131019098
18 Ocak 2022, Salı

HAMİT ÇELİK :“SİVAS KONGRESİ MİLLİ MÜCADELE'NİN MİHENK TAŞLARINDAN BİRİDİR”

6 Eylül 2021, Pazartesi 06:16

     


Aliağa Sivaslılar Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Hamit Çelik, Sivas Kongresi’nin 102. yıl dönümü dolayısıyla açıklamada bulundu. Çelik , “Sivas Kongresi Milli Mücadele'nin mihenk taşlarından biridir” dedi.

Aliağa Sivaslılar Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Hamit Çelik, Mustafa Kemal Atatürk’ün kurtuluş mücadelesinin kilometre taşlarından ilki olan 4 Eylül 1919 tarihinde gerçekleştirdiği ve mücadele kararlarını alındığı, vatanın bölünmez bütünlüğü ve tam bağımsızlık hedefiyle Kurtuluş Savaşı'nın esaslarının belirlendiği Sivas Kongresi’nin 102’nci yıldönümü nedeniyle açıklama yaptı.

‘Manda ve himaye asla kabul edilemez’

Başkan Hamit Çelik, tarihi görüşmenin 102. yıl dönümü münasebetiyle yaptığı açıklamada şunları ifade etti, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk 19 Mayıs 1919’da Samsun’da başlattığı Ulusal Kurtuluş mücadelesini ‘manda ve himaye asla kabul edilemez’ diyerek; 102. Yıldönümünü kutladığımız Sivas Kongresi ile taçlandırmıştır. Sivas Kongresi Milli Mücadele'nin mihenk taşlarından biridir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’da başlattığı ulusal kurtuluş mücadelesini Amasya’dan sonra güvenilir kent olarak gördüğü Sivas’a 27 Haziran 1919 günü geldi. Sivas’ta yapılan toplantıda ülkenin durumu görüşülerek en kısa zamanda kentte milli bir kongre yapılmasına karar verildi. 28 Haziran Erzurum Kongresi'ne katıldıktan sonra 2 Eylül 1919 günü Sivas’a ikinci kez gelen Mustafa Kemal Atatürk, ülkenin dört bir yanından gelen delegelerle 108 gün süren bir çalışma yaptı. Ülkenin durumu konuşuldu. Milli mücadelenin başlangıcı olarak manda ve himayeciliği reddederek ulusal bağımsızlık mücadelesini, 4 Eylül 1919’da Sivas’ta onaylandıktan sonra Türkiye Büyük Millet Melis’ini açmak için Ankara’ya hareket etti. Mustafa Kemal Atatürk, 29 Ekim 1923’te Cumhuriyeti ilanı etti.”.

“Sivas’ın Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin tapusunda hissesi vardır”

Sivas’ın Türkiye Cumhuriyeti için önemli bir konumu olduğunu belirterek sözlerine devam eden Çelik, “Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları tarafından 4 Eylül 1919'da gerçekleştirilen Sivas Kongresi'ne ev sahipliği yapan, ‘manda ve himaye’ fikrinin reddedilerek ulusal bağımsızlık düşüncesinin benimsendiği, ulusal kurtuluş mücadelesine ışık tutacak kararların alındığı ve 108 gün Milli Mücadele'nin merkezi olan Sivas’ın Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin tapusunda hissesi vardır. Çünkü bir ulusun kurtuluşunun kararları Sivas da alındı. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ‘Cumhuriyetin temelini burada attık’ diyerek Sivas kongresinin, Türkiye Cumhuriyetindeki yerini ve önemini özetlemiştir. Bir şehir, bir ülke ve bir millet, geçmişteki gücünü görerek geleceğe güvenle bakmalı. Dolayısıyla 4 Eylül Sivas Kongresi ülkemiz açısından çok kıymetli bir değerdir. Aliağa Sivaslılar Derneği olarak, Sivas Kongresi’nin 102. yılında ayrı bir gurur ve heyecan içerisindeyiz.” Dedi.

(ESİN ÇETİN)  
Son Eklenen Haberler