131019098
22 Ekim 2021, Cuma

BÜYÜKŞEHİRDEN ENGELSİZ ADIMLAR PROJESİ

6 Mayıs 2021, Perşembe 06:22

     


İzmir Büyükşehir Belediyesi, Başkan Tunç Soyer’in “Başka Bir Engelli Politikası Mümkün” vizyonuyla her yurttaşa eşit ve adil bir yaşam alanı oluşturmak ve Engelsizmir’i yaratmak için hizmetlerini güçlendirerek sürdürüyor.

“Engelli Dostu Belediye” unvanına sahip İzmir Büyükşehir Belediyesi, engelli bireyler için sosyal yaşamın her alanını daha erişilebilir hale getirmek adına yaptığı çalışmalara bir yenisini daha ekledi. Çalışmalarında sona gelinen Engelsiz Adımlar Projesi, görme engelli bireylerin kapalı alanlarda yaşamlarını kolaylaştıracak. Büyükşehir Belediyesi'nin tüm hizmet alanlarında kullanılması amaçlanan Engelsiz Adımlar Projesi, mobil uygulama ile telefonlara indirilip kullanılabilecek.

Nasıl çalışacak?

Engelsiz Adımlar Projesi, görme engelli bir bireyin kapalı alanda hayatını kolaylaştırmayı hedefliyor. Telefona indirilen mobil uygulama sayesinde kapalı alanda bulunan tanımlanmış noktalara sesli komutlarla yönlendirme yapılıyor. Alt yapısı oluşturulan binalara yerleştirilen vericiler vasıtasıyla, engelli bireylerin gitmek istediği yöne doğru sesli komut veriyor. Kullanıcı bina içinde nerede olduğunu da uygulama sayesinde algılayabildiği gibi, gitmek istediği noktayı belirleyerek sesli navigasyonla ilerleyebiliyor. Bulunduğu konumda etrafında ne olduğunu da telefon sayesinde bulabilen görme engelli bireylere kişiselleştirilmiş özellikler de sunuluyor. Çeşitli dil seçenekleri, mesafelerin anlatım şekilleri gibi değişiklikler yapılabiliyor.

(SERKAN SELİNGİL)  
Son Eklenen Haberler