYE ÖZTÜRK) 
Son Eklenen Haberler