131019098
29 Temmuz 2021, Perşembe

ENGELLİLER İSTİRİDYE MANTARI YETİŞTİRECEK

7 Aralık 2020, Pazartesi 06:55

     


Aliağa’da engelli vatandaşlar istiridye mantarı yetiştirerek üretime katkı sağlayacak.

Aliağa Kaymakamlığı, Aliağa Belediyesi ve Aliağa Engelliler ve Rehabilitasyon Derneği arasında sosyal sorumluluk projesi protokolü imzalandı. Engelliler Koordinasyon Merkezi’nde düzenlenen protokol törenine Kaymakam Ömer Karaman, Belediye Başkanı Serkan Acar, Aliağa Engelliler ve Rehabilitasyon Derneği Başkanvekili İbrahim Erdemir ve engelli bireyler katıldı. "Üretimde Ben de Varım, Aliağa’da Engelleri Birlikte Aşalım" projesi kapsamında Aliağa’daki engelli vatandaşlara kurs ve eğitimler verilerek üretime katılmaları sağlanacak. Üretimden sağlanan kazançla engelli vatandaşlar gelir elde ederek aile bütçelerine destek olacak. Projede yer alan özel gereksinimli vatandaşların, yaşamda fırsat eşitliği sağlanacak, mutluluk ve refah seviyeleri yükseltilecek, ortopedik engelli vatandaşlar da bu proje kapsamında istihdam edilecek.

Belediyeden projeye destek

Aliağa Belediyesi, projeye uygun alanı temin edecek, kurulacak mantarhanenin alt zeminini ve raf düzenini tesis edecek. Elektrik, su, ısınma, havalandırma giderlerini karşılayacak. Projenin hedef ve amacına ulaşmasını sağlamak için de gerekli denetimleri yapacak. Üretimde çalışacak engelli vatandaşların ulaşımını sağlayacak. Aliağa Belediyesi, üretilen ürünlerin pazar yerlerinde satışı için satış noktaları oluşturmanın yanı sıra aliagasemtpazari.com üzerinden de online olarak ürünlerin pazarlanmasını sağlayacak.

“Yeni bir iş kolunu hayata geçirmenin gururunu yaşıyoruz”

Protokol imza töreninde konuşan Kaymakam Ömer Karaman, “Engelliler Derneğimiz, Aliağa Belediyemiz ve Kaymakamlığımız işbirliğinde istiridye mantarı üretimi gerçekleştireceğiz. İstiridye Mantarı üretiminin ülkemizde yaygınlaştığını biliyoruz. Bu üretimin ilçemizde gerçekleştirilmesi içinde arkadaşlarımız çalıştı. Aliağa Belediyesi ve Aliağa Engelliler ve Rehabilitasyon Derneğimiz, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğümüz bir altyapı hazırladı. Yeni bir iş kolunu daha hayata geçirmenin gururunu yaşıyoruz.” şeklinde konuştu.

Protokol imzalandı

Belediye Başkanı Serkan Acar ise projeyi desteklediklerini ifade ederek “Aliağa’mıza hayırlı, uğurlu olsun” dedi. Konuşmalarının ardından Kaymakam Ömer Karaman, Belediye Başkanı Serkan Acar, Aliağa Engelliler ve Rehabilitasyon Derneği Başkanvekili İbrahim Erdemir protokolü imzaladı.

(DERYA SÜNER)  
Son Eklenen Haberler