131019098
29 Temmuz 2021, Perşembe

PRİM BORCU OLAN ESNAFA EMEKLİLİK İMKANI

7 Ocak 2021, Perşembe 06:51

     


Prim borcundan dolayı emekli olamayan esnaf ve sanatkarların emekliliği için SGK ile kamu bankaları arasında imzalanan iş birliği protokolü ile ilgili açıklamada bulunan Aliağa Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Serdar Berk, imzalanan protokol kapsamında, esnafın düşük faizli krediyle emekli olabilmesi için fırsat verildiğini belirtti.

Aliağa Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Serdar Berk, prim borcu nedeniyle emekli olamayan esnafa emekli olma imkanı getirildiğini duyurdu. Berk, Sosyal Güvenlik Kurumu ile kamu bankaları (Ziraat Bankası, Halk Bankası, Vakıfbank) arasında, yapılandırma kanunu kapsamında borçlanarak emekli olabilecek esnafa yönelik olarak kredi verilmesine ilişkin anlaşma imzalandığını ifade etti. Protokol ile kanun kapsamında borçlanarak emekli olabilecek sigortalıların, kamu bankalarından kredi kullanarak borçlarını ödeyeceklerini vurgulayan Berk, kredinin faizi ve ödeme şartları ile ilgili de bilgi verdi.

Kimler faydalanacak?

Kredinin faizinin aylık 1,6 olacağını ve 36 ay vadeye kadar çıkabileceğini kaydeden Serdar Berk, “Kanun kapsamında bu hak verilen ve kredi kullanmak isteyenler, Sosyal Güvenlik İl/Merkez Müdürlüklerine başvurarak yapılandırma talep edecekler. SGK’nın yapılandırma yapan kişinin ne kadar emekli maaşı alacağına ilişkin vereceği belgeyle kamu banka şubelerine (Ziraat, Halk ve Vakıflar Bankası şubeleri) müracaat edecekler. Bu imkandan; birikmiş prim borcunu ödemesi durumunda 4/b’den yaşlılık aylığı bağlanabilecek sigortalılar, 4/b prim borcunu ödemesi durumunda 4/a’dan yaşlılık aylığı bağlanabilecek sigortalılar, Ek-5 (Tarım Sigortalıları) ve Ek-6 (Ticari Taksi Şoförlerinin sigortalılığı) kapsamında çalışanlardan birikmiş prim borcunu ödemesi durumunda yaşlılık aylığı bağlanabilecek sigortalılar, askerlik ve doğum borçlanmasını yapması durumunda yaşlılık aylığı bağlanabilecek sigortalılar ile durdurulan hizmet sürelerinin ihya edilmesi durumunda yaşlılık aylığı bağlanabilecek sigortalıların faydalanacak.” dedi.

(VOLKAN GÜNDÜZ)  
Son Eklenen Haberler