19 Haziran 2024, Çarşamba

Yağmurlar çiftçinin yüzünü güldürdü

6 Aralık 2023, Çarşamba 06:08

     


Verimli tarım alanlarına sahip Ege Bölgesi'nde geçen ayki yağışlar, kışlık sebzelerin su ihtiyacını karşılayıp üretim maliyetini düşürdü, buğdayların filizlenmesini sağladı.

Kasım ayında uzun yıllar ortalamasından yaklaşık 2,5 kat fazla yağış alan İzmir, bu yıl, 2001 yılından sonraki en yağışlı kasımı yaşadı. Kentin önemli tarım alanı Menemen Ovası da bu yağmurlardan olumlu etkilendi. Ürün yelpazesinin kuraklık nedeniyle değişmeye başladığı ovada, geçen yıl sonbaharın kurak olması nedeniyle ekimi geciken buğday, zamanında ekildi ve filizlendi. Su, ovadaki diğer ürünlerin gelişimine de olumlu yansıdı. Menemen Ziraat Odası Başkanı Yücel Altıntaş, ovada 220 bin dönüm alanda tarım yapıldığını söyledi.

“Yağmurlar altın değerinde geldi”

Ovanın temel ürünü olan pamuğun son yıllarda kuraklık ve ürün fiyatının üreticinin istediği düzeyde olmaması nedeniyle azaldığını anlatan Altıntaş, buğday ekimine yönelme olduğunu, yaklaşık 80 bin dönüm alanda buğday ekildiğini belirtti. Altıntaş, kasım ayındaki yağışlarla toprağın ekim için gerekli neme ulaştığını, ardından da tohumların filizlenmesine imkan sağladığını kaydederek, "Bölgemizde kuraklıktan dolayı su ihtiyacımız vardı. Son yağan yağmurlar bize altın değerinde geldi." dedi.

“Buğdayın çimlenmesini hızlandırdı”

Bölgede metrekareye 120 kilogram yağış düştüğünü aktaran Altıntaş, şöyle devam etti: "Bu da ovamıza iyi geldi. Özellikle de buğdayın çimlenmesini hızlandırdı. Kışlık ürünlerde sulama maliyetini düşürdü. Bölgemizde 20 bin dekar civarında ıspanak, brokoli, lahana, karnabahar gibi kışlık sebze ekili. Geçen yıl sonbahar yağmurları geç geldi. Aşağı yukarı aralığın ilk haftası gibi gelmişti. İnşallah önümüzdeki günlerde de hava şartları müsaade ederse buğday ekimi devam edecek."

“Kasımda sulamaya ihtiyaç duymadık”

Menemen'de 150 dönümde kışlık sebze üreten Akif Aykanat da önceki yıllara nazaran daha yağışlı bir kasım geçirdiklerini, barajların da bundan olumlu etkilendiğini belirtti. Kışlık sebzelerin suya çok ihtiyaç duyduğunu ifade eden Aykanat, "Ekim aylarında yaptığımız sulamadan sonra kasımda sulamaya ihtiyaç duymadık. Bol yağışlar aldık. Bunlar büyük artılar. Çünkü sulama maliyetlerimiz çok yüksek. Derin kuyulardan, sondajlardan ve elektrik giderinden kurtuluyorsunuz bu sayede. Dolayısıyla ekonomik girdilerde biraz düşüş yaşatıyor. Tabii bunun da aşırısı zarar veriyor." diye konuştu.

(AA) 
Son Eklenen Haberler