14 Haziran 2024, Cuma

Ücretsiz internet kullanımı yüzde 127 arttı

8 Kasım 2022, Salı 06:09

     


İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Wizmirnet ücretsiz internet hizmeti 430 noktadan verilmeye başlandı. 1 milyon 100 bin metrekarelik alan içerisinde ücretsiz internet hizmeti sunan Büyükşehir Belediyesi, 650 bin kullanıcıya erişti. Kullanıcı sayısında geçen yıla göre yüzde 127 oranında artış yaşanırken, bugüne kadar 16 milyon kez oturum açıldığı belirlendi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin WizmirNet ücretsiz internet hizmeti büyük ilgi görüyor. Hizmetten yararlanan sayısı bir önceki göre yüzde 127 oranında arttı. Otobüs, vapur, iskele, metro istasyonu, tramvay, park ve meydanların yanı sıra, 72 köyle birlikte 323 noktada bu hizmeti sunan İzmir Büyükşehir Belediyesi, kapsamı genişleterek 430 noktaya ulaştı. Ücretsiz internet hizmeti devreye alındığı 2021’den bu yana 650 bin kullanıcıya ulaşıldı. Her kullanıcı, 24,5 kez sisteme giriş yaptı. Verilere göre 16 milyonu aşkın oturum açma işlemi yapıldı.

Sahilde 1 milyon 100 bin metrekarelik bir alanda hizmet

Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı’na bağlı Bilgi Ağları Şube Müdürü Ali Tuğluer, internet ücretlerinin sürekli arttığını, bunun da internete erişimi zorlaştırdığını söyledi. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin de ücretsiz internete ulaşımı kolay hale getirmek için çalıştığını anımsatan Ali Tuğluer, “Sunduğumuz hizmet, Mavişehir’den İnciraltı’na kadar, 22,5 kilometrelik sahil bandında kesintisiz bir şekilde çalışıyor. Bu ücretsiz internet hizmetinin bir diğer özelliği de tamamen sınırsız ve engelsiz olması. Herhangi bir kota olmadan yurttaşlar, bundan ücretsiz olarak faydalanıyor” dedi. Bazı özel günlerde de ücretsiz internet kullanımında ciddi artışların yaşandığını ifade eden Ali Tuğluer, “Örneğin 9 Eylül kutlamalarında bir gün içerisinde 150 bin kişinin aynı anda ücretsiz internet hizmetinden faydalandığını analiz ettik.” diye konuştu.

Genç kesimden yoğun ilgi

Tuğluer, İzmirlilerin defalarca bu uygulamadan faydalanmasının sistemin sorunsuz ve verimli çalıştığının göstergesi olduğunu söyleyerek şöyle devam etti: “18-30 yaş aralığı şu anki mevcut Wizmirnet kullanıcıları içinde yüzde 40’dan daha fazla bir orana sahip. Genel anlamda 7’den 77’ye kadar herkes bu hizmeti sorunsuz şekilde kullanabiliyor.”

Öğrenciler hizmetten memnun

Ücretsiz internet uygulamasından faydalanan üniversite öğrencisi Furkan Karagöz, “İnternet olmadığında işimize çok yarıyor. Birçok uygulamaya erişebiliyoruz rahatlıkla. İşimize yarıyor. Gençler olarak bu hizmetten memnunuz. Derslerimiz için bir konuda araştırma yapmak istediğimizde ve internetimiz olmadığı zaman belediyenin bu hizmetinden faydalanıyoruz” dedi. Efe Kılınç da çok güzel bir çalışma olduğunu belirterek, “Araştırma ödevlerini yaparken, okuldan çıktıktan sonra buraya gelerek internetten faydalanıyorum. Araştırmalarımı yapabiliyorum. Bunun için mutluyuz” dedi.

Sınırsız internet hizmeti sürüyor

Aliağa, Bahri Baba, Torbalı, Bornova, Bostanlı, Cumaovası, Çiğli, Egekent, ESBAŞ, Evka-3, Fahrettin Altay, Halkapınar, Hatun Dere, Karşıyaka İskele, Kemer, Şirinyer, Mavişehir, Menemen, Üçkuyular, Üçyol, Sarnıç ve Semt Garajı aktarma noktalarına WizmirNet noktaları oluşturdu. İzmir Büyükşehir Belediyesi kent genelinde 72 park ve meydan, 7 iskelede, 20 vapur, 60 otobüs, 80 köy, 17 metro istasyonu, 41 tramvay, 22 aktarma merkezi ve 22,5 km’lik sahil şeridi olmak üzere yaklaşık 430 noktada ücretsiz internet hizmeti veriyor.

(SERKAN SELİNGİL)  
Son Eklenen Haberler