131019098
2 Aralık 2021, Perşembe

“KATLİAMI UNUTMADIK, AFFETMİYORUZ!”

5 Temmuz 2021, Pazartesi 06:43

     


Aliağa Emek ve Demokrasi Platformu Bileşenleri, Sivas Katliamını unutmadı. Katliamda yaşamını yitirenler için gerçekleştirilen anma etkinliğinde platform adına açıklamada bulunan Eğitim Sen Aliağa Temsilcisi Yalçın Aydın, “Sivas Madımak Katliamını unutmadık, affetmiyoruz!” dedi.

Aliağa Emek ve Demokrasi Platformu Bileşenleri, 28. Yılında Sivas Katliamında yitirilenleri andı. Anma etkinliği kapsamında, Alevi Kültür Dernekleri Aliağa Şubesi önünde toplanan platform üyeleri, Demokrasi Meydanı’na kadar yürüyüş gerçekleştirdi. Demokrasi Meydanı’nda gerçekleştirilen programa tüm bileşenler katılım gösterdi. Alevi Kültür Dernekleri Aliağa Şube Başkanı Celal Süslü, anma etkinliğinin açılış konuşmasını gerçekleştirerek, Sivas Katliamının aydınlığa, demokrasiye, halkların kardeşliğine yapılan bir saldırı olduğunu ifade ederek, katliamda yaşamını yitirenleri saygıyla andığını dile getirdi. Tören Sivas Katliamında yitirilenlerin isimlerinin okunmasıyla başladı.

“Aydınlarımızı ve canlarımızı hedef gösterdiler”

Daha sonra platform adına Eğitim Sen Aliağa Temsilcisi Yalçın Aydın açıklamayı okudu. Aydın açıklamasında, “ Bundan tam 28 yıl önce Pirimiz Pir Sultan Abdal’ı anma etkinlikleri kapsamında Sivas’a giden yüzlerce canımızdan 33 can, gerici ve katil bir sürü tarafından vahşice katledildi. Bu katliam, devlet güçlerinin göz yummaları ve ötesinde yönlendirmeleriyle, son derece planlı ve organize bir çalışmanın sonucunda gerçekleştirildi. Katliamın öncesinde gerici ve şeriatçı örgütler haftalarca nefret ve düşmanlık içeren bildiriler dağıtıp kıyam çağrılarıyla Sivas’a gelecek olan aydınlarımızı ve canlarımızı hedef gösterdiler. Katliamın yaşandığı gün devlet yetkilileri şeriatçı güruhun toplanmasını ve kalabalıklaşmasını saatlerce seyrettiler. Bu insanlık düşmanı katiller kan ve intikam sloganlarıyla katliam için harekete geçerlerken hiçbir devlet gücü onlara değil müdahale etmek, herhangi bir hamlede dahi bulunmadı. Bu katiller planlı bir şekilde teşvik edilip yönlendirildiler. Katliamcı güruh önce etkinliğin yapıldığı kültür merkezine saldırdı. Ancak orada bulunan canların direnişiyle püskürtüldüler. Şeriatçı-yobaz katil sürüsü nefret saçarak, sloganlar ve tekbirler eşliğinde otele yönelip güvenlik güçlerinin gözleri önünde bu barbarca katliamı gerçekleştirdiler.” Dedi.

“Katillerin çoğu ceza almadı”

Açıklamasına katliamın planlı bir katliam olduğunu belirterek devam eden Aydın, “Açıkça görüldüğü gibi Sivas Madımak Oteli Katliamı, egemenlerin organize ettiği ve katil güruhun tetikçiliğiyle hayata geçirdiği planlı bir katliamdı. Sonra bu katliamda yer alan gerici katil güruh içinden sadece çok küçük bir grup hakkında dava açıldı. Uzun süren yargılamalar sonunda bu katillerin çoğu ya hiç ceza almadılar ya da küçük cezalarla kurtuldular. Hiçbir sağlık sorunu olmayan, katliamda başı çekenlerden biri olduğu kanıtlanan ve mahkemede hiçbir pişmanlık belirtmeyen Ahmet Turan Kılıç tamamen hukuksuz bir kararla affedildi. Haklarında dava açılan katillerin bir kısmı ise hiç bulunamadı. Daha sonra bu katillerin bazılarının Sivas’tan hiç ayrılmadan yaşamlarına devam ettikleri, hatta resmi olarak haklarında arama kararları olmasına rağmen evlendikleri, askere gittikleri, işe girip çalıştıkları, ehliyet aldıkları anlaşıldı. Bir kısmı da arama kararlarına rağmen hiçbir engelle karşılaşmadan rahatça yurtdışına çıktılar. Bu gün özellikle Almanya’da yaşadıkları tespit edilen bazı katillerin ise hala iade edilmediği gibi, içişleri bakanlığının ''aranan teröristler'' listesinde de olmadıkları avukatlarımızca tespit edilmiştir. Madımak Katliamının zamanaşımına uğratılmasına ''hayırlı olsun'' diyenlerin iktidarında; Kürt halkının inkârından, Roboski katliamına, Ankara garı katliamından, Suruç katliamına, Diyarbakır'dan, Antep'e kadar sayısını dahi unuttuğumuz katliamları yaşadık, gördük. Milyonlarca insanı açlığa ve yoksulluğa mahkum eden bu iktidar Covid 19 pandemisini bahane ederek, insanların özel yaşam alanlarını kısıtlamıştır. Ülkede on binlerce esnaf iflas etmişken, insanlar intihar ederken AKP'nin derdi canlı müzik yasaklamaktır.” İfadelerini kullandı.

“Unutmadık, unutturmayacağız!”

Konuşmasında iktidar partisi AK Parti’ye de değinerek devam eden Aydın, “AKP nefret ve kin, ötekileştirici ve inkarcı söylemleri yaşamın her alanında sürdürmektedir. Bugün çok daha net görüyoruz ki o gün Madımak otelini kuşatan zihniyet, mafyalaşarak ülkeyi kuşatmış durumdadır. Bu nefret ve ötekileştirici söylemlerin bir sonucu olarak HDP İzmir il örgütüne yapılan saldırı sonucuna Deniz Poyraz katledilmiştir. Yine AKP iktidarı kadının özgürleşmesine karşı açık ve aleni bir tavır içindedir. Buna verilecek en somut ve belirgin örneklerden biri de, kamuoyunda ''İstanbul sözleşmesi'' olarak bilinen "Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi" olan Sözleşmesi’nden çekildi. Bu, zaten hayatın birçok alanında şiddete maruz kalan kadınların daha da savunmasız kalmaları anlamına geliyor. Ayrıca kamuoyunda Elmalı Davası olarak bilinen 6 ve 9 yaşındaki 2 çocuğun cinsel istismarı ile ilgili davada beraat kararı verilmesi Türkiye’de Adalet bilincinin geldiği noktayı en iyi şekilde ortaya koymaktadır. Ama biz Aleviler, biz Demokratlar, biz Laikler, biz Devrimciler, biz yurtseverler asla karanlığa teslim olmayacağız. Şah Kalender'den Koray Kaya'ya Pir Sultan Abdal'dan Hasret Gültekin'e uzanan bu onurlu tarih bizimdir. Ve asla onların yolunu terk etmeyeceğiz. Sivas'ın ışığını söndürmeyeceğiz. Sivas Madımak Katliamını unutmadık, affetmiyoruz! Madımak utanç müzesi olacak! Unutmadık Unutturmayacağız!” şeklinde konuştu. Basın açıklamasının ardından şiirler okunup türküler söylendi.

(ESİN ÇETİN)  
Son Eklenen Haberler