29 Mayıs 2024, Çarşamba

Nae Sao Paulo batırıldı

6 Şubat 2023, Pazartesi 06:43

     


Yoğun tepkiler sonrasında Aliağa’da sökümü engellenen asbest yüklü olduğu iddia edilen uçak gemisi Nae Sao Paulo batırıldı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer gelişmenin ardından sosyal medya hesabından paylaşımda bulunarak, “İzmir adına gururlu, fakat gezegenimiz için üzgün ve kaygılıyız” dedi.

Sökümünün Aliağa’da gerçekleştirilmesi planlanan, kamuoyunun tepkisini çektikten sonra bakanlık tarafından izni iptal edilen gemi Nae Sao Paulo, Brezilya Donanması tarafından Atlantik Okyanusu’nda batırıldı. İçinde yüzlerce ton asbest bulunduğu iddia edilen Brezilya menşeili eski uçak gemisi Nae Sao Paulo Bakanlığın onayı ile sökümü Aliağa’da gerçekleştirilmek üzere yola çıkmış kent kamuoyunun, çevre ve emek örgütleri ile İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin eylemleri ve baskıları sonucunda Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı kararı ile İzmir’e girişi engellenmişti.

Haber, Brezilya’nın en büyük medya kuruluşunda  

Brezilya’nın en büyük medya kuruluşlarından Globo’da yer alan habere göre Brezilya Donanması İzmir’de uzun süre gündem olan uçak gemisi Nae Sao Paulo’yu batırdı. Gazete haberi ‘Donanma, aylarca süren çıkmazdan sonra hizmet dışı bırakılan uçak gemisi Sao Paulo'yu batırdı’ başlığı ile duyurdu. Eylemin Cuma günü öğleden sonra gerçekleştirildiği aktarıldı. Belçika merkezli NGO Shipbreaking Platform(Gemi Söküm Platformu) ise haberi kendi sitesine taşıdı. Eylem üç çevre anlaşmasının ihlali olarak nitelendirilirken yazıda donanmanın geminin gövdesine yerleştirilen patlayıcılar vasıtası ile yapıldığı belirtildi. Geminin batmasıyla birlikte birkaç milyon dolar değerinde geri dönüştürülebilir çelik ve diğer metaller, tahminen 760 ton tehlikeli asbest, yüksek derecede zehirli PCB'lerle (poliklorlu bifeniller) kirlenmiş 300 tondan fazla malzemenin okyanusa karıştığı belirtildi.

Soyer, sosyal medyada paylaştı

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Nae Sao Paulo'nun batırılması ile ilgili sosyal medya hesaplarından açıklama yaptı. Soyer, İzmir adına gururlu ancak gezegen için üzgün olduğunu dile getirdi. Soyer'in paylaşımında, “Zehir yüklü Nae Sao Paulo gemisinin şehrimize gelişini engellemiştik. O asbestli gemi Atlantik Okyanusu'nda dün akşam batırıldı. İzmir adına gururlu, fakat gezegenimiz için üzgün ve kaygılıyız. Kendi kendimizi zehirlemediğimiz bir dünya için mücadele etmeye devam edeceğiz.” dedi.

(HABER MERKEZİ) 
Son Eklenen Haberler