131019098
13 Ağustos 2022, Cumartesi

Yiyitalp sürücüleri uyardı

8 Temmuz 2022, Cuma 06:47

     


Aliağa Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Salih Yiyitalp, Kurban Bayramı öncesinde araç sürücülerini trafik kurallarına uymaları ve aşırı hızdan kaçınmaları konusunda uyardı.

Her yıl uzun bayram tatillerinde meydana gelen trafik kazalarında çok sayıda insanın hayatını kaybettiğini ya da yaralandığını hatırlatan Aliağa Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Salih Yiyitalp, yaptığı açıklamada sürücülere uyarılarda bulundu. Yiyitalp, "Bayramlar hüzünleri, acıları, matemleri değil, mutluluk ve sevinçleri paylaştığımız günlerdir. Bayramda trafik kazaları yüzünden yasa bürünüp, matemleri değil sevinçleri yaşamalıyız. Lütfen, sürücülerimiz kurallara uysunlar, Canınız, canlarımız yanmasın." dedi.

“Uykusuz ve yorgun yola çıkılmamalı”

Trafik kazalarının büyük çoğunluğunun aşırı hız ve hatalı sollama nedeniyle gerçekleştiğini vurgulayan Yiyitalp, "Bayram coşkusuyla dalgın, yorgun ve uykusuz araç kullanmak, aşırı hız ve trafik levhalarına dikkat edilmemesi de kazaları artırıyor. Sürücülerimiz, yoğunlaşan bayram trafiğinde her zamankinden daha fazla dikkatli araç kullanmalı, yol yapım ve onarım çalışmalarına dikkat etmeli, uykusuz ve yorgun yola çıkılmamalı. Uzun mesafeli yolculuklarda ise sürücülerimiz sık sık mola vererek dinlenmeli" ifadelerini kullandı.

“Otomobilinizin bakımını yaptırın”

Ayrıca sürücülerin yola çıkmadan taşıtlarının teknik özelliklerine uygun bakımlarını yaptırmalarını, yolculuk sırasında emniyet kemerlerini takıp, uyuşturucu etkisi yapacak ilaç kullanmaktan ve aşırı sürat yapmaktan kaçınmalarını, hava, yol ve görüş şartlarına göre hız ve fren mesafelerini iyi ayarlamalarını dile getiren Başkan Salih Yiyitalp, “Bayram heyecanıyla dalgın, yorgun, uykusuz, özellikle alkollü ve uyuşturucu etkisi yapabilecek ilaç içerek araç kullanılmamalıdır. Yolculuk süresince ağır ve yağlı yemekler yenilmemelidir. Hava, yol ve görüş şartlarına göre hız ve fren mesafesi ayarlanmalı, kurallara titizlikle uyulmalı, hatalı sollama yapılmamalı, emniyet kemeri mutlaka kullanılmalıdır. Uzun yola çıkmadan önce araçlarınızın bakımlarını yaptırmalısınız. Kendinizin, yakınlarınızın ve trafikteki diğer sürücülerin can ve mal güvenliği için otomobil bakımı, lastik sökme, takma ve balans işlemlerinizi mesleki yeterliliğe sahip ehil kişilere yaptırın. Belgesiz, bilgisiz kişiler tarafından bu işlemlerin yapılması sürüş güvenliğini, dolayısıyla can güvenliğinizi tehdit eder. Kendinizi ve sevdiklerinizi riske atmayın. Sürücülerimiz trafikte birbirlerine karşı sevgi ve saygı kurulları içerisinde hareket edip, sabırlı bir şekilde araç kullanırlarsa kazalar büyük ölçüde azalacaktır.” şeklinde konuştu.

(SERKAN SELİNGİL)  
Son Eklenen Haberler