20 Haziran 2024, Perşembe

Ek bütçe komisyona havale edildi

6 Ekim 2022, Perşembe 06:45

     


Aliağa Belediyesi Ekim ayı Olağan Meclis Toplantısının ilk birleşimi yapıldı. Toplantıda belediye müdürlüklerine hizmet faaliyetlerini yürütebilmesi için aktarılmak üzere 223 milyon 700 Bin TL ek bütçe yapılması hususu plan bütçe komisyonuna havale edildi.

Aliağa Belediyesi Ekim ayı Olağan Meclis Toplantısı gerçekleştirildi. Belediye Başkanı Serkan Acar yönetiminde gerçekleştirilen toplantının gündeminde 2023 Mali Yılı Performans Programının görüşülmesi ve 2023 Mali Yılı Bütçe Tasarısının görüşülmesi yer aldı. Bu iki madde de oy birliğiyle plan ve bütçe komisyonuna havale edildi. Toplantıda 2022 Mali Yılı içerisinde Aliağa’da imar kirliliğini önlemek amacıyla yapılan çalışmalar neticesinde elde edilen gelir kaynaklarından, Belediye Fen İşleri Müdürlüğü, Park ve Bahçeler Müdürlüğü, Emlak ve İstimlak Müdürlüğü, Zabıta ve Mali Hizmetler Müdürlükleri'ne aktarılmak üzere 223 Milyon 700 Bin TL ek bütçe yapılması hususu görüşüldü. İlgili madde plan bütçe komisyonuna oy birliğiyle gönderildi.

Hakan Turan, kadın sığınma evini sordu

Maddelerin tek tek oylanmasının ardından toplantının dilek ve temenniler bölümüne geçildi. Burada söz alan CHP‘li Aliağa Belediye Meclis Üyesi Hakan Turan, “Bugün Türkiye aile hayatı ve sosyal hayatı için önemli bir gün. 4 Ekim 1926’da kabul edilen bir Türk Medeni Kanunu var. Bu kanun Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının kurduğu Millet Meclisinde kabul edilen ve özellikle kadınlarımıza önemli hakların verildiği bu haklar; miras anlamında, evlilik anlamında ciddi haklar kazandıran ve kadın ve erkek arasındaki eşitsizliği büyük oranda ortadan kaldıran, kadın ve erkeği bir birey olarak toplumda yer edinmesini sağlayan bir kanun değişikliği. Bu anlamda benim size bir sorum olacak. Biz bu soruyu daha önce de gündeme getirmiştik. Kadın sığınma evimizin Eylül ayında bitirileceği konuşulmuştu. Sizin döneminizde kapatılan ve nedenini hala bilmediğimiz bir kadın sığınma evimiz var. Ayrıca 100 binin üzerinde bir nüfusumuz olması sebebiyle yapılması zorunlu hale gelen kadın sığınma evi yapılması zorunluluğu var. Bununla ilgili yapmış olduğunuz açıklamada da Eylül ayında bir sığınma evinin kurulacağı söylenmişti. Hala bir gelişme yok. Bu konuyla ilgili de bir bilgi sahibi değiliz.” Dedi.

Turan, Başkan Serkan Acar’a bir de eleştiride bulundu. Turan, “Biz seçilmiş meclis üyelerine, karşımızdaki belediye başkanının sorulan sorulara bir vurdumduymazlığı olduğunu görüyoruz. Bu tavrı düzenli olarak yaşıyoruz maalesef. Bu konuda sizi daha özenli olmaya davet ediyorum. Burada bir meclis üyesi iradesi var. Bu iradeye saygı duymanızı temenni ediyorum.” İfadelerini kullandı. Başkan Serkan Acar ise cevap olarak, “Kadın sığınma evi ile ilgili Kaymakamlığımız ile birlikte yürüttüğümüz süreç devam ediyor. Teşekkür ediyorum.” dedi.

(ESİN ÇETİN) 
Son Eklenen Haberler