131019098
15 Mayıs 2021, Cumartesi

BÜYÜKŞEHİRDEN ÜRETİCİYE DESTEK

4 Eylül 2019, Çarşamba 06:50

     


İzmir Büyükşehir Belediyesi Kemalpaşa ilçesindeki 32 üreticiye toplam 126 adet küçükbaş hayvan hibe etti. Proje kapsamında Aliağa’da da eğitim çalışmaları devam ediyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin küçükbaş hayvancılığın desteklenmesi konusundaki çalışmaları devam ediyor. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in de katıldığı törenle eğitimlerini tamamlayan 32 üreticiye toplam 126 adet küçükbaş hayvan hibe edildi. Kemalpaşa ilçesinde ilk kez yapılan küçükbaş hayvan hibesinde konuşan Başkan Soyer, projeyi balık tutmayı öğretmeye benzeterek, "Üreticilerimize hayvan vereceğiz ve onların bir başlangıç yapmasına imkan tanıyacağız. Bunu asla balık vermek olarak algılamasınlar, bu aslında onlara balık tutmayı öğretmektir" diye konuştu.

“Başarılı olmak zorundalar”

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin her türlü yardım ve işbirliğine açık olduğunu söyleyerek, üretimin ancak özenli çalışarak gerçekleşeceğinin altını çizen Başkan Soyer, “Eğer arkamızdaki bereketli topraklarda üretim yapılırsa, işte o üretimle ailelerin geçinebilmesi ve kimseye muhtaç olmaması mümkün. Onun için sizlere balık tutmayı öğretmek istiyoruz. 39 üreticimiz asla şunu aklından çıkarmasın, başarısız olurlarsa sadece kendilerinin değil kendilerinden sonra geleceklerin de umudunu kıracaklar. Başarılı olmak zorundalar. En iyi en verimli şekilde bu işi sürdürmek zorundalar. Üreticimiz sahip çıkarsa biliniz ki Büyükşehir Belediyesi çok daha fazla üreticiye yardım yapmaya hazırdır" diye konuştu. Konuşmaların ardından üreticiler adına Başkan Tunç Soyer'e kuzu hediye edildi. Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve Kemalpaşa Belediye Başkanı küçükbaş hayvan dağıtımı için kura çekti. İki başkan daha sonra tören alanını gezerek vatandaşlarla hatıra fotoğrafı çektirdi.

Aliağa’da eğitim çalışmaları devam ediyor

Küçükbaş hayvancılığın desteklenmesi ve yaygınlaştırılması ve ıslahı projesi kapsamında ilk kez Kemalpaşa ilçesinde hayvan dağıtımı yapan İzmir Büyükşehir Belediyesi daha önce Karaburun, Urla, Seferihisar, Güzelbahçe, Selçuk, Menderes, Kınık, Bergama, Dikili, Kiraz, Beydağ, Ödemiş, Tire ve Bayındır olmak üzere toplam 14 ilçede 2 bin 670 üreticiye toplam 10 bin 389 adet küçükbaş hayvan dağıtımı yaptı. Kemalpaşa'da yapılan dağıtımla birlikte bu sayı İzmir genelinde toplam 2 bin 702 üreticiye, 10 bin 508 adet küçükbaş hayvan hibe edildi. Doğan yavrularla birlikte toplam hayvan sayısı 21 bin 531'i bulacak. Küçükbaş hayvancılığı destekleme konusunda Kiraz, Bayındır, Tire, Dikili, Aliağa, Torbalı ve Seferihisar ilçelerinde eğitim çalışmaları devam ediyor.

(ESİN ÇETİN)  
Son Eklenen Haberler