131019098
31 Ekim 2020, Cumartesi

HDP’DEN İŞÇİLERE DESTEK

9 Temmuz 2019, Salı 06:18

     


Halkların Demokratik Partisi (HDP) Aliağa İlçe Başkanlığı, son dönemde Aliağa Belediyesi’ndeki işçi çıkarmalarına ve Aliağa Belediyesi Temmuz ayı Meclis Toplantısı’nda yaşananlara yönelik basın açıklaması düzenledi.

HDP Aliağa İlçe Başkanlığı son dönemde Aliağa Belediyesi’ndeki işçi çıkarmalarına ve Aliağa Belediyesi Temmuz ayı Meclis Toplantısı’nda yaşananlara yönelik bir basın açıklaması düzenledi. Parti binasında gerçekleştirilen toplantıya HDP Aliağa İlçe Eş Başkanı Gül Ekici, HDP Aliağa İlçe Eş Başkanı Fatih Polatlı, parti ilçe yönetimi ve partililer katılım gösterdi. Basın açıklamasını okuyan HDP Aliağa İlçe Eş Başkanı Gül Ekici, “31 Mart seçimlerinden bu yana Aliağa'da yaşanan ve gelişen olayları ibretle izliyoruz. Özellikle, 31 Mart seçimlerinde 2. defa seçilen MHP li Belediye Başkanı Serkan Acar, mazbatayı alır almaz ilk icraatı Cumhur ittifakına oy vermediğini düşündükleri 22 taşeron elemanını işten çıkarmış, işten çıkarılan teşeron elemanlarına Aliağa kamuoyundan yeterli destek gelmeyince, çoğu 15-20 yıl kıdemi olan kadrolu 179 işçiyi peyder pey kapı önüne koymuştur. En son memur statüsündeki 4 belediye çalışanını da, Çankırı'nın küçük bir ilçesine hiç bir gerekçe göstermeden sürgün etmiştir. Tüm bunlara "halkım bana yetki verdi, istediğimi atar istediğimi alırım" diyerek Belediyeyi şirket gibi yönetmeye devam edeceğini göstermiştir. "Halk bana yetki verdi istediğimi alırım istediğimi atarım" anlayışının bir başka tezahürü, halktan alınan yetkiyi diktatörce kullanırım anlayışıdır. Sermaye grupları ile uyumlu hareket eden Başkan Acar ustalık döneminde, bir emek kenti olan Aliağa'yı, itiraz etmeyen, biat eden bir toplum ve en tehlikelisi çalışanları da sendikasız, güvencesiz haline getirmek istemektedir.” İfadelerini kullandı.

“Aliağa sahipsiz değildir”

Açıklamasında Aliağa Belediyesi Temmuz Ayı Olağan Meclisi’nde yaşananlara da değinen Eş Başkan Gül Ekici, “ Son yaşanan Meclis toplantısında, Millet İttifakı bileşenleri CHP ve İYİ Parti Meclis üyeleri, gerekli ve yeterli direnci göstermeyerek Serkan Acar’a Aliağa da faşizmi kurumlaştırma yolunu açmışlardır. HDP olarak, çeşitli spekülasyonların yapıldığı son belediye meclisi toplantısındaki yaşanan olumsuz gelişmeleri üzüntü ile karşılıyor, Aliağa Belediye yönetiminin, Belediye meclisini saf dışına bırakan kararları ise esefle karşılıyoruz. Bu süreçte, HDP olarak her zaman işten çıkarılan işçilerin yanında olduğumuzu, işten çıkarılan emekçilerin bir an önce işe iade edilmelerinin talepçisi ve takipçisi olacağımızı bir kez daha duyuruyoruz. Aliağa'da AK Parti-MHP Blokunu geriletmek için, Demokrasi cephesinin genişlemesi ile bu sorunların aşılacağına olan inancımız ile tüm demokrasi güçlerini ortak tutum almaya davet ediyoruz. Aliağa sahipsiz değildir.” ifadelerine yer verdi.

(ESİN ÇETİN)  
Son Eklenen Haberler