131019098
23 Haziran 2021, Çarşamba

RAHVAN ATLAR MENEMEN’DE KOŞTU

5 Kasım 2019, Salı 06:12

     


Menemen Belediyesi tarafından bu yıl 7.si düzenlenen Rahvan At Yarışları 3 Kasım Pazar günü Seyrek Arena’da yoğun bir katılımla gerçekleştirildi.

Menemen Belediyesi tarafından ata sporu ve ilçe geleneği olan rahvan atçılığını yaşatmak için bu yıl 7.si yapılan Geleneksel Rahvan At Yarışları, binlerce yarışseveri Menemen’de bir araya getirdi. 13 farklı kategoride 200 atın yarıştığı mücadele Seyrek Arena’da yapıldı. Gün boyu büyük bir ilgiyle izlenen yarışlarda sergilenen kıyasıya mücadele nefesleri kesti. 7. Menemen Belediyesi Geleneksel Rahvan At Yarışları’nı izlemek için Türkiye’nin dört bir yanından Menemen’e gelen yarışseverlerin bir kısmı tribünlere sığmayınca yarışları, kamyon kasası ya da traktör römorkundan izledi.

Menemen Belediyesi Halk Oyunları Gençlik Spor Kulübü Derneği’nin zeybek gösterileri ile renklenen yarışlar, dualar eşliğinde başladı. Rahvan At Yarışları’nı izlemeye gelenleri selamlayan Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy, yarışların centilmenlik içerisinde geçmesini diledi. Yüzyıllar öncesinden gelen bir gelenek olduğunu aktaran Başkan Aksoy, Rahvan isminin çok önemli bir karşılığı olduğunun altını çizerek, bu geleneğin Orhun yazıtlarına dayandığını belirtti. Türklerin Rahvan atlarıyla Orta Asya’dan Anadolu’ya göç ettiklerini dile getiren Başkan Aksoy, “Rahvan At Yarışları bizim ata sporumuzdur. Bizim geleneğimizi göreneğimizi nakış nakış işlemiştir. Bu yüzden bu geleneğimizi devam ettireceğiz” diye konuştu.

(HABER MERKEZİ)  
Son Eklenen Haberler