131019098
26 Mayıs 2024, Pazar

Büyükşehirden 'işten çıkarma' yanıtı

9 Mayıs 2024, Perşembe 08:48

     


İzmir Büyükşehir Belediyesi, işten çıkarmalara ilişkin eleştirilere yanıt verdi. Açıklamada, 1 Ocak’tan sonra toplam 1909 kişinin işe alındığı, 250 kişinin çalıştırılmasının uygun olmadığının tespit edildiği belirtildi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Tunç Soyer'in ardından seçimi kazanan Cemil Tugay'ın göreve başlaması sonrası yapılan işten çıkarmalar hakkında açıklama yaptı. Belediye ve iştiraklerinde 1 Ocak’tan sonra toplam 1909, seçimin ardından mazbata sürecine kadar, 1-6 Nisan tarihleri arasında ise iştiraklerde 312 kişinin işbaşı yaptığı, 912 kişiye ise işbaşı yapmak için çağrı yapıldığının belirlendiğini duyuran belediye yönetimi; ihtiyaca yönelik alımlar konusunda olumsuz bir tasarrufta bulunulmadığını ifade etti. 

“Belediyemiz kamunun kaynaklarını doğru kullanma çabası içinde”

"İhtiyaç fazlası olduğu, aranan kriterleri taşımadığı, işlemlerinde eksiklikler saptanan" yaklaşık 250 kişinin çalıştırılmasının kurum açısından idari, hukuki ve mali yönden uygun olmadığı kanaatinin oluştuğu vurgulanan açıklama şöyle: "İzmir Büyükşehir Belediyesi ve bünyesindeki tüm kurumların emeğin hakkını savunan bir anlayışla yönetildiği, çalışanlarına insanca yaşam koşulları sunma konusunda üzerine düşen tüm görevleri yerine getirdiği tartışmasız bir gerçektir. Belediyemiz yasaların verdiği görev ve yetki doğrultusunda kamunun kaynaklarını doğru ve adil şekilde kullanma çabası içindedir. Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik tablonun yarattığı zorluklara rağmen kurumumuz hizmetlerini ve yatırımlarını aksatmadan yürütmektedir. Ancak sürdürülebilir bir yapının tesis edilmesi için mali disiplinin sağlanması gerekliliği de ortadadır.

“İşlemler tamamen yasal çerçevede yürütülüyor”

Bu çerçevede belediye ve iştiraklerinde ihtiyaç fazlası istihdam bulunduğu görülmektedir. Bunların önemli bir kısmı seçimin hemen öncesinde göreve başlatılmış durumdadır. 1 Ocak’tan sonra belediye ve iştiraklerinde toplam 1909 kişi işbaşı yaptırılmıştır. Ayrıca işbaşı yapmak için 912 kişiye ilave olarak çağrı yapıldığı ve işlemlerin başlatıldığı anlaşılmıştır. Yerel seçimin ardından mazbata alım sürecine kadar 1-6 Nisan tarihleri arasında da belediye iştiraklerinde 312 kişinin işbaşı yaptığı tespit edilmiştir. İhtiyaca yönelik alımlar konusunda olumsuz bir tasarrufta bulunulmamıştır. İhtiyaç fazlası olduğu, aranan kriterleri taşımadığı, işe başlama öncesi işlemlerinde eksiklikler saptanan yaklaşık 250 kişinin de çalıştırılmasının kurum açısından idari, hukuki ve mali yönden uygun olmadığı kanaati oluşmuştur. Söz konusu işlemler tamamen yasal çerçevede yürütülmektedir. Kişiye özel herhangi bir uygulama söz konusu değildir. Belediyede istihdam ihtiyacı doğduğunda alımlarda, aranan kriterlere uyması halinde bu kişilere öncelik tanınacaktır. 4,5 milyon İzmirlinin hakkını korumak ve kurumumuzun faaliyetlerinin devamlılığını sağlamak açısından yapılan uygulamanın siyasi gündem haline getirilme çabalarını dikkatle ve ibretle takip ediyoruz. Saygıyla kamuoyumuzun bilgisine sunarız."

(HABER MERKEZİ)

  
Son Eklenen Haberler