22 Haziran 2024, Cumartesi

Yurt binası için ön tahsis yapıldı

8 Ocak 2024, Pazartesi 06:35

     


Aliağa’da yüksekokul öğrencilerinin yurt sorunu çözülüyor. Edinilen bilgiye göre ilçeye 500 öğrenci kapasiteli yurt yapılması planlanan 12.370 metrekarelik alanın İzmir Gençlik ve Spor Müdürlüğü adına 2 yıl süreli ön tahsisi onaylandı.

Ege Üniversitesi Aliağa Meslek Yüksek Okulu öğrencilerinin yurt sorununun çözümü için çalışmalar sürüyor. İlçenin girişinde, Hürriyet Caddesi ile Cengiz Topel Caddesi’nin kesiştiği bölgede bulunan, Hazineye ait 312 ada 1 parselde yer alan 12.370 metrekare alanda inşa edilecek olan öğrenci yurdunun 500 öğrenci kapasiteli olması planlanıyor. Edinilen bilgiye göre, 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı’nda bir kısmı resmi hizmet alanı, bir kısmı yol koruma kuşağı olarak ayrılan alanın İzmir Gençlik ve Spor Müdürlüğü adına 2 yıl süreli ön tahsisi onaylandı.

Okula yürüme mesafesinde bir yurt

Ön tahsisin kesin tahsise dönüşmesi için bu iki yıl içerisinde yatırım projesinin hazırlanması, yatırım programına alınması ve yurt inşaatına başlanması şartı getirildi. İlçedeki yurt sorununun çözümü için Gençlik ve Spor eski Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, AK Parti 27. Dönem İzmir Milletvekili Necip Nasır, Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, Aliağa Kaymakamı Zekeriya Güney ve Ege Üniversitesi Aliağa Meslek Yüksek Okulu Müdürü Doç. Dr. Sevil Şener büyük emek vermişti. İlçeye yapılacak yurt ile yüksekokul öğrencilerinin barınma sorununun ortadan kaldırılması, öğrencilerin Ege Üniversitesi Aliağa Meslek Yüksek Okulu’na yürüme mesafesinde bir yurda kavuşması planlanıyor.

Öğrencilere KYK Bergama Öğrenci Yurdu da tanımlanmıştı

Ege Üniversitesi Aliağa Meslek Yüksek Okulu öğrencilerinin yurt sorununun çözümü için geçtiğimiz Eylül ayında bir adım daha atılmıştı. Ege Üniversitesi Aliağa Meslek Yüksek Okulu Müdürlüğü’nün girişimleriyle Ege Üniversitesi Rektörlüğü harekete geçmiş, Bergama’da bulunan Kredi ve Yurtlar Kurumu’na (KYK) ait yurt, Ege Üniversitesi Aliağa Meslek Yüksek Okulu öğrencilerine tanımlanmıştı. Bu yıl Ege Üniversitesi Aliağa Meslek Yüksek Okulu’nu kazanan öğrenciler ile okulda kayıtlı bulunan öğrencilerin KYK Bergama Öğrenci Yurdu’na başvuru yapabilmesi sağlanmıştı.

(VOLKAN GÜNDÜZ) 
Son Eklenen Haberler