131019098
30 Kasım 2020, Pazartesi

ŞAKRAN’IN KANALİZASYON SORUNU MECLİSE TAŞINDI

9 Mayıs 2019, Perşembe 07:14

     


Aliağa Belediyesi Mayıs ayı olağan Meclis Toplantısı Belediye Başkanı Serkan Acar yönetiminde gerçekleştirildi. Toplantıda CHP grubu adına konuşan Hakan Turan Büyükşehir’in Aliağa Belediyesi’ne olan borcunun tahsili konusunda ellerinden gelen çabayı göstereceklerini belirtti. Toplantıda Şakran’ın kanalizasyon sorunu ve Şakran’a gelmesi beklenen doğalgaz ile ilgili son gelişmeler de konuşuldu. Başkan Acar, “İnşallah bir an önce Şakran’ın kanalizasyon sorununu da sonuçlandırırız.” dedi.

Aliağa Belediyesi Mayıs ayı olağan meclisi Belediye Meclis Salonu’nda toplandı. Toplantıda gündemdeki maddeler meclis üyelerinin görüşüne sunularak tek tek oylandı. Oturum 9 Nisan 2019 ve 12 Nisan 2019 tarihli meclis tutanaklarının okunup oylanması ile başladı. Hakan Şimşek, Serhat Aras, Cahit Ayan ve Kürşat Bahadır Turan’ın belediye başkan yardımcılığı kadrosuna atandığı ile belediye birim müdürlüklerine yapılan atamalar hususunda bilgilendirme yapıldı. Yapılan bilgilendirmeye göre Fen İşleri Müdür Vekilliğine Kürşat Bahadır Turan, Destek Hizmetler Müdür Vekilliğine Gökhan Karataş, Yazı İşleri Müdür Vekilliğine Özgür Uslu, İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdür Vekilliğine Orhan Mahmut Çetiner, Zabıta Müdürü Mustafa Tahir Acar, Park ve Bahçeler Müdür Vekilliğine Handan Çetiner Şirin, Temizlik İşleri Müdür Vekilliğine Harun Selim Tosun, Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğüne Şerife Oğuzhan Aydın, İşletme Müdür Vekilliğine Sait Eslek, Plan ve Proje Müdür Vekilliğine Seçil Öztürk Zenginoğlu atandı. Bilgilendirmenin ardından Başkanlıktan Gelen Önergelerin görüşülmesine geçildi. Belediye başkan yardımcılığına atanan meclis üyeleri Hakan Şimşek ile Serhat Aras için belediye başkan ödeneğinin 2/3’nü aşmamak üzere ödenek belirlenmesi ve yıl içindeki artışların aynen yansıtılmasını içeren maddeler oy birliği ile kabul edildi. 1-2-5-6-7-11-14 ve 15’inci maddeler oy birliği ile İmar Komisyonuna havale edildi. 8 ve 10’uncu maddeler Plan Bütçe Komisyonuna havale edilirken 16. Madde oy çokluğu ile reddedildi. 4’üncü madde kapsamında Çiftçi Mallarını Koruma Meclisi’ne (5 Asil, 5 Yedek) ve Çiftçi Mallarını Murakabe Heyeti’ne (5 Asil, 5 Yedek) üye seçimi yapıldı. Gizli oylama ile görevlendirilen isimler şöyle; Çiftçi Mallarını Koruma Meclisi Üyeleri Asil: Sezai Özgen, Özgür Esentaş, Ali Rıza Öz, Gürcan Akyıldız, Mehmet Çalışkan, Yedek: Gökhan Cebeci, İbrahim Özgen, Birol Tabak, Levent Akçay, Hayrettin Aksoy. Çiftçi Mallarını Murakabe Heyeti Üyeleri Asil: Cihat Ata, Sadi Önal, Mustafa Görgü, Tansu Kavak, Mehmet Akyıldız, Yedek: Mesut Bayram, Mehmet Akyıldız, Sedat Bayık, Mehmet Emin Taneli, Mehmet Sağlam.

Komisyonlar oluşturuldu

Çevre ve Sağlık Komisyonu, Esnaf Komisyonu, Eğitim ve Kültür Komisyonu, Gençlik ve Spor Komisyonu ile Ulaşım Komisyonunun kurulmasına oy birliği ile karar verildi. 5’er kişiden oluşacak ve 11 aylığına görev yapacak komisyonlar şu isimlerden oluştu. Çevre ve Sağlık Komisyonu: Ferhat Lek, Hilal Çelik, Sedat Sarı, Seçil Adalet Işık, Savaş Dağdeviren, Esnaf Komisyonu: Burhan Kızıl, Zekai Erşan, Gülten Taşbaş, Mehmet Çelik, Miktad Topçu. Eğitim ve Kültür Komisyonu: İsmail Meşe, Kürşat Kaplan, Gülten Taşbaş, Yasin Cıvlan, Oğuzhan Özşahin. Gençlik ve Spor Komisyonu: İbrahim Halil Özer, Hilal Çelik, Savaş Dağdeviren, Berkay Aktaş, Murat Erden. Ulaşım Komisyonu: İsmail Meşe, Serhat Aras, Berkay Aktaş, Murat Erden, Miktad Topçu.

Komisyondan gelen raporların tamamının komisyonlardan geldiği şekliyle kabulüne oy birliği ile karar verildi. Aliağa Esnaf ve Sanatkarlar Odasının dilekçesine istinaden merkez mahallesi paşa çiftliği mevki 989 ada, 4 numaralı parselde taşınmazın kullanımına dair 5393 sayılı belediye kanunun 75.maddesi birinci fıkrası c bendi uyarınca 07.05.2022 tarihine kadar 3 yıl süresince ortak hizmet projesi yürütülmesi talep edildi. Oylanan gündem dışı önerge oy birliği ile plan bütçe komisyonuna havale edildi. Önergelerin oylanmasının ardından toplantıya mazereti nedeniyle katılmayan Oğuzhan Özşahin’in mazereti oy birliğiyle kabul edildi.

Büyükşehir’den alacakların tahsili için devreye girecekler

Dilek ve temenniler kısmında CHP grubu adına Hakan Turan söz aldı. Şırnak’ta şehit düşen askerlere Allah’tan rahmet ve yakınlarına baş sağlığı dileyerek sözlerine başlayan Turan, geçtiğimiz günlerde Çubuk’ta katıldığı şehit cenazesinde saldırıya uğrayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yapılan saldırıyı kınadıklarını belirtti. Turan, “ Geçtiğimiz oturumda Büyükşehir’den Belediyemizin 200 bin lira alacağı olduğuna dair bir konu geçmişti. Bu konuyla ilgili elinizdeki tüm belge ve bilgileri tarafımızla paylaşırsanız, CHP gurubu olarak bu paranın Büyükşehir Belediyesi’nden tahsili konusunda elimizden gelen tüm gayreti ve çabayı sergilemek istediğimizi belirtmek isteriz.” İfadeleri kullandı.

Şakran’ın doğalgaz ve kanalizasyon sorunu konuşuldu

Ardından söz alan Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar konuyla ilgili gerekli belge ve bilgilerin paylaşılacağını belirtti. Acar, “Geçtiğimiz günlerde İzmir Gaz Genel Müdürü ile Şakran konusu ile ilgili bir toplantımız oldu. Kendileri şuan Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) ile ilgili görüşmelerini sanırım bu hafta bitiriyorlar. EPDK’dan gerekli izinlerini alıyorlar. Akabinde Büyükşehir’e bir müracaatları olacak. 15 gün içerisinde de onların kazı ruhsatlarının takibi gerekecek. Yasin Bey bu konuda gerekli takipleri CHP grubu adına yapacağını söyledi. İzmir Gaz kendi ifadeleriyle çalışmalarını kış ayına yetiştireceğini söyledi. Şakran’ın doğalgaz sorununu kış ayına yetiştireceğini ifade ediyor. Bizim de özellikle arzumuz şu, yıllardır beklediğimiz bir konu olan kanalizasyon sorunu da hazır kazılar yapılacakken ortadan kalksın istiyoruz. Bu konuda da CHP grubu adına bir mücadele verirsek hep birlikte hazır doğalgaz kazacak oraları kanalizasyonunda aynı anda çalışmalara başlaması konusunda el birliğiyle bir gayret gösterelim arzusundayız. İnşallah Şakran’ın altyapı sorununu bir an önce sonuçlandırırız.” İfadelerini kullandı. Mayıs ayı olağan meclisinin ikinci birleşimi 10 Mayıs 2019 Cuma günü saat 18.00’de gerçekleştirilecek. İkinci birleşimde plan bütçe komisyonuna havale edilen “2018 Mali Yılı Kesin Hesabı ile Taşınır Kesin Hesabı” görüşülecek.

(ESİN ÇETİN)  
Son Eklenen Haberler