19 Nisan 2018, Perşembe

MAHKEME SONUÇLANMADI AMA GEMİ SÖKÜLDÜ

5 Kasım 2016, Cumartesi 06:24

     


Asbestli ve zehirli atık olduğu iddia edilen 'Ethan' isimli geminin sökümü tamamlanmak üzere ama endişelere yol açan sökümün durdurulması için açılan yürütmeyi durdurma davasında ise hala karar verilemedi.

soL Haber Portalı'nda yer alan habere göre 'Ethan' gemisinin parçalanmasında son 15 güne gelindi ve geminin en kritik bölümü olan ana güverte ile gaz tankerlerinin tamamı söküldü. Sökülmesi gereken küçük bir alanın kaldığı gemiden çıkan hurdalar Yenifoça’da bulunan bir firmaya satıldı.

İNCELEMELER YAPILACAKTI

İzmir Barosu ve Çevre Komisyonu üyeleri, iki saat gibi kısa sürede atık ölçümü yapılamasının Gemi Söküm Yönetmeliği’ne aykırı olduğunu iddia ederek söküm işleminin durdurulmasına yönelik yürütmeyi durdurma kararı verilmesini İzmir 1. İdare Mahkemesi’nden talep etmişti. Mahkeme, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Aliağa Belediyesi'nin sökülecek gemide incelemeler yapmasını istemişti. Ancak ortada inceleme yapılacak bir gemi kalmadı.

İSMİ DEĞİŞTİRİLİP GELMİŞTİ

Avrupa’nın hiçbir ülkesinde tehlikeli madde içerdiği gerekçesiyle söküm işlemi yaptırılmayan 81 bin 792 grastonajlı ve 18 bin tonluk gaz tankerli likit doğal gaz gemisi önce Fransa’ya ardından Malta’ya gönderildi. Malta’nın da gemiyi kabul etmemesinin ardından ‘Methania’ olan tankerin ismi ‘Ethan’ olarak değiştirilmişti. İsim değişikliğinin ardından tankerin söküm için Aliağa’daki Gemi Geri Dönüşüm Tesisleri’ne getirilmesi büyük tepkilere yol açmıştı.

(İSMAİL AFACAN)  
Son Eklenen Haberler