30 Mayıs 2024, Perşembe

Çandarlı Limanı’nın akıbetini sordu

4 Kasım 2023, Cumartesi 06:45

     


DEVA Partisi İzmir Milletvekili Seda Kaya Ösen, halen tamamlanamayan Kuzey Ege Çandarlı Limanı’nı Ulaştırma Bakanı Abdülkadir Uraloğlu’na sordu.

 DEVA Partisi İzmir Milletvekili Seda Kaya Ösen, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne verdiği soru önergesi ile 2011 yılında temelleri atılan, ancak aradan geçen geçen 12 yılda tamamlanamayan Kuzey Ege Çandarlı Limanı’nı Meclis gündemine taşıdı. Kuzey Ege Çandarlı Limanı’nın temellerinin 2011 yılında Ege ve Akdeniz bölgesinin en büyük, dünyanın ise ilk 10 limanından biri olma hedefiyle atıldığını hatırlatan Ösen, “'Tarihi İpek Yolu’nun Batı’ya Açılan Kapısı’ olarak görülen limanın mendirek ve dalgakıran inşaatları tamamlanmış olup günümüzde herhangi bir çalışma yürütülmediği anlaşılmaktadır” ifadelerini kullandı.

“2011’den bu yana neden tamamlanamadı?”

Ösen, verdiği soru önergesinde yanıtlanması istemiyle Ulaştırma Bakanı Abdülkadir Uraloğlu’na şu soruları yöneltti: Kuzey Ege Çandarlı Limanı‘yla ilgili günümüzde hangi çalışmalar yürütülmektedir? Kuzey Ege Çandarlı Limanı projesi, temelinin atıldığı 2011’den bu yana neden tamamlanamamıştır? Proje iptal mi edilmiştir? Proje iptal edilmediyse ne zaman tamamlanacaktır? Projenin toplam maliyeti ne kadardır? Bilim insanları tarafından projenin çevresel etkileri değerlendirilmiş midir? Atıl durumda bulunan limanın mevcut durumunun, ekolojik sisteme olumsuz bir etkisi söz konusu mudur? Projenin dalgakıran ve mendirek gibi tamamlanan kısımlarında yeterli güvenlik önlemleri alınmış mıdır? Bu kısımların bakım ve onarımları düzenli olarak yapılmakta mıdır? Kamuoyuna yansıyan iddialara göre denizcilik sektöründe uluslararası alanda büyük sayılan bir firmanın limanın ihalesine talip olduğu ve liman ulaşımı için demiryolu talebinde bulunduğu söylenmektedir. Bu noktada bahse konu firma ile görüşmeler ne noktadadır?

(HABER MERKEZİ)

 

  
Son Eklenen Haberler