131019098
28 Kasım 2021, Pazar

EGE EKONOMİK FORUM BAŞLIYOR

8 Kasım 2021, Pazartesi 06:44

     


Ege Ekonomiyi Geliştirme Vakfı ve Özgencil Grup işbirliği, İzmir Büyükşehir Belediyesi destekleri, İzmir Ticaret Odası, Ege İhracatçı Birlikleri ve İzdoğa Stratejik Partnerliği ile bu yıl 5’incisi 8-12 Kasım tarihleri arasında bir kez daha online gerçekleştirilecek.

Üretimden istihdama, tarımdan teknolojiye katkılarıyla Türkiye’nin lokomotifi olan Ege Bölgesi’nin her alanda hedeflediği sürdürülebilir gelişimi için çok önemli paya sahip olan İzmir Ticaret Odası, Ege İhracatçı Birlikleri, Ege Bölgesi Sanayi Odası, İzmir Ticaret Borsası, ESBAŞ, İzmir Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği, ESİAD, İZSİAD ve EGİAD ilki 2017’de gerçekleştirilen Forum’un etki alanının geliştirilmesine, Ege Bölgesi’nin bu alandaki itici gücüne katkılarını sunmaya devam ediyor. Bu katkı neticesinde her seferinde daha çok ses getiren, Ege Bölgesi ve Türkiye’nin geleceği için pusula görevi gören Ege Ekonomik Forum, bu yıl da zengin içeriği ve birbirinden değerli ulusal ve uluslararası konuşmacıları ile çevrimiçi olarak “Yeşil bir Gelecek için: ŞİMDİ” başlığında iş dünyası ile buluşmaya, Egeliler ve tüm Türkiye’ye seslenmeye hazırlanıyor.

Kırılgan Dünyayı Nasıl Koruyacağız?

8 Kasım Pazartesi günü gerçekleştirilecek açılış konuşmalarının ardından saat 10:30’da İzmir Sanayici ve İş İnsanları Derneği oturum sponsorluğunda ‘Kırılgan Dünyamızı Nasıl Koruyacağız?’ açılış oturumu başlayacak. Oturumun açılışını İzmir Sanayici ve İş İnsanları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Küçükkurt gerçekleştirecek. Paris – İstanbul Bosphorus Enstitüsü Başkanı Dr. Bahadır Kaleağası’nın modere edeceği oturumda; Yaşar Holding Kurumsal ve Dış İlişkiler Başkan Yardımcısı İsa Coşkun, Philips Morris Sabancı Genel Müdür Yardımcısı Zeynep Güney Altıntaş, Boğaziçi Üniveristesi İklim Değişikliği ve Politikaları Uygulama ve Araştırma Merkezi’nden Doç. Dr. Barış Karapınar, Farm Urban Kurucu Ortak ve DirektörüDr. Paul Myers, EBRD Yeşil Ekonomi ve İklim Eylemi Yöneticisi Emre Oğuzöncül ile İzmir Kent Değerlerini Koruma ve Geliştirme Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Yüce, her anlamda kırılganlığı artan dünyanın düşük karbonlu bir üretimin nasıl mümkün olabileceğinideğerlendirecekler.

İhracatta 2050 Hedefi “Sıfır Karbon”

Saat 15:00’de gerçekleşecek günün ikinci oturumu ‘İhracatta 2050 Hedefi ‘Sıfır Karbon’ Forumun Stratejik Partneri olan Ege İhracatçı Birlikleri ev sahipliğinde gerçekleşecek. Oturumun açılış konuşması Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkan Yardımcısı ve Ege Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Mevlüt Kaya tarafından gerçekleştirilecek. Global Compact Yönetim Kurulu Üyesi & Forum İstanbul Yönetim Kurulu Üyesi Servet Yıldırım’ın yönetimindegerçekleştirilecek oturumda ise; ENSİA-Enerji Sanayicileri & İş Adamları Deneği Başkanı Alper Kalaycı, AB Türkiye Delegasyonu Ticaret ve Diğer AB Politikaları Daire Başkanı Bartosz Przywara, ICAP - Uluslararası Karbon Eylem Ortaklığı Kıdemli Danışmanı Theresa Wildgrube, Kadir Has Üniversitesi İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Alp Erinç Yeldan, küresel hedef “2050’de 0 Karbon” yaklaşımının Türkiye’nin ihracatı için nasıl bir etki oluşturacağını konuşacaklar.

Doğrusal Ekonomiden, Döngüsel Ekonomiye…

9 Kasım saat 10:00’da gerçekleşecek ‘Doğrusal Ekonomiden, Döngüsel Ekonomiye’ başlıklı ilk oturumun yönetimini Global Compact Türkiye Genel Sekreteri Melda Çele yapacak. Oturuma KOSGEB İzmir Müdürü Dr. Levent Arslan, SKD Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Dildar Edin, Dünya Bankası Türkiye Ülke Direktörü Dr. Auguste T. Kouame, Hedefler için İş Dünyası Platformu Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Ünlütürk, Wilo Türkiye Genel Müdürü Mehmet Ürek ile Leeds Üniversitesi Döngüsel Ekonomi Uzmanı Dr. Anne Velenturf konuk konuşmacı olarak katılacaklar.

Dijitalleşme ile Yön Değiştiren İş Modelleri…

9 Kasım saat15:00’de gerçekleşecek forumun dördüncü oturumu Forumun Stratejik Partneri İzmir Ticaret Odası ev sahipliğinde düzenlenecek. ‘Dijitalleşme ile Yön Değiştiren İş Modelleri’ başlıklı oturumun açılış konuşması İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Emre Kızılgüneşler tarafından yapılacak. Bloomberg Businessweek Yayın Koordinatörü Ruhi Sanyer’in moderatörlüğünde gerçekleşecek oturumda ise Türk Telekom Yönetim Kurulu Üyesi& Forum İstanbul Enstitüsü Başkanı Aclan Acar, Coca-Cola İçecek, Chief Information andDigitalOfficer Leyla Deliç, Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Enis Turan Erdoğan, SAP Sürdürülebilirlik İş Geliştirme Uzmanı Güney Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Sorumlusu Adriana Ursu ve EGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Alp Avni Yelkenbiçer dijital dönüşümün başarıya ulaşabilmesi için benimsenen yeni iş modellerini ve otomatize edilen işler ile işgücünün geleceği nasıl şekillendireceğini anlatacaklar.

12 Bin Yıl Önce Tarım ile Dönüşen Dünya Nasıl Beslenecek?

10 Kasım saat 10:00’da İzmir Ticaret Borsası oturum sponsorluğunda gerçekleşecek ’12bin Yıl Önce Tarım ile Dönüşen Dünya Nasıl Beslenecek?’ oturumunun açılış konuşmasını İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli yapacak. Oturuma konuk konuşmacı olarak Gıda ve Tarım Fütürist ve Stratejisti Christophe Pelletier katılarak, farklı bir geleceğe nasıl adapte olunacağını ve bunun için insanların davranışlarını ve düşüncelerini nasıl değiştirmesi gerektiğini anlatacak. Dünya Gazetesi Tarım Yazarı Ali Ekber Yıldırım’ın yöneteceği oturumda TAGEM Genel Müdürü Dr. Nevzat Birişik, EİB Koordinatör Başkan Yardımcısı ve Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Birol Celep, İzdoğa A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Güven Eken ile İzmir Köy-Koop Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Neptün Soyer geleceğin dünyasının gıda talebini karşılayabilmek için tarım için atılması gereken adımları konuşacaklar.

Neolitik Çağ’dan Yeni Nesil Tarım Sistemlerine…

Günün saat 15:00’deki ikinci oturumu ‘Neolitik Çağ’dan Yeni Nesil Tarım Sistemlerine’. Milliyet Gazetesi Ekonomi Müdürü Şükrü Andaç’ın moderatörlüğünde, ION Academy Kurucusu Ali Rıza Ersoy, İzmir Tarım Teknoloji Merkezi ve İzmir Ticaret Borsası Genel Sekreteri Dr. Erçin Güdücü, Farmlabs Kurucu Ortak ve İcra Kurulu Başkanı Özgehan Özen, Feyz Çiftliği Sahibi Sencer Solakoğlu ve SmartMole’s Genel Müdürü Ömer Yuluğ yenilikçi tarım sistemlerini ve alternatif yaklaşımları anlatacaklar.

Geleceğin Rotası: Uçtan Uca Dönüşüm…

11 Kasım günü saat 10:00’da gerçekleşecek ‘Geleceğin Rotası: Uçtan Uca Dönüşüm’ adlı forumun 7. Oturumu Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar’ın açılış konuşması ilebaşlayacak.Dünya Gazetesi Yayın Kurulu Başkanı Şeref Oğuz’un yönetiminde gerçekleşecek oturumda;TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi’nden Prof. Dr. Mehmet Akşit, Oracle Bulut Çözüm Mimarları Lideri Cem Nuri Cömert, NTT Data Business Solutions Türkiye& MENA CEO’su Dr. Abdülbahri Danış, ESBAŞ -Ege Serbest Bölge Kurucu İşleticisi A.Ş. CEO’su Dr. Faruk Güler, BASİFED Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Kasalı, Doruk Yönetim Kurulu Üyesi ve Pro Manage Genel Müdürü Aylin Tülay Özden uçtan uca dönüşümü detaylandıracaklar.

‘Yeni Nesil Kentler’ Konsepti Nasıl Bir Gelecek Hazırlıyor?...

Günün 15:00’deki ikinci oturumu olan ‘ ‘Yeni Nesil Kentler’ Konsepti Nasıl Bir Gelecek Hazırlıyor?’ Ege Sanayicileri ve İşinsanları Derneği oturum sponsorluğunda düzenlenecek.ESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Karabağlı’nın açılış konuşmasının ardından; Dünya Gazetesi Yöneticisi Hakan Güldağ moderatörlüğünde Şehir Plancısı& Kentsel Strateji Kurucu Ortağı A. Faruk Göksu, Turner International Türkiye Direktörü ve ÇEDBİK – Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği Yönetim Kurulu BaşkanıMehmet Sami Kılıç, EGEV Yönetim Kurulu Üyesi Fadıl Sivri, BPIE- Avrupa Bina Performans Enstitüsü Berlin Başkanı Dr. SibylSteuwer ve KENTSEV – Kentsel Dönüşüm ve Şehircilik Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Sur sürdürülebilir bir yaşam için yeni nesil kentlerin nasıl olacağını detaylandıracaklar.

İki Milyon Yaşındaki Gediz’in Yeniden Doğumu…

Forumun son gününde saat 10:00’da başlayacak ‘İki Milyon Yaşındaki Gediz’in Yeniden Doğumu’ başlıklı oturum Forumun Stratejik Partneri İzdoğa A.Ş. ev sahipliğinde gerçekleşecek. Dünya Gazetesi Genel Koordinatörü ve Yazarı Vahap Munyar’ın yöneteceği ilk oturumda; Ege Belediyeler Birliği Başkanı ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tunç Soyer, Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın, Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık kadim havza Gediz’in, Ege ve Türkiye için önemini tartışırken, havzanın rehabilitasyonunun önemi anlatacaklar.

Turizmin Mıknatısı: Gastronomi…

12 Kasım saat 15:00’de İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği oturum sponsorluğunda gerçekleşecek ‘Turizmin Mıknatısı: Gastronomi’ adlı kapanış oturumunun moderasyonunu Dünya Gazetesi yazarı Buse Biçer Akbaş gerçekleştirecek. Oturumda; Mutfak Araştırmacısı Nedim Atilla, TURYİD Yönetim Kurulu Üyesi Ebru Koralı, İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Mutlu, OD Urla Restoranı Şef ve Sahibi Osman Sezener, Karabük Üniversitesi Safranbolu Turizm Fakültesi Rekreasyon Yönetimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nuray Türker ve Şef, The Kitchen Project Aylin Yazıcıoğlu Ege Bölgesi ve Türkiye’nin turizm kasını gastronomi ile nasıl daha da güçlendirebileceğine ve gastronominin turizm içindeki önemine dikkat çekecekler.

(SERKAN SELİNGİL)  
Son Eklenen Haberler