131019098
17 Ağustos 2022, Çarşamba

İZMİR 14 YENİ PLAJLA TÜRKİYE LİDERİ

7 Haziran 2021, Pazartesi 06:18

     


Bu yılın Mavi Bayrak ödülleri açıklandı. Türkiye’de ilk kez Mavi Bayrak Koordinasyon Birimi kuran İzmir Büyükşehir Belediyesi kentte mavi bayraklı halk plajı sayısını iki yılda yüzde 78 artırdı.

5 Haziran Dünya Çevre Günü'nde İzmir'i sevindiren haber geldi. Türkiye’de ilk kez Mavi Bayrak Koordinasyon Birimi kuran İzmir Büyükşehir Belediyesi, Kasım 2019’da bu yana yürüttüğü koordinasyon çalışmaları kapsamında kentteki Mavi Bayraklı halk plajı sayısını yüzde 78 oranında arttırdı. Mavi Bayrak Koordinasyon Birimi’nin öncülüğünde İzmir’de bu yıl 10 halk plajı daha Mavi Bayrak kazandı. 2019 yılında 19 olan Mavi Bayraklı halk plajı sayısı 34'e çıktı. İzmir’de Mavi Bayraklı plaj sayısı özel tesisler de dahil olmak üzere 66 oldu. İzmir Türkiye'deki en yüksek ödül artışına sahip il oldu. Bu yaz ilk defa Çeşme Tekke ile Dalyan Kocakarı Halk Plajı, Dikili Çandarlı Doğu Halk Plajı, Foça Kumburnu ile Yeni Foça Halk Plajı, Menderes E.Ü Özdere Kampı Halk Plajı, Seferihisar İztur-Sertur Sitesi Önü Halk Plajı, Urla Altınköy, Alesta Cafe Önü, Zeytinalanı Mahallesi halk plajları Mavi Bayraklı olarak hizmet verecek. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından 2020 yılında devir alınarak yenilenen ve halkın kullanımına sunulan İzmir Körfezi'ndeki tek marina olan İzmir Marina da marinalar kategorisinde Mavi Bayrak almaya hak kazandı. Kentteki Mavi Bayraklı marina sayısı böylelikle 3'e çıktı.

Başkan Soyer: "Gururluyuz"

İzmir'i dünya ölçeğinde bir turizm çekim merkezi haline getirmek için çalıştıklarını ve bunun başarılı sonuçlarını almaya başladıklarını belirten İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, dünyanın 50 ülkesinde uygulanan Mavi Bayrak Programının, turizm sektöründe plaj ve marinalara verilen çok önemli uluslararası bir çevre ödülü olduğunu aktardı. Soyer şöyle devam etti: "Mavi Bayrak, deniz suyunun temizliğini, çevre yönetimine verilen önemi, plaj veya marinaların hijyenini ve güvenilirliğini uluslararası anlamda teyit ediyor. Küresel pandemi yaşadığımız bu dönemde mavi bayrak uygulaması, yerli ve yabancı turistler için çok önemli bir turizm iletişimi niteliği taşıyor. Dünyanın her yerinden gelecek turistler için İzmir’in güvenilir ve temiz bir şehir olduğu bir kez daha ortaya çıktı. En önemli değerimizin bu olduğuna inanıyoruz. Bu güveni vermek için her türlü çalışmayı yapıyoruz.”

"Şimdi İzmir zamanı"

Pandemi döneminde İzmir’in güvenilir bir turizm bölgesi olması için kentteki tüm paydaşlarla önemli çalışmalara imza attıklarını belirten Soyer, şunları söyledi; "Turizm Hijyen Kurulu oluşturduk. İzmir ve ilçelerini, yurt içi ve yurt dışından tüm turistlerin güvenle gelebileceği bir yer haline getirmek için ülkemizde yerel düzeyde hijyen standardının belirlendiği ilk girişimi Turuncu Çember uygulamasını başlattık. Turuncu Çember sertifikası, her geçen gün İzmir’deki oteller, restoranlar, tarihi Kemeraltı çarşısı gibi pek çok yerde yaygınlaşıyor. Geçtiğimiz yıl Çeşme Ilıca Halk Plajımız hem Mavi Bayrak aldı hem de plajdaki kafe turuncu çembere dahil oldu. Doyasıya yüzmek, güneşlenmek ve keyifli bir tatil geçirmek için 66 Mavi Bayraklı plajımız ve turuncu çemberli işletmelerimizle 'şimdi İzmir zamanı' diyoruz.”

Karataş: "Türkiye'de bir ilk"

Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) Kuzey Ege İlleri Bölge Koordinatörü Doğan Karataş, 2021 yaz sezonunda İzmir'in Türkiye'de mavi bayrağını en yüksek oranda artıran il olduğunu belirterek, "Bu artışın halk plajı üzerinden gerçekleşmiş olması çok değerli. Bir önceki yıla göre mavi bayrak alan halk plajı sayımız iki kat arttı. Bunun en önemli nedeni İzmir'in mavi bayrak potansiyelini artırmak için yaptığımız çalışmalar ve Başkanımız Tunç Soyer'in desteği. İzmir Büyükşehir Belediyesi bünyesinde bir Mavi Bayrak Birimi oluşturulması, cankurtaran istihdamı çok önemliydi. Başkanımız tüm bu taleplerimize yanıt verdi. Türkiye'de ilk defa bir belediyede İzmir Büyükşehir Belediyesi çatısı altında bir Mavi Bayrak Birimi oluşturuldu. Hemen arkasından plajlarda görev alabilecek 49 gence cankurtaran belgesi kazandırıldı. Mavi Bayrak Birimi İzmir'in Mavi Bayrak dinamiğini güçlendiren ve hızlandıran bir yapı oldu ve süreci hızlandırdı" diye konuştu.

Güçlü altyapı başarıyı artırdı

Mavi Bayrak almanın ön koşulunun deniz suyunun temizliği olduğuna ve bunun için de arıtma tesislerinin çok önem taşıdığına vurgu yapan Karataş, "İzmir'de Mavi Bayraklı plaj sayısındaki artıştan bahsediyorsak bu mevcut altyapının hazır olduğunu gösterir. İZSU'nun doğru çalışmalarıyla her ilçede altyapının tamamlanmış olması Mavi Bayrak taleplerini değerlendirmemizi sağladı. Hedefimiz İzmir'in potansiyelini daha da iyi değerlendirerek önümüzdeki yıllarda Mavi Bayraklı plaj sayımızı artırmak. Ülke hedefimiz ise 2023 yılında dünya birincisi olmak".

(HABER MERKEZİ)  
Son Eklenen Haberler