131019098
12 Nisan 2024, Cuma

Öğrencilere tercih danışmanlığı hizmeti

6 Temmuz 2023, Perşembe 06:40

     


19 Temmuz'a kadar sürecek Liselere Geçiş Sistemi (LGS) tercih sürecinde, Aliağa’da 15 LGS Tercih Danışmanlığı Birimi oluşturularak tercih yapacak öğrenci ve velilerine hizmet vermeye başladı.

19 Temmuz'a kadar sürecek Liselere Geçiş Sistemi (LGS) tercih sürecinde 81 ilde olduğu gibi Aliağa’da da Tercih Danışmanlığı Birimleri 3 Temmuz itibari ile hizmet vermeye başladı. Aliağa İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nden alınan bilgiye göre, danışmanlık hizmeti için; Aliağa Ortaokulu, Atatürk Ortaokulu, Fatih Ortaokulu, Gazi Ortaokulu, Helvacı Ortaokulu, Mehmet Saka Ortaokulu, Şehit Çavuş Bülent Kula Ortaokulu, Şehit Murat Coşkun Ortaokulu, Şehit Sebahattin Karakaplan Ortaokulu, Yunus Emre Ortaokulu, Petro-Kimya Ortaokulu, 80. Yıl Çamlık Ortaokulu, Şehit Kemal Ortaokulu, Şehit Ahmet Özsoy İmam Hatip Ortaokulu ve Aliağa Rehberlik ve Araştırma Merkezi’nde Tercih Danışmanlığı Birimi kuruldu. Kurulan Tercih Danışmanlığı Birimlerinde toplamda 20 psikolojik danışman ve rehber öğretmen görevlendirildi.

Öğrencilere tercihlerinde rehber olunacak

Tercih danışmanlığı süresince öğrencilere ilgi, değer ve yetenekleri doğrultusunda bir üst öğrenim kurumuna geçişlerinde rehberlik edilecek. Tercih edilecek liselerin, özel durumu olan öğrencilere ilişkin koşulları detaylı olarak aktarılacak. Öğrenci ve velinin farklı istek ve beklentilerinin olabileceği göz önünde bulundurularak bu durumun bütünsel bir bakış açısıyla değerlendirilmesi sağlanacak. Öğrenci ve velilerin bu çerçevede yönlendirilmesi, rehber öğretmen ve psikolojik danışmanlarla sağlanacak. LGS yerleştirme sürecinde tercih listelerinin elektronik ortamda yapabilmesi için hazırlanan iki ayrı tercih robotu, birinci ve ikinci yerleştirmeye esas nakil sonuçlarına göre güncellenerek süreç bitene kadar erişime açık olacak.

(SAMİYE ÖZTÜRK) 
Son Eklenen Haberler