131019098
16 Mayıs 2022, Pazartesi

BAĞIMLILIKLA MÜCADELEYE UZMAN SUNUMLARI IŞIK TUTACAK

8 Nisan 2022, Cuma 06:27

     


Aliağa Ticaret Odası (ALTO) Konferans Salonu’nda, Aliağa Kaymakamlığı koordinesinde ‘Bağımlılıkla Mücadele Çalıştayı’ yapıldı. Uzman sunumlarının bağımlılıkla mücadeleye ışık tutması amaçlanıyor.

Aliağa Kaymakamlığı tarafından “Bağımlılıklarla Mücadele Çalıştayı” düzenlendi. Aliağa Ticaret Odası (ALTO) Toplantı Salonunda düzenlenen çalıştaya Aliağa Kaymakamı Ömer Karaman, Aliağa Garnizon Komutanı Albay Faruk Altun, Aliağa Belediye Başkan Yardımcısı Hakan Şimşek, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Yusuf Can Gökgöz, İlçe Emniyet Müdürü Mehmet Balıkçıoğlu, İlçe Sağlık Müdürü Özkan Orhun, Aliağa Müftüsü Ramazan Coşkun, Aliağa Ticaret Odası Başkanı Ömer Ertürk, Aliağa Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Serdar Berk, Ege Üniversitesi Aliağa Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Sevil Şener, daire amirleri, kurum müdürleri ve konuyla ilgili uzmanlar katılım gösterdi. Saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından konuyla ilgili görüş ve düşüncelerini aktarmak üzere Aliağa İlçe Sağlık Müdürü Özkan Orhun kürsüye davet edildi.

Özkan Orhun, “Bağımlılıklarla mücadele çalışmaları yoğun şekilde devam ediyor”

Orhun konuşmasında, “Uyuşturucu, alkol, tütün gibi madde bağımlılıklarıyla, kumar ve teknoloji bağımlılıkları gibi davranışsal bağımlılıklar dünyada olduğu gibi Türkiye’de de sağlığı ve sosyal hayatı büyük ölçüde tehdit eder duruma gelmiştir. Bu nedenle ülkemizde bağımlılıklarla mücadele çalışmaları yoğun bir şekilde devam ediyor. Bağımlılıkla mücadele çalışmalarının kararlılıkla sürdürülebilmesi, bakanlık, kurum ve kuruluşlarla koordinesinin sağlanabilmesi amacıyla Cumhurbaşkanımız tarafından 14 Şubat 2019 yılında Bağımlılıkla Mücadele Yüksek Kurulu oluşturulmuştur. Bu kurulun kararlarıyla da il ve ilçelerde mücadele kurulları teşkil edildi. Bu kurullar düzenli aralıklarla toplanmakta, durum değerlendirmesi yapmakta ve bağımlılıkla mücadele çalışmalarına yön vermektedir. Bağımlılıkla mücadele sorunların ve ihtiyaçların doğru bir şekilde tespitiyle mümkündür. Sorunların küçük ya da büyük farkı gözetmeksizin tespitlerinin yapılması, bilimsel temellere dayalı müdahale adımlarının belirlenmesi ve bu adımların öncelik sırasıyla uygulanmasıyla mümkün olacaktır. Bu amaçla ‘Ben Olsaydım’ etiketi taşıyan çalıştayların düzenlemesine karar verilmiştir. Biz de bugünkü çalıştayı bu sebeple düzenledik. Çalıştay çıktıları ilimiz tarafından toplanacaktır. Başarılı bir çalıştay olmasını diliyorum.” Dedi.

Ömer Karaman, “Hiçbir çocuk bağımlı doğmaz”

İlçe Sağlık Müdürü Özkan Orhun’un konuşmasının ardından Kaymakam Ömer Karaman konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edildi. Karaman, “Aliağa’da farkındalık yaratacak bir çalışma düzenlemek amacıyla buradayız. Biz ilçedeki bağımlılık durumunu her toplantıda masaya yatırıyoruz. Bölgede ve İzmir’de bağımlılık sayısı arttığı gibi ülkede de bir artış söz konusu. Diğer ilçelerde de bu konularla ilgili çalışmalar yapılıyor. Ama önemli olan sonuç almak. Hiçbir çocuk bağımlı doğmaz. Bağımlılık daha sonraki koşulların getirdiği bir şeydir. O nedenle ortamdan tutun da, çevreye ve aileye kadar herkes için çok önemli bir husus bu. Her türlü araştırma yapılıyor. Bir araştırmada görülüyor ki ev hanımlarının çocuklarının bağımlı olma oranı diğerlerinden daha yüksek çıkıyor. Bu bir gerçek. Demek ki bazı donelerden de hareket edilerek sonuca gitmek de mümkün. Aliağamızda çok büyük kronik bir sorun yok gibi. Ama gelecekte de olamayacak diye bir şey yok. Özellikle bu okul önlerindeki tek dal sigara satışlarının bağımlılığı tahrik edip arttırdığını ortaya koyan araştırmalar var. Yani okul, aile, çevre bu konuda çok önemli. Özellikle ailelerin bu konuda bilgili olması çok anlamlı ve önemli. Tabi ki biz bu hususta zabıta ve emniyet görevini yerine getiriyor. Ama bağımlılıkla mücadele kapsamında bir insanı bir merkezde rehabilite etmeyle alakalı insan haklarının getirdiği bir takım kısıtlamalar var. İlçedeki karanlık odakların, metruk binaların ve bağımlılığa meydan verebilecek olan zararlı tüm unsurların ortadan kalmasına yönelik önleyici hizmetlerin önemli olduğunu düşünüyorum.” İfadelerini kullandı. Konuşmaların ardından konuyla ilgili uzmanlar sunumlarını gerçekleştirdi. Çalıştayda uzman sunumlarının bağımlılıkla mücadeleye ışık tutması amaçlandığı vurgulandı. Sunumların ardından çalıştay son buldu.

(ESİN ÇETİN)  
Son Eklenen Haberler