131019098
26 Mayıs 2024, Pazar

Kripto Para Ticaretinin Avantajları

5 Haziran 2023, Pazartesi 19:21
Son güncelleme: 5 Haziran 2023, Pazartesi 19:21

     


Kripto para birimi son birkaç yılda oldukça popüler hale geldi, ancak birçok tüketici ve yatırımcı tüm bu kargaşanın neyle ilgili olduğunu merak ediyor olabilir. Yerel para birimi çoğu şey için gayet iyi çalışıyorken, biri neden kripto para birimini seçsin ki? Birisi neden bir kripto para birimine yatırım yapsın?

Aslında, kripto para birimini kullanmanın ve ona yatırım yapmanın birçok avantajı vardır. İşte dikkate alınması gereken ilk sekiz fayda.

Kripto paraların 8 faydası

  • İşlem hızı
  • İşlem maliyetleri
  • Ulaşılabilirlik
  • Güvenlik
  • Mahremiyet
  • Şeffaflık
  • Çeşitlendirme
  • Enflasyon koruması

 

1. İşlem hızı

Amerika Birleşik Devletleri'nde birisine para göndermek istiyorsanız, parayı veya varlıkları bir hesaptan diğerine kripto para biriminde yapabileceğinizden daha hızlı taşımanın birkaç yolu vardır. ABD finans kurumlarındaki çoğu işlem üç ila beş gün içinde tamamlanır. Banka havalesi genellikle en az 24 saat sürer. Borsa işlemleri üç gün içinde gerçekleşir.

Ancak kripto para işlemlerinin avantajlarından biri de birkaç dakika içinde tamamlanabilmesidir. İşleminizin bulunduğu blok ağ tarafından onaylandıktan sonra tamamen kapatılır ve fonlar kullanılabilir hale gelir.

Bunun yanı sıra kripto para alım satım platformları olan uygulama veya sitelerde kripto sahibi olmak çok kolay ve ticaret yapma hızı çok yüksektir. Türk Lirası ile dolar veya altın almak için bir kuyumcu veya döviz kurumuna gitmeniz gerekmektedir ancak kripto alım satımında durum böyle değildir. Kripto borsalarında her kripto para biriminin alım satımını yapabilir veya bitcoin vadeli işlemleri gibi diğer ticaret araçlarını kullanabilirsiniz.

 

2. İşlem maliyetleri

Kripto para biriminde işlem yapmanın maliyeti, diğer finansal hizmetlere kıyasla nispeten düşüktür. Örneğin, yerel bir banka havalesinin 25 veya 30 ABD dolarına mal olması alışılmadık bir durum değildir. Ülkeler arası para göndermek daha da pahalı olabilir.

Kripto para birimi işlemleri genellikle daha ucuzdur. Ancak, blok zincirine olan talebin işlem maliyetlerini artırabileceğini unutmamalısınız. Buna rağmen, medyan işlem ücretleri, en sıkışık blok zincirlerinde bile banka havalesi ücretlerinden daha düşük kalıyor.

Kripto para borsalarında kripto sahibi olmak için vereceğiniz işlem ücretleri de aynı şekilde çok düşüktür. Borsadan borsaya elbette bu ücretler değişiklik gösterebilmektedir ancak genel anlamda düşüktürler. Her borsanın alım satım, vadeli işlemler, staking işlemi vs için farklı ücretleri vardır. Elbette bitcoin vadeli işlemler nedir sorusu birçok yatırımcının aklında olan sorudur çünkü son dönemlerde bu ticaret aracından birçok yatırımcı kazançlı işlemler elde ettiler.

 

3. Erişilebilirlik

Herkes kripto paraları kullanabilir. Tek ihtiyacınız olan bir bilgisayar veya akıllı telefon ve bir internet bağlantısı. Bir kripto para cüzdanı kurma süreci, geleneksel bir finans kurumunda hesap açmaya kıyasla son derece hızlıdır. Kimlik doğrulaması yok. Geçmiş veya kredi kontrolü yok.

Kripto para birimi, bankası olmayanların merkezi bir otoriteden geçmek zorunda kalmadan finansal hizmetlere erişmesinin bir yolunu sunar. Bir kişinin geleneksel bir banka hesabı alamamasının veya almak istememesinin birçok nedeni vardır. Kripto para birimini kullanmak, geleneksel bankacılık hizmetlerini kullanmayan kişilerin kolayca çevrimiçi işlemler yapmasına veya sevdiklerine para göndermesine izin verebilir.

 

4. Güvenlik

Birisi kripto cüzdanınız için özel anahtara erişim sağlamadığı sürece işlemleri imzalayamaz veya paranıza erişemez. Ancak özel anahtarınızı kaybederseniz paranızı geri almanın da bir yolu yoktur.

Ayrıca işlemler, blockchain sisteminin doğası ve işlemleri doğrulayan dağıtılmış bilgisayar ağı tarafından güvence altına alınır. Ağa daha fazla bilgi işlem gücü eklendikçe, daha da güvenli hale gelir.

Ağa yapılacak herhangi bir saldırı ve blok zincirini değiştirme girişimi, ağın geri kalanının defterin doğruluğunu doğrulamasından önce birden çok bloğu doğrulamak için yeterli bilgi işlem gücü gerektirecektir. Bitcoin (BTC) veya Ethereum (ETH) gibi popüler blok zincirleri için bu tür bir saldırı çok pahalıdır.

Saldırıya uğramış kripto para birimi hesaplarının örnekleri, genellikle merkezi bir borsadaki zayıf güvenlikle bağlantılıdır. Kripto varlıklarınızı kendi cüzdanınızda tutarsanız, çok daha güvenlidir.

 

5. Gizlilik

Kripto para birimi ile işlem yapmak için bir finans kurumunda bir hesap açmanız gerekmediğinden, bir düzeyde gizlilik sağlayabilirsiniz. İşlemler takma adla yapılır, bu da blok zincirinde bir tanımlayıcıya (cüzdan adresiniz) sahip olduğunuz anlamına gelir, ancak sizinle ilgili herhangi bir özel bilgi içermez.

Bu mahremiyet düzeyi birçok durumda (hem güvenlik hem de yasadışı) istenebilir. Bununla birlikte, birisi bir cüzdan adresini bir kimliğe bağlarsa, tüm işlem verileri halka açıktır. İşlemleri daha fazla gizlemenin birkaç yolu ve kripto para biriminin özel doğasını geliştirmek için gizlilik odaklı birkaç kripto para vardır.

6. Şeffaflık

Tüm kripto para birimi işlemleri, halka açık olarak dağıtılan blockchain defterinde gerçekleşir. Herhangi birinin bir cüzdan adresinden gönderilen bir kripto para biriminin nerede, ne zaman ve ne kadar olduğu da dahil olmak üzere işlem verilerini aramasına izin veren araçlar vardır. Bir cüzdanda ne kadar kripto saklandığını da herkes görebilir.

Bu düzeyde bir şeffaflık hileli işlemleri azaltabilir. Birisi parayı gönderdiğini ve alındığını kanıtlayabilir veya bir işlem için yeterli paraya sahip olduğunu kanıtlayabilir.

 

7. Çeşitlendirme

Kripto para birimi, yatırımcılara hisse senetleri ve tahviller gibi geleneksel finansal varlıklardan çeşitlilik sunabilir. Hisse senetleri veya tahvillere göre kripto piyasalarının fiyat hareketi hakkında sınırlı bir geçmiş olsa da, şu ana kadar fiyatlar diğer piyasalarla ilintisiz görünüyor. Bu onları iyi bir portföy çeşitlendirme kaynağı yapabilir .

Varlıkları minimum fiyat korelasyonuyla birleştirerek daha istikrarlı getiriler elde edebilirsiniz. Hisse senedi portföyünüz düşerse, kripto varlığınız yükselebilir ve bunun tersi de geçerlidir. Yine de, kripto genellikle çok değişkendir ve varlık tahsisiniz kripto üzerinde çok ağırsa, genel portföyünüzün oynaklığını artırabilir.

Kripto paralarda varlık çeşitliliğinin yanı sıra farklı ticaret araçları da vardır. Sadece kripto alım satımı ile kazanç modeli yoktur kripto paralarda. Vadeli işlemler, stake etme, kredili işlemler ve daha birçok farklı yatırım modelleri vardır. Yatırımcıların birçoğu sağladığı kazançlardan ötürü vadeli işlemlere çok fazla ilgi duyuyor ve bitcoin vadeli işlemler ne zaman bitiyor sorusunu sormaktadır.

 

8. Enflasyon koruması

Birçok kişi, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerini enflasyona karşı koruma olarak görüyor . Bitcoin, şimdiye kadar basılacak toplam kripto para sayısı üzerinde sabit bir sınıra sahiptir. Dolayısıyla, para arzındaki büyüme Bitcoin arzındaki büyümeyi geride bıraktığından, Bitcoin fiyatının artması gerekir. Arzı sınırlamak için mekanizmalar kullanan ve enflasyona karşı bir koruma görevi görebilen çok sayıda başka kripto para birimi vardır.

 

Diğer para birimleri ile karşılaştırılması

Kripto para biriminin itibari para birimi ve diğer varlık sınıflarına göre sahip olduğu tüm avantajlarla, kripto kullanmanın veya kriptoya yatırım yapmanın hiçbir değeri olmadığını iddia etmek zor. Birçok kripto para birimi tarafından sağlanan fayda, hızlı ve güvenli işlemlere değer veren birçok kişi için çok değerlidir. Ve zaman içinde daha az teknik engelle daha erişilebilir hale gelecek. Çeşitlendirmenin faydaları ve enflasyona karşı korunma potansiyeli ile birleştiğinde, portföyünüze kripto veya kripto hisse senetleri eklemenin faydaları artmaya başlar.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  
Son Eklenen Haberler