131019098
27 Mayıs 2024, Pazartesi

İstihdam garantili kursa büyük ilgi

7 Mayıs 2024, Salı 08:24

     


ALOSBİ’nin kaynakçılık kursu büyük ilgi gördü. ALOSBİ Başkanı Haluk Tezcan “Kursiyerlerimiz geleceklerini garanti altına alıyor, firmalar da yetişmiş, nitelikli elemanla üretime katkı sağlıyor” dedi.

Aliağa Kimya İhtisas ve Karma Organize Sanayi Bölgesi (ALOSBİ), kaynakçılık kursuyla hem istihdama hem üretime katkı sağlıyor. ALOSBİ, sanayi kuruluşları tarafından en çok aranan mesleklerin başında gelen kaynakçılık için kısa süre önce Aliağa İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, TOBB ALOSBİ Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Tüpraş Halk Eğitim Merkezi arasında imzaladığı iş birliği protokolü ile kaynakçılık kursu açtı. Tamamen ücretsiz olan kursta eğitimin verildiği dersliğin, tüm sarf malzemeleri ve kursiyerlerin ulaşım, yeme-içme ve iş kıyafeti masrafları da ALOSBİ tarafından üstlenildi.

İlk mezunlar işlerine kavuşacak

Ardından kursiyerlerin mezun olmalarıyla birlikte iş sahibi olmaları için OSB bünyesindeki firmalarla da tüm görüşmeleri yaptı. Böylece istihdam garantili kaynakçılık kursu daha ilk döneminde büyük ilgiyle karşılaştı. Kursiyerlerin 800 saatlik el becerisi ve sabır isteyen gaz altı kaynağı (TİG-ARGON), Makine-Elektrik Arg Kaynağı ve Oksi Asatilen Kaynağı alanında aldıkları eğitim 16 Haziran’da sona erecek, ilk mezunlar işlerine kavuşacak.

“İstihdama katkı sağlayacağız”

ALOSBİ Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Tezcan, istihdamın en önemli konu olduğunu, öncelikli iş için nitelikli elemana ihtiyaç duyulduğunu söyledi. Kaynakçılık sektöründe eleman ihtiyacının çok fazla olduğunu ve sanayicilerin bu ihtiyacı karşılamakta zorlandığını ifade eden Tezcan, hedeflerinin bu ihtiyacı karşılamak olduğunu belirtti. Bu hedef kapsamında kursiyerlerin her birini kalifiye eleman olarak istihdama katmak ve sektörde ihtiyaç duyulan kaynakçılık tipine uygun olarak yetiştirilmesini sağlamak için yola çıktıklarını belirten Tezcan “Yüzlerce kişiyi altın bilezik niteliğinde birer meslek sahibi yapacak eğitimin tamamlanmasının ardından işverenlerimiz ile ve Mesleki Yeterlilik Belgesi’ne kavuşan kursiyerlerimizi buluşturarak, istihdama katkı sağlayacağız” dedi.

(DERYA SÜNER) 
Son Eklenen Haberler