25 Haziran 2024, Salı

Serkan Acar, “Riskli binaların tespitinde en büyük engel mutabakat”

9 Mart 2023, Perşembe 13:03

     


Aliağa Belediyesi Mart ayı Olağan Meclis Toplantısı’nın ilk birleşimi gerçekleştirildi. Toplantıda CHP’li Belediye Meclis Üyesi Musa Özcan’ın sorusu üzerine açıklamalarda bulanan Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar, “Riskli binaların tespitinin önündeki en büyük engel mutabakat. Binalardaki kat maliklerinin mutabık kalması gerekiyor.” Dedi.

Aliağa Belediyesi Mart ayı Olağan Meclis Toplantısı Belediye Başkanı Serkan Acar yönetiminde gerçekleştirildi. Belediye Meclis Salonu’nda, 9 Şubat 2023 tarihli meclis tutanağının okunup onaylanmasıyla başlayan toplantı başkanlıktan gelen önergeler ile komisyondan gelen raporların oylanmasıyla devam etti. Başkanlıktan gelen önergeler ilgili komisyonlara havale edildi. Komisyonlardan gelen raporlar da komisyonlardan geldiği şekliyle oy birliği ile kabul edildi.

Musa Özcan, “Kentsel dönüşüm ile ilgili bir planınız var mı?”

Toplantının dilek ve temenniler bölümünde söz alan CHP’li Meclis Üyesi Musa Özcan, kentsel dönüşüm konusuna değindi. Özcan, “Deprem bölgesindeki 1999 yılı öncesinde yapılan binaların yüzde 98’i yıkılmış. Biz de biliyorsunuz burada bir çalışma yaptık. Aliağa’mızda da 1800’ün üzerinde 1999 yılı öncesinde yapılmış bina var. Bununla ilgili ne yapabiliriz diye düşünüyorum. Bu konuyla ilgili sizin bir düşünceniz bir planınız var mı? Bunu bizimle paylaşırsanız sevinirim. Bunu Aliağa halkı da biz de merak ediyoruz. Benim kişisel fikrim bir an önce bu binaların risk tespitinin yapılması. İnsanlar evlerinin kentsel dönüşüme girmesini istiyor ama kiraya çıkacak ev bulamıyorlar. Sıkıntıları bu. Şahsi görüşüm bu saatten sonra belediyeler asli görevlerini yapsın, ancak park, bahçe, kültürel etkinliklere mola verilsin diyorum. Rezerv konutlar yapalım ve o insanlara cüzi bir ücretle kiralayalım. Onlar da o süreçte konutlarını yenilerler. Aklıma böyle bir öneri geliyor.” Diye konuştu.

Serkan Acar, “En önemli sorun kat maliklerinin mutabık olması”

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar, “Mevzuat açısından riskli binalar ile ilgili bir prosedür var. Bu konuyla ilgili İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin bir çalışması var. Büyükşehir, riskli binaların tespiti ile ilgili ücretsiz olarak bu hizmeti vereceğini açıklamıştı. Biz de Aliağa Belediyesi olarak aynı hizmeti verme noktasında Büyükşehir ile de koordineli olarak çalışıyoruz. Ücretsiz olarak halkımıza bu hizmeti veriyoruz. Biliyorsunuz riskli binaların tespitinin önündeki en büyük engel mutabakat. Binalardaki kat maliklerinin mutabık kalması gerekiyor. Üçte iki çoğunluk aranıyor. Maalesef kentsel dönüşümü aksatan süreç de mahkeme süreçleri. Son yaşadığımız son afetten sonra halkımız bu konuda daha duyarlı olacaktır. En büyük engellerden bir tanesi de ekonomik sebepler olabilir. Bu noktada devletin belirlediği krediler, kredi süreleri gibi avantajlar var. Ama en önemli sorun kat maliklerinin mutabık olması konusu.” Dedi.

“Sadece kurumlar değil vatandaşımız da bununla ilgili süreci başlatmalı”

Aliağa’da da tüm Türkiye’de olduğu gibi 1999 yılındaki yönetmelikten önce yapılan yapılar olduğunu, bununla ilgili bir envanterlerinin olduğunu söyleyen Acar, “Bununla ilgili çalışmalarımızı zaten yapmıştık. Özellikle İzmir depreminden sonra bu çalışmalar belediyemizce tamamlandı. İstiklal Caddesi’nde bulunan eski binalar ile ilgili en azından bir süreci başlatalım, riskli bölge ilanı ile süreci yönetelim diye bir çalışmamız olmuştu. Keza bu depremden sonra ağır ve orta hasarlı yapılarda bazı kentsel dönüşüme yönelik çalışmalar şehrimizde başlamıştı. Biz de Sarı Konutlar’da bu konuda çalışma başlatmıştık. O depremde hasar alanlar dışında da şehrimizde 99 öncesi yapılar mevcut. Bunlarla ilgili de yapılabilecek şey, mutabık kalındığında kentsel dönüşüme girmesi. Bu konuda sadece kurumlarımız değil vatandaşımız da bununla ilgili süreci başlatması lazım.” İfadelerini kullandı.

“Aliağa arama kurtarma anlamında pilot bölgelerden bir tanesi”

Olası bir deprem felaketine hazırlık noktasındaki çalışmalara da değinen Başkan Acar, “Allah bir daha böyle bir afet yaşatmasın. Aliağa’mızda bu konuda hazırlıklar yapılmış durumda. Avantajlarımızdan bir tanesi Aliağa arama kurtarma anlamında da pilot bölgelerden bir tanesi. Hali hazırda hem ALOSBİ’nin, hem Petkim’in, hem Aliağa Belediyesi’nin arama kurtarma ekipleri mevcut. Deprem alanına giden en hızlı arama kurtarma ekiplerinden bir grup da Aliağamızdan. 3 ayrı ekip bölgede çalışmalarını yaptılar. Aliağa o noktada biraz daha şanslı. Geliştirmemiz gereken konular elbette var. Bu konuları da geliştirmek için tüm kurumlarımız el birliği ile çalışacak.” Dedi. Serkan Acar’ın açıklamalarının ardından söz alan CHP’li Meclis Üyesi Seçil Adalet Işık, tüm kadınların 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutladı. Aliağa Belediyesi Mart ayı Olağan Meclis Toplantısı’nın ikinci birleşimi yarın (Cuma) saat 18.00’de gerçekleştirilecek.

(VOLKAN GÜNDÜZ)  
Son Eklenen Haberler