131019098
26 Mayıs 2024, Pazar

SOCAR yaraları sarmak için seferber oldu

9 Şubat 2023, Perşembe 06:04

     


Tüm Türkiye’yi acıya boğan deprem felaketi sonrası SOCAR Türkiye, deprem felaketinden etkilenen vatandaşların ihtiyaçlarının karşılanması için 20 milyon TL değerinden bağış fonu oluşturdu.

Merkez üssü Kahramanmaraş olan ve 10 ili etkileyen 7,7 büyüklüğündeki deprem nedeniyle SOCAR Türkiye, deprem felaketinden etkilenen vatandaşların ihtiyaçlarının karşılanması için 20 milyon TL bağış fonu oluşturdu. Edinilen bilgiye göre; Hatay, Adıyaman, Gaziantep, Kahramanmaraş ve Şanlıurfa’daki Hazar akaryakıt istasyonlarından tüm ambulans, itfaiye araçları, AFAD ve diğer kuruluşların kurtarma araçlarına ücretsiz benzin ve motorin desteği sağlayan SOCAR Türkiye tarafından; AFAD, Kızılay, ilgili valilikler, belediyeler, seçili vakıf ve derneklere destek amacıyla fon oluşturuldu. Deprem bölgesinde ikamet eden Azerbaycan vatandaşlarının tahliyesi kapsamında Azerbaycan Ankara Büyükelçiliği’ne destek sağlandı.

Zaruri ihtiyaçların temininde destek

AFAD’a 6,4 milyon TL tutarında temel ihtiyaç malzemesi ileten SOCAR Türkiye, aynı zamanda 3,5 milyon TL nakdi bağış gerçekleştirdi. AHBAP Derneği’ne 2 milyon TL tutarında nakdi bağış yapılırken, Göç İdaresi Başkanlığı yönlendirmesiyle bölgeye iletilmek üzere 500 bin TL tutarında malzeme (su, çocuk bezi, ped) temin edildi. Deprem bölgelerindeki emniyet ve jandarma ekiplerine gönderilmek üzere Aliağa İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne 500 bin TL'lik gıda desteği sağlandı. Yine SOCAR Türkiye tarafından Aliağa Kaymakamlığı yakıt tankeri için 30 bin litrelik motorin ihtiyacı karşılandı. SOCAR Türkiye Gönüllüleri çalışanlarının katılımıyla yardım kampanyası başlatıldı. AFAD, Kızılay, Ahbap Derneği, Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG) için bağış gerçekleştiren çalışanlar, ayrıca zaruri ihtiyaç listesindeki malzemelerin temininde destek sağlıyorlar. Bursagaz arama kurtarma ekibinde (BURAK) yer alan çalışanlar, arama kurtarma çalışmalarına katılmak üzere Kahramanmaraş’a gitti.

Deprem Destek Paketi hazırlandı

İzmir’den temel ihtiyaç malzemesi ile dolu 90 kişilik 2 otobüs, Kayseri’den 15’er kişilik 3 otobüs, deprem bölgesine destek amacıyla gönderildi. Çalışanlar, Kızılay’a kan bağışında bulundu. Petkimspor’un Yukatel Merkezefendi Belediyesi ile oynadığı basketbol karşılaşmasında elde edilen gelir AFAD’a bağışlandı. Depremden etkilenen çalışanlar ve 1. derece yakınlarının zaruri ihtiyaçlarına (evi yıkılan / yıkılmak üzere olan, zaruri ihtiyaç borçlanması ihtiyacı, ev eşyası nakliye desteği ihtiyacı) yönelik Deprem Destek Paketi hazırlandı.

TANAP aracılığıyla 3 bin kişiye sıcak yemek

SOCAR’ın grup şirketlerinden TANAP aracılığıyla; Hatay’da 3 bin kişiye 10 gün boyunca günde 2 kez sıcak yemek servisi imkanı sağlanırken, 2000 adet soğuk kumanya da deprem bölgesine ulaştırıldı. Hatay’a 2000 adet çocuk ve yetişkin battaniyesi gönderildi. Depremden etkilenen 10 ile birer tır içecek su gönderimi gerçekleştirildi. TANAP kar küreme makinaları ise Adıyaman Çelikhan ilçesinin kapalı Malatya yolu tarafından temizlenmek üzere hazır bulunduruluyor.

(SAMİYE ÖZTÜRK)  
Son Eklenen Haberler